ریزش شدید ارزش پول ملی عراق

به گزارش یزد بلاگ، خبرنگاران- بانک مرکزی عراق ارزش دینار مقابل دلار را 23 درصد کاهش داد.

ریزش شدید ارزش پول ملی عراق

به گزارش خبرنگاران، به نقل از ایسنا از رویترز، در شرایطی که کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی، عراق را با کاهش محسوس درآمدهای ارزی روبرو کرده است، بانک مرکزی این کشور با صدور بیانیه ای اظهار داشت با هدف بهبود شرایط کسری بودجه این کشور ارزش هر دلار را از 1182 دینار به 1460 دینار افزایش خواهد داد. عراق سومین صادرکننده بزرگ نفتی منطقه محسوب می شود.

طبق اعلام بانک مرکزی عراق، تصمیم برای کاهش ارزش دینار به دولت کمک خواهد کرد تا نسبت به پرداخت حقوق کارکنان اطمینان حاصل کند و از خشک شدن منابع ارزی نیز جلوگیری شود. بحران اقتصادی عراق که تحت تاثیر کاهش بهای جهانی نفت و شیوع کرونا تشدید شده شرایط کسری بودجه دولت را وخیم تر کرده است.

حدود 95 درصد درآمدهای ارزی عراق وابسته به نفت است و آخرین بار در دسامبر سال 2015 ارزش دینار مقابل دلار پایین آورده شده بود. اقتصاد عراق یک اقتصاد وابسته به دلار استو انتظار می رود تحت تاثیر این اقدام، افزایش فوری در سطح عمومی قیمت ها و کاهش استانداردهای زندگی را در این کشور ببینیم.

دولت مصطفی الکاظمی تا به امروز اقدامات ریاضتی دردناکی را در عرصه اقتصادی انجام داده و اقدام اخیر بانک مرکزی می تواند بار دیگر منجر به اعتراضات خیابانی در عراق شود که از اکتبر سال گذشته آغاز و برای مدت ها ادامه یافته بود. نیروهای امنیتی عراقی در اطراف مقرهای بانک مرکزی و دفاتر اقتصادی مستقر شده اند تا جلوی اعتراضات احتاقتصادی نسبت به این تصمیم را بگیرند. عراق بخش تولید کوچکی دارد و تقریبا تمام محصولات وارداتی آن بر حسب دلار قیمت گذاری می شود و دینار کم ارزش تر می تواند باعث تشویق فعالان اقتصادی به صادرات بیشتر و گسترش فقر در کشور شود.

قیس جوهر- استاد اقتصاد گفت: کاهش تعمدی نرخ برابری ارز می تواند پیامدهای مخربی را برای اقتصاد کشور به همراه داشته باشد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 3077

به "ریزش شدید ارزش پول ملی عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریزش شدید ارزش پول ملی عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید