مهمترین مصوبات جلسه امروز ستاد تنظیم بازار

به گزارش یزد بلاگ، به دنبال افزایش قیمت بنزین از بامداد امروز (جمعه)، ستاد تنظیم بازار با برگزاری جلسه ای فوق العاده، مصوبات مهمی در رابطه با مدیریت بازار و جلوگیری از سوءاستفاده برخی سودجویان از افزایش قیمت بنزین برای تخلفاتی همچون افزایش قیمت کالاها داشت.

مهمترین مصوبات جلسه امروز ستاد تنظیم بازار

حسین مدرس خیابانی- قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) در امور بازرگانی- در گفت وگو با خبرنگاران، در رابطه با جزئیات اظهارات وزیر صنعت مبنی بر ممنوعیت افزایش قیمت هرگونه کالا به بهانه افزایش قیمت بنزین و باطل شدن مجوزهای افزایش قیمت پیشین اظهار کرد: امروز (جمعه) جلسه فوق العاده ستاد تنظیم بازار از ساعت 14 تا 16 به دستور شخص وزیر صنعت، معدن و تجارت و با حضور همه اعضای ستاد تنظیم بازار برگزار گشت. آنچه که در دستور کار ستاد تنظیم بازار قرار گرفت، مراقبت از تاثیر نگذاشتن افزایش نرخ بنزین بر قیمت کالاها بود.

دلیلی برای گرانی وجود ندارد

وی افزود: با توجه به اینکه نرخ کالا عمدتا تاثیرپذیر از حمل ونقل بوده و حمل ونقل نیز با گازوئیل بوده و در این بحث افزایش قیمت ها، به هیچ وجه افزایش قیمت گازوئیل مطرح نیست؛ بنابراین افزایش قیمت کالاها نباید رخ دهد. اما لازم است که مراقبت هایی صورت گیرد تا افزایش قیمت و سوءاستفاده هایی در مبادی تولید، مبادی عرضه و حتی فروشگاه ها، از دو جنبه مهم افزایش قیمت ها و احتکار صورت نگیرد.

در صورت نیاز ذخایر استراتژیک را وارد بازار می کنیم

این مقام مسئول ضمن تاکید بر اینکه در این شرایط برخی احساس می کنند می توانند کالاها را نگه داشته و پس از مدتی با قیمت بیشتر بفروشند گفت: نقطه قوت این طرح زمان اجراست. خوشبختانه زمانی این طرح اجرا شده است که ما به لحاظ تامین کالاهای اساسی و استراتژیک در بالاترین نقطه هستیم. علاوه براین مصرف عادی کشور و سطح ذخایر نیز ازسطح قابل قبولی برخوردار است و هر زمان که احساس کنیم نیاز به ذخایر داریم، آن ها را وارد بازار می کنیم.

مردم هرگونه گران فروشی را به شماره 124 اعلام کنند

قائم مقام وزیر صمت گفت: در این طرح نیز قرار شده است که ستادهای تنظیم بازار استان ها به طور روزانه تشکیل شده و کالاها به ویژه 100 قلم کالای اساسی را رصد کنند. البته قیمت این 100 قلم کالا روزانه در سامانه آپ مرتبا رصد شده و همچنین امکان شکایت نیز همان جا وجود دارد و مردم می توانند هرگونه افزایش قیمت رابه سامانه 124 اعلام کنند.

قیمت حمل و نقل کالاها افزایش نمی یابد

مدرس خیابانی ادامه داد: تقسیم نقشی نیز بین همه سازمان ها و دستگاه ها اجرا شده است. با توجه به اینکه فرماندهی این موضوع نیز با وزارت کشور است، قرار شده است که وزارت راه و شهرسازی نیز حتما ورود کرده و اعلام کند که افزایش کرایه هم وجود ندارد و حمل ونقل کالاها نیز مشمول افزایش قیمت نخواهد شد. در رابطه با کرایه های حمل و نقل مسافری نیز طبق آمارهای ارائه شده توسط وزارت کشور و وزارت راه وشهرسازی، در همه حوزه ها همچون سرویس مدارس، آژانس ها، وانت بارها و حتی تاکسی های اینترنتی تدابیر لازم اندیشده شده است. همچنین قرار شد که وزارت کشاورزی اطلاعیه ای در رابطه با تامین و تولید کالاهای اساسی منتشر کند.

قیمت کالاها افزایش نمی یابد

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی با تاکید بر نقش اصناف در این رابطه گفت: امروز اعضای اتاق اصناف ایران و تهران در جلسه حضور داشتند و حتی با کنندگان فروشگاه های زنجیره ای هم صحبت شد تا فروشگاه های زنجیره ای از بابت فراوانی کالاها به مردم اطمیان خاطر بدهند؛ ضمن اینکه تغییر قیمتی هم در کالاها رخ نخواهد داد. سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگانی نیز اطلاعیه ای صادر کرده که افزایش قیمت هرگونه کالا و خدمات ممنوع بوده و به شدت نیز با گران فروشان خواهد شد.

ناوگان حمل و نقل عمومی فرسوده مشمول بنزین یارانه ای می شود

وی در انتها شرح داد: قرار شده است مهلت تمدیدی برای ناوگان فرسوده نیز صادر شود. در واقع به دلیل اینکه به خودروهای فرسوده کارت سوخت تعلق نمی گرفت، قرار است مهلتی برای تعویض و نوسازی خودروهای فرسوده در نظر گرفته شود و تا آن زمان مشمول سوخت سهمینه بندی شوند.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

اسلیم فا: اسلیم فا: مجله دوخت و دوز، طراحی لباس و انتخاب لباس

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 126

به "مهمترین مصوبات جلسه امروز ستاد تنظیم بازار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهمترین مصوبات جلسه امروز ستاد تنظیم بازار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید