80 توصیه محبت آمیز برای یادآوری رابطه محیط زیست و سلامتی در روز جهانی زمین

به گزارش یزد بلاگ، 22 آوریل (3 اردیبهشت) روز جهانی بزرگداشت زمین است. به نظر می رسد دلیل نامگذاری این روز از سوی سازمان ملل آگاهی رسانی در خصوص حفاظت از کره زمین، پاسداشت محیط زیست و قدردارنی از کره زمین است. از سوی دیگر به نظر می رسد به بهانه پاسداشت روز جهانی زمین می توان تغییرات مثبتی در زندگی روزمره برای حفظ سلامت و بهبود سبک زندگی به وجود آورد. بعد از شیوع و پاندمی ویروس بیماری کرونا کووید 19 حالا بیش از هر زمان دیگری دانشمندان و حامیان محیط زیست به ما برای حفاظت از زمین و محیط زیست هشدار می دهند. به نظر می رسد یکی از دلایل شیوع ویروس های خطرناک گرم شدن کره زمین و به دنبال آن آب شدن یخچال های قطبی و در نتیجه فعال شدن ویروس هایی است که هزاران یا حتی میلیون ها سال در زیر این یخ ها منجمد و غیرفعال بودند. اگر به سلامت مادر زمین به عنوان سیاره ای زنده و پویا علاقمندید 80 توصیه محبت آمیز آسان برای یادآوری رابطه میان حفظ محیط زیست و سلامتی بدن در روز جهانی بزرگداشت زمین را از سایتدر مجله خبرنگاران بخوانید.

80 توصیه محبت آمیز برای یادآوری رابطه محیط زیست و سلامتی در روز جهانی زمین

حفظ محیط زیست و سلامتی؛ بچه ها و روز جهانی زمین

*به بچه ها بگویید روی زمین حیاط یا باغچه یا پارک دراز بکشند.

*یک درخت بکارند. شکی در این نیست که کاهش دی اکسید کربن و آلودگی هوا سلامت بدن بچه ها را تضمین می نماید.

*به بچه ها یاری کنید در گلدان گل بکارند.

*برای پاسداشت از زمین و محیط زیست یک کاردستی درست نمایند.

*با بچه ها یک آزمایش عملی برای نشان دادن عواقب آلوده کردن زمین انجام دهید و متذکر شوید که رابطه مستقیمی میان حفظ محیط زیست و سلامتی بدن ما وجود دارد.

*با یاری بچه ها مداد رنگی های شکسته را بازیافت کنید.

*با پلاستیک های دور ریختنی یک چتر سایبان درست کنید.

*برای پرنده ها ظرف غذا درست کنید و پای آن ها را به حیاط خانه یا مهدکودک باز کنید.

*با روزنامه های باطله گلدان درست کنید و در آن ها بذر گل مورد علاقه بچه ها را با یاری خودشان را بکارید.

*به بچه ها یاد بدهید با دکمه های قدیمی برای مادرشان یک گردنبند یا دستبند درست نمایند.

*یک بازی انجام دهید و در قالب بازی به بچه ها یاد بدهید که چطور زباله ها را از هم تفکیک نمایند و هر زباله کجا باید قرار بگیرد. در مقوله مهم حفظ محیط زیست و سلامتی بدن انسان و سایر موجودات زنده که بعضی از آن ها نقش غذای بشر را بازی می نمایند، تفکیک زباله تَر از خشک برای پیشگیری از راه افتادن شیرابه زباله تَر نقش مهمی بازی می نماید.

*در خصوص اهمیت حیات زنبورها برای کره زمین با بچه ها صحبت کنید. یک نقل قول معروف از انیشیتن می گوید که اگر نسل زنبور عسل منقرض گردد نسل انسان هم منقرض خواهد شد.

*با مواد زائد کمپوست (کود) درست کنید و آن را برای کاشت گیاه در یک بطری شیشه ای بریزید. استفاده از کودهای حیوانی و گیاهی به جای کودهای شیمیایی نقش مهمی در رابطه حفظ محیط زیست و سلامتی بدن انسان و حیوانات دیگر ایفا می نماید.

*پای پروانه ها را به باغچه خانه، مدرسه یا مهدکودک باز کنید.

*با cd های قدیمی کاردستی درست کنید. در مقوله حفظ محیط زیست و سلامتی دور ریختن لوازمی مثل cd که صدها سال طول می کشد تا در طبیعت تجزیه شوند بحثی مهم و حیاتی است.

*برای این که پای زنبورها را به حیاط منزل، مدرسه یا مهدکودک باز کنید بذر گل های وحشی را در گلدان یا باغچه بکارید.

*بچه ها را به طبیعت گردی ببرید و از آن ها بخواهید برگ درختان مختلف (مثلا برگ درخت پرتقال، برگ های لطیف یا برگ های زبر)، گل ها یا حشرات و پرندگان مختلف را شناسایی نمایند.

*یک دستمال کاغذی را داخل یک بشقاب بگذارید. حالا بذرها (مثل بذر شاهی و گشنیز) را روی دستمال کاغذی بریزید. اگر بشقاب را در جای روشن بگذارید، جوانه های کوچک خیلی زود رشد می نمایند. دستمال کاغذی نباید خشک گردد، پس مرتب آن را خیس کنید. وقتی جوانه ها قد کشیدند و تا 7 سانتی متر رسیدند، آماده استفاده و خوردن هستند.

*بچه ها را به پیک نیک ببرید و قوانین حضور در طبیعت بدون آسیب زدن به آن را یادآوری کنید.

*باغچه خانه یا بالکن را تزیین کنید و یک دکوراسیون جذاب برای آن درست کنید تا بچه ها برای نگهداری از گل و گیاه ترغیب شوند.

*اگر فنجان چینی یا شیشه ای لب پر در خانه دارید از آن به عنوان گلدان بهره ببرید.

فعالیت های روز جهانی زمین پاک برای نوجوانان

*یک صندوق چوبی میوه تهیه کنید و برگ های خشک پای درختان و فضولات حیواناتی مثل گاو و گوسفند را برای تهیه کود در آن بریزید. همان طور که گفتیم رابطه تنگاتنگی میان حفاظت از محیط زیست و سلامتی بدن انسان و حیوانات وجود دارد و در این زمینه استفاده حداقلی از کودهای شیمیایی اهمیت فراوانی دارد.

*با اضافه های پلاستیک توربین بادی درست کنید.

*قوطی های خالی نوشابه، لیوان های پلاستیکی یا کاغذی و درب بطری نوشابه و آب معدنی را جمع کنید و به جای دور ریختن با آن ها کاردستی درست کنید.

*یک برنامه جدی برای تفکیک زباله های خشک و تر و نیز جدا کردن کاغذ از سایر زباله ها در مدرسه تدارک ببینید. با این کار تفکیک زباله را از مبدا انجام می دهید که از سوی کارشناسان محیط زیست یک ترفند کارساز برای حفظ محیط زیست در منزل، محل کار و هر مکان دیگری است که زباله در آن فراوری می گردد.

*از بچه های کلاس تان بخواهید زمانی که یک برگه پرینت شده دارند از دو طرف آن استفاده نمایند تا به این ترتیب در کاهش مصرف کاغذ و به تبع آن قطع شدن درختان گام مثبتی برداشته گردد.

*با دوستان تان قرار بگذارید و یک پارک محلی را تمیز کنید. ته سیگارها را از روی زمین جمع کنید. می دانستید رها کردن بسیاری از زباله ها مثل پلاستیک و ته سیگار در طبیعت منبع کربن و آرسنیک است. این مواد به وسیله بارش باران به عمق آب های زمینی می فرایند و دوباره به وسیله آب آشامیدنی به بدن ما وارد می شوند که کمترین هزینه آن ابتلا به سرطان است.

*یک بشکه عظیم را زیر ناودان خانه یا برای جمع آوری آب باران در حیاط منزل بگذارید.

*از بطری های شیشه ای برای درست کردن شمع دست ساز بهره ببرید.

*از مسئولین مدرسه و نیز والدین خود بخواهید که برای روشنایی منزل و کلاس های مدرسه از لامپ کم مصرف استفاده نمایند.

فعالیت های پیشنهادی روز جهانی زمین در اداره و محل کار

*همکاران خود را تشویق کنید که به جای وسیله نقلی شخصی با وسایل نقلیه عمومی به محل کار بیایند. به این ترتیب هم در مصرف انرژی صرفه جویی می گردد و هم در حفظ محیط زیست و در نتیجه حفظ سلامتی بدن.

*در رستوران هایی غذا بخورید یا قرار ناهار کاری بگذارید که از کشاورزان محلی خرید می نمایند تا کسب و کار آن ها هم رونق بگیرد.

*در بالکن شرکت، پشت بام یا جلوی درب ورودی گل و گیاه بکارید و گلدان بگذارید.

*برای صرفه جویی در مصرف انرژی یک روز از هفته کارهای اداره و شرکت را در منزل کار کنید (دورکاری کنید) و در محل کار حاضر نشوید.

*برای صرفه جویی در مصرف انرژی هر زمان که چشم تان خورد لامپ های اضافی شرکت را خاموش کنید.

*همکاران تان را تشویق کنید که کار تفکیک زباله های خود را شخصا انجام دهند و یک سطل زباله برای انداختن کاغذ باطله کنار میز خود داشته باشند.

*همکاران تان را تشویق کنید برای صرفه جویی در مصرف انرژی گاهی اوقات به جای آسانسور از پله ها رفت و آمد نمایند.

فعالیت های پیشنهادی عظیمداشت روز جهانی زمین در منزل

*اصطلاح رد پای کربنی تا به حال به گوش تان خورده است؟ رد پای کربنی به معنای میزان کل انتشار گاز گلخانه ای ایجاد شده توسط سازمان، رویداد، محصول یا شخص است. به عبارت دیگر رد پای کربنی یعنی میزان آسیبی که شما به محیط زیست وارد می کنید و جالب اینجاست که سازمان هایی وجود دارند که این میزان تخریب را اندازه گیری می نمایند و می توانند میانگین رد پای کربنی خانواده ها و ملیت های مختلف را محاسبه نمایند.

برای این که ردپای کربنی خود یا خانواده تان را اندازه گیری کنید کافی است در بسیار از تصمیمات روزمره خود تجدیدنظر کنید. برای مثال وقتی خرید می روید با خودتان کیسه پارچه ای ببرید. در زمان خرید ماشین به میزان مصرف سوخت آن دقت کنید. محصولاتی که بسته بندی حداقلی و محیط زیست محبت آمیز هستند را انتخاب کنید و … همین تصمیمات به ظاهر ساده نقش مهمی در کاهش ردپای کربنی شما و حفظ محیط زیست و در نتیجه سلامتی بدن شما دارند.

*حداقل یک روز در ماه گوشت نخورید. به این ترتیب هم محیط زیست را حفظ نموده اید و هم سلامتی بدن تان را.

*اگر در یک خانه هوشمند زندگی کنید تا حد زیادی در مصرف آب و برق و سایر مسائل صرفه جویی خواهد شد. از خاموش شدن چراغ ها به صورت هوشمند در مواقع غیر ضروری تا خاموش شدن گاز و سایر لوازم برقی و هر چه که در منزل سبب می گردد در مصرف انرژی زیاده روی گردد.

*برای کاهش گاز co2 یک باغچه کوچک در حیاط منزل یا بالکن و یا حتی پشت بام آپارتمان تان درست کنید.

*یک برنامه ریزی برای استفاده از انرژی سبز در منزل داشته باشید و ببینید که چقدر در کاهش مصرف انرژی موثر است. برای مثال از آبگرمکن های با مخزن کوچک بهره ببرید تا به اندازه احتیاج شما آب گرم کند. از پنجره های دو جداره بهره ببرید تا گرما و سرما کمتر هدر برود. اگر می خواهید برای کف منزل کفپوش انتخاب کنید از کفپوش های جنس بامبو بهره ببرید.این کفپوش ها یک منبع فوق العاده تجدیدپذیر محسوب می گردد و در برابر رطوبت نیز مقاوم است.

*اگر در حیاط منزل یا مجتمع محل زندگی تان باغچه دارید از یک بشکه برای جمع آوری آب باران بهره ببرید و با آن آب گل و گیاه را آبیاری کنید. برای راحتی کار بهتر است از بشکه هایی که شیر آب دارند بهره ببرید.

*در سرویس بهداشتی از سیفون هایی که مقدار و سرعت جریان آب را تنظیم و کم و زیاد می نمایند بهره ببرید.

*از لامپ های کم مصرف بهره ببرید.

*به جای خوشبو نماینده های شیمیایی از خوشبو نماینده های طبیعی بهره ببرید. برای مثال قهوه دم کنید و بنوشید. به این ترتیب علاوه بر برای سلامت بدن بوی خوش آن در منزل هم می پیچد. در فضای خانه گلدان گل طبیعی مثل گل میخک بگذارید. پرتقال پوست بگیرید هم نوش جان کنید و هم پوست آن را خرد کنید تا بوی خوش پوست پرتقال در فضای خانه بپیچد. این ترفندهای به ظاهر ساده نقش مهمی هم در حفظ محیط زیست و هم سلامتی بدن دارند.

*به جای پول کاغذی از کارت عابر بانک و اپلیکیشن های بانکی برای نقل و انتقال پول بهره ببرید.

*ظرف غذای تان را در کیسه پارچه بگذارید و سر کار ببرید تا هم گرم تر بماند و از کیسه پلاستیکی هم استفاده ننموده باشید.

*برای خرید نان و میوه و سایر مایحتاج روزانه یک کیسه پارچه ای همراه خود داشته باشید. بهتر است دو یا سه کیسه پارچه ای تهیه کنید و برای هر بار خرید به صورت جداگانه از آن ها بهره ببرید.

*اگر از فروشگاه های عظیم مثل خرید می کنید کیسه های خرید دوستدار طبیعت و تجزیه پذیر این فروشگاه ها را ترجیحا دور نیندازید و برای خریدهای بعدی یا خرید مایحتاج روزانه از سایر مراکز خرید همراه خود ببرید.

مطالعه این مطلب را هم از دست ندهید:

توصیه های کاهش مصرف آب در روز جهانی زمین

*توصیه اول این است که تا حد امکان مراقب مصرف آب باشید و در مصرف آب صرفه جویی کنید.

*برای شستن ماشین از یک سطل آب اضافه کنید.

*از دوش های هوشمند و دوستدار محیط زیست برای حمام بهره ببرید.

*با سایر اعضای خانواده قرار بگذارید در زمان مسواک زدن شیر آب را باز نگذارید.

*از شیرهای آب هوشمند برای آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام بهره ببرید.

*از سیفون های هوشمند یا قابل تنظیم برای سرویس بهداشتی بهره ببرید.

*در زمان شستن ظرف شیر آب را باز نگذارید. اگر ماشین ظرفشویی و لباسشویی دارید تا پر نشدن ماشین آن را روشن نکنید.

*هر وقت ماکارونی، برنج یا پاستا آبکش می کنید آب آن را دور نریزید. این آب سرشار از ویتامین و مواد مغذی برای آبیاری گل و گیاه بسیار مفید است.

*مرتب شیرهای آب را چک کنید، واشرهای کهنه را عوض کنید و مراقب هدر رفتن قطره های آب از این طریق باشید.

هر روز را تبدیل به روز جهانی زمین کنید

*در مصرف گوشت صرفه جویی کنید.

*در خرید لباس و کیف و کفش صرفه جویی کنید. صنعت مد و پوشاک یکی از هزینه برترین صنایع در زمینه مصرف آب است.

*همواره یک بطری آب همراه داشته باشید. در این صورت لازم نیست هر بار که بیرون می روید آب معدنی بخرید یا از لیوان پلاستیکی یا کاغذی برای آب خوردن بهره ببرید. کاهش استفاده از ظروف یک بار مصرف نقش بسیار حیاتی در حفاظت از محیط زیست و سلامتی بدن دارد.

*همواره یک لیوان همراه داشته باشید. در بیشتر مواقع مجبور می شوید برای خوردن چای یا قهوه بیرون از منزل از لیوان های یک بار مصرف بهره ببرید. از فروشنده چای و قهوه حتی در کافی شاپ می توانید درخواست کنید لیوان شخصی خودتان را پر کند. حتی شستن یک لیوان کمتر به معنای مصرف کمتر آب و مواد شوینده و در نتیجه حفظ محیط زیست و سلامتی بدن است.

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: افق کوروش
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 1088

به "80 توصیه محبت آمیز برای یادآوری رابطه محیط زیست و سلامتی در روز جهانی زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "80 توصیه محبت آمیز برای یادآوری رابطه محیط زیست و سلامتی در روز جهانی زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید