فرصت همکاری ایران و کنیا در کشت فراسرزمینی و صنایع غذایی فراهم است

به گزارش یزد بلاگ، نشست تجاری اتاق ایران و کنیا با حضور معاون بین الملل اتاق ایران، رئیس و اعضای هیات رئیسه اتاق مشترک ایران و شرق آفریقا، روسای کمیسیون ها، تشکل های صادراتی، مدیران و فعالان مالی بخش خصوصی کشور و همین طور هیات نمایندگان اتاق قزوین به اسم اتاق تعیین کشور کنیا برگزار گردید.

فرصت همکاری ایران و کنیا در کشت فراسرزمینی و صنایع غذایی فراهم است

محمدرضا کرباسی در این نشست بابیان اینکه کنیا یکی از کشورهای مهم در حال توسعه در شرق آفریقا است که از موقعیت ژئوپلیتیک و آب و هوایی بسیار مناسبی برخوردار است، گفت: این کشور یکی از صنعتی ترین کشورهای شرق آفریقا و یکی از اعضای تأثیرگذار بر بازار مشترک کشورهای شرق و جنوب آفریقا یعنی کومسا محسوب می گردد. کنیا با داشتن بندر بسیار مهم و استراتژیک مومباسا و زیرساخت های این بندر می تواند سهولت حمل ونقل دریایی را در منطقه شرق آفریقا برای فعالان اقتصادی فراهم کند.

او تأکید کرد: نظر به شرایط و ظرفیت های موجود کنیا در بخش های مختلفی نظیر کشت فراسرزمینی، صنایع تبدیلی غذایی و کشاورزی و بعلاوه حوزه دام و گوشت فرصت بسیار مناسبی برای همکاری های اقتصادی ایران و کنیا فراهم است.

کرباسی درعین حال یادآوری کرد: باوجود همه این ظرفیت ها برای همکاری دو کشور اما شاهد حجم ناچیز مبادلات تجاری دو کشور در سال های گذشته هستیم. در سال 2020 سقف همکاری های اقتصادی دو کشور بالغ بر 60 میلیون دلار بوده است. که به نظر می رسد با توجه به ظرفیت خوب کنیا و امکانات خوب ایران برای تأمین احتیاجمندی های بازار کنیا این امکان وجود دارد که در یک سال آینده این حجم را به 500 میلیون دلار افزایش دهیم.

او ادامه داد: ایران در تأمین بخشی از محصولات وارداتی و مورد احتیاج کنیا از جمله مشتقات نفت، قیر، محصولات پتروشیمی، ماشین آلات و تجهیزات موتوری، دارو و مواد غذایی از مزیت خوبی برخوردار است و به طور متقابل کنیا هم با ظرفیت خوب خود بازار مطلوبی از کالاهای خود در ایران دارد؛ از جمله درزمینهٔ کاکائو، قهوه، چای، میوه های قاره ای، غلات، محصولات غذایی کشاورزی و دامی که از اهمیت ویژه ای برای واردات ایران از کنیا برخوردار هستند.

بر این اساس کرباسی معتقد است اگر بسترهای لازم برای فعالان اقتصادی دو کشور فراهم گردد به طور یقین به حجم 500 میلیون دلار مبادلات تجاری پیش بینی شده در کوتاه مدت دست خواهیم یافت.

او تأکید کرد: با توجه به ظرفیت های خوب همکاری میان ایران و کنیا، سقف 6 میلیارد دلاری برای حجم روابط اقتصادی دو کشور پیش بینی می گردد. اما تحقق آن احتیاجمند نگاه بلندمدت مقامات دو کشور و بسترسازی لازم برای فعالان اقتصادی ایران و کنیا است.

کرباسی بیان نمود: یکی از محورهای مهم همکاری ایران و کنیا همکاری استان های ایران و کنیاست. در این راستا از دو سال گذشته ما مسئولیت پیگیر امور مربوط به کنیا را در کنار اتاق مشترک ایران و شرق آفریقا به اتاق قزوین داده ایم.

او با اشاره به وجود بعضی موانع در زمینه توسعه همکاری های دو کشور تأکید کرد: استفاده از ظرفیت های بانک های محلی به خصوص بانک های کوچک در مبالات پولی دو کشور از اولویت هاست. یکی از مسائل موجود بحث مبادلات پولی و قبول کارگزاری های بانکی بین ایران و کنیاست که باعث شد نتوانیم سطح همکاری ها را افزایش دهیم. به نظر می رسد اگر بانک های کوچک موجود در کنیا با بانک های ایرانی وارد نوعی توافق شوند امکان تسهیل مراودات فعالان اقتصادی هم فراهم خواهد شد.

کرباسی ادامه داد: در کنار این موضوع تهاتر کالا با کالا یکی دیگر از شیوه های دور زدن مسائل اقتصادی میان دو کشور است.

بعلاوه او، فراوری انرژی های خورشیدی و سبز، صدور خدمات فنی و مهندسی، کشت گلخانه ای و کشاورزی مدرن، صادرات فراوریات دارویی و تجهیزات پزشکی و گردشگری سلامت را به اسم دیگر زمینه های مناسب همکاری اقتصادی دو کشور نام برد.

کرباسی تأکید کرد: فعالان اقتصادی ایران احتیاجمند حمل ونقل منظم با قیمت رقابتی برای انتقال کالا و محموله های صادراتی خود و واردات کالاهای مورد احتیاج از کنیا هستند. این خط کشتیرانی وجود دارد اما احتیاج داریم تعداد دفعات حمل ونقل بین ایران و بندر مومباسا افزایش پیدا کند.

به گفته او امکان توسعه گاز مایع یا آل. پی.جی در سراسر کنیا و با همکاری این کشور در کشورهای هم جوار آن از دیگر زمینه های مناسب همکاری ایران و کنیاست.

کرباسی گفت: ایران آمادگی دارد واردات محصولات قاره ای کنیا، کاکائو قهوه و چای را برای مصرف داخلی و همین طور به اسم هاب منطقه آسیای میانه برای صادرات به کشورهای پیرامونی خود دنبال کند. همین طور ظرفیت واردات انواع گوشت در ایران وجود دارد و ما می توانیم احتیاجهای پروتئینی خود را از این کشور تأمین کنیم.

او در خاتمه تأکید کرد: اتاق بازرگانی آماده است زمینه هماهنگی و همکاری های بلندمدت اقتصادی دو کشور را فراهم کند.

برای توسعه روابط اقتصادی با ایران مصمم هستیم

در ادامه این نشست بارچوک هیلاری استاندار استان بومت کنیا و رئیس هیات تجاری این کشور بابیان اینکه پیشرفت های خوبی در روابط میان دو کشور بعد از آخرین ملاقات هیات های تجاری ایران و کنیا در نوامبر سال قبل است گفت: خوشبختانه ایران در این فاصله واردات قابل توجه چای از کنیا را داشته و ما هم قرار است در این سفر یک واحد سرمایه گذاری مشترک درزمینهٔ چای در لاهیجان را استارت بزنیم.

او بابیان اینکه کنیا در پی ایجاد تسهیلات برای تجار ایرانی است گفت: ما در این زمینه با چالش هایی روبرو هستیم. از جمله اینکه ایران با تحریم های شدیدی روبرو است. اما این محدودیت ها باعث نمی گردد ما از تجارت خود دست بکشیم و باید هر طور شده حجم تجاری بین دو کشور آر افزایش دهیم.

او ابراز امیدواری کرد: کنیا بتواند در ادامه این همکاری های مشترک با ایران درزمینهٔ آموزش پزشکی، تجهیزات درمانی و دارو خدماتی را دریافت کند.

استاندار استان بومت کنیا در خاتمه ضمن دعوت از هیات تجاری ایران برای سفر به این کشور تأکید کرد: از دست دادن زمان یعنی از دست دادن پول و سرمایه. ما برای توسعه روابط اقتصادی خود با ایران بسیار مصمم هستیم و معتقدیم نباید زمان را از دست بدهیم.

کرباسی هم در پاسخ به استاندار استان بومت کنیا گفت: ما هم معتقدیم موانع موجود نباید بازدارنده توسعه همکاری های ایران و کنیا باشد. عزم ایران هم برای همکاری با کنیا جدی است. راه اندازی اولین واحد سرمایه گذاری مشترک در استحصال چای و بسته بندی آن، نوید خوبی برای عزم جدی دو کشور در توسعه همکاری های اقتصادی است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 16 مهر 1400 بروزرسانی: 16 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 4553

به "فرصت همکاری ایران و کنیا در کشت فراسرزمینی و صنایع غذایی فراهم است" امتیاز دهید

1 کاربر به "فرصت همکاری ایران و کنیا در کشت فراسرزمینی و صنایع غذایی فراهم است" امتیاز داده است | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرصت همکاری ایران و کنیا در کشت فراسرزمینی و صنایع غذایی فراهم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید