سند جامع همکاری ایران و افغانستان تهیه می گردد

به گزارش یزد بلاگ، عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان به منظور تبادل نظر با مقامات ایران و آنالیز راه های گسترش روابط دو جانبه و صلح و ثبات افغانستان روز گذشته وارد تهران شد و با رئیس جمهور، رئیس مجلس، وزیر امور خارجه و وزیر نیرو ملاقات و گفت وگو کرد.

سند جامع همکاری ایران و افغانستان تهیه می گردد

رئیس جمهور در ملاقات با عبدالله، با اشاره به روابط خوب ایران و افغانستان به عنوان دو کشور دوست و همسایه، بر توسعه و تعمیق روابط تهران - کابل تاکید نمود و اظهارداشت: توافق بلند مدت بین دو کشور می تواند به توسعه و تعمیق روابط در همه زمینه ها بیانجامد.

روحانی با اشاره به افتتاح راه آهن خواف - هرات طی روزهای آینده، اتصال راه آهن های ایران و افغانستان را موجب تقویت همکاری های مالی و تجاری دو کشور دانست و اضافه نمود: ایران آمادگی دارد که با اتصال خط لوله گاز و فرآورده های نفتی به افغانستان امکان استفاده مردم این کشور از این انرژی ها را فراهم کند.

رئیس جمهور تاکید نمود: همانطور که همواره در کنار مردم افغانستان بوده ایم، در آینده هم حمایت خود را از این کشور و همه جهات و اقوام و گروه های صلح طلب ادامه خواهیم داد و امیدواریم شاهد برقراری امنیت پایدار در این کشور باشیم.

عبدالله نیز در این ملاقات، از حمایت ها و مواضع جمهوری اسلامی ایران درخصوص تحولات و کوشش ها برای برقراری صلح و امنیت پایدار در این کشور قدردانی کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران دوست و همسایه خوب افغانستان است.

رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان ابراز امیدواری کرد که با حمایت و مواضع ایران شاهد به نتیجه رسیدن مذاکرات صلح افغانستان و برقراری امنیت و آرامش پایدار در کشورش باشد.

تقسیم حوضه های آبریز مشترک با همکاری کشورها به نتیجه می رسد

توسعه همکاری های مالی و همکاری در بخش انرژی عمده ترین محور مذاکرات دو جانبه در ملاقات رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان و وزیر نیرو بود.

به گفته وزیر نیرو، علاوه بر ارائه گزارش نقطه نظرات عبدالله عبدالله درباره توسعه همکاری ها در بخش های مختلف مربوط به انرژی، همکاری های گمرکی و مالی و سایر زمینه های مربوط به کمیسیون مشترک دو کشوردر این ملاقات دریافت شد.

اردکانیان خاطرنشان کرد: موضوع تقسیم آب در حوضه های آبریز مشترک فقط با همکاری کشورهای مستقر در این حوضه ها به نتیجه می رسد. جدای از این که کشوری در پائین دست یا بالادست حوضه آبریز واقع شده، همه می توانند بر اساس یک نقشه راه مشترک هم منافع و هم هزینه ها را به شکل منصفانه ای با هم تقسیم نمایند.

وی توضیح داد: تلقی ما این است که بین ایران و افغانستان زمینه های همکاری بسیار متنوع و وسیع است و قطعاً در این بستر همکاری ها، مسائل آب و حفظ محیط زیست هم صندلی خودش را دارد.

رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان هم خاطرنشان کرد که آمادگی خوبی برای برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های مالی فراهم شده است.

محمدباقر قالیباف نیز در ملاقات با عبدالله عبدالله به ضرورت سامان دهی بازارچه های مرزی مشترک پرداخت و گفت: باید به موضوع بازارچه های مرزی و مبادلات مرزی بین دو کشور سرعت ببخشیم و تعداد بازارچه های فعال مشترک مرزی را افزایش دهیم زیرا این موضوع به نفع مردم هر دو کشور است.

رئیس قوه مقننه با تأکید بر اینکه یکی دیگر از موضوعات مربوط به دریاچه هامون و حقابه هیرمند است، عنوان نمود: موارد مطرح شده می تواند در برقراری امنیت مرزها مؤثر باشد.

رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان هم در این ملاقات از تهیه سند جامع همکاری ایران و افغانستان اطلاع داد و گفت: 42 سال جنگ، بار زیادی را بر دوش افغانستان تحمیل نموده و شما نیز از آن آسیب دیده اید که شامل مسائل امنیتی، مهاجرین و قاچاق مواد مخدر می گردد، در این میان فرصت های مالی زیادی نیز در افغانستان از بین رفته است.

رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان با بیان اینکه سند جامع همکاری ایران و افغانستان ذیل مباحث مطرح شده در حال تهیه است که پیشرفت هایی در تمام عرصه های آن وجود دارد و گروه های دوستی پارلمانی دو کشور در جریان آن هستند، توضیح داد: پیشرفت های خوبی در زمینه مناسبات بین دو کشور ایران و افغانستان شاهد هستیم، سابقه تاریخی و تمدنی بین دو کشور پیوند خورده و آئین های مشترک باعث دوام همکاری ها می گردد.

پرشین بلاگ: پرشین بلاگ | سیستم وبلاگ های پرشین

دور زمین: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 2483

به "سند جامع همکاری ایران و افغانستان تهیه می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سند جامع همکاری ایران و افغانستان تهیه می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید