ابعاد آثار گسترش ویروس کرونا بر حوزه شهری و شهرسازی

به گزارش یزد بلاگ، مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی به بررسی ابعاد آثار گسترش ویروس کرونا بر حوزه شهری و شهرسازی پرداخت.

ابعاد آثار گسترش ویروس کرونا بر حوزه شهری و شهرسازی

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری خبرنگاران از روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات زیربنایی این مرکز در گزارشی با عنوان درباره مقابله با شیوع ویروس کرونا بررسی ابعاد آثار گسترش ویروس کرونا بر حوزه شهری و شهرسازی آورده است؛ در دهه های اخیر با گذار از توسعه کشاورزی و صنعتی، شهرها به عنوان عرصه استقرار خدمات، به موتور محرک اقتصاد کشورها و اصلی ترین جایگاه زیست و استقرار جوامع بشری تبدیل شده اند. چرخه دائمی انباشت سرمایه و تمرکز به خصوص در کلان شهرها و مناطق کلان شهری، به مانند جاذبه مغناطیسی، جمعیت و فعالیت را هر چه بیشتر به خود جذب کرده اند. اگر چه این انباشت و تراکم فزاینده، مزیت و صرفه های مالی فراوانی برای کسب و کارها و اقتصاد ملی داشته است. اما تبعات تراکم فزاینده در ابعاد گوناگون اجتماعی، مالی و زیست محیطی و بهداشت و سلامت جامعه به مرور از مزایای آن پیشی گرفته است.

گزارش مرکز پژوهش های مجلس می افزاید؛ تاب آوری شهرها در برابر سوانح طبیعی و انسان ساخت از اصولی است که به طور معمول در فرایند توسعه نادیده یا کم اهمیت تلقی شده، اما یک باره در بحران ها مد نظر قرار می گیرد و منجر به تغییراتی در برنامه ریزی و طراحی محیطی می شود.

براساس این گزارش ابعاد بحران کرونا جلوه های تازه ای از گستردگی و عمق ناکارآمدی مدیریت جهانی توسعه در ابعاد و ارکان مختلف توسعه پدیدار ساخت، به گونه ای که برخلاف بیشتر بحران ها و آسیب های جمعی دیگر، به نظر می رسد خسارت جانی و مالی این اپیدمی بر جهان توسعه یافته و به خصوص کلان شهرها و شهرهای جهانی بسیار وسیع تر از جهان درحال توسعه و توسعه نیافته است. در این میان خسران بزرگ از آن جوامعی است که حتی از این بحران ها و آزمون ها، رهاوردی کسب نکرده و کماکان به توسعه شکننده و ناپایدار و ورای ظرفیت های بستر زیستی ادامه دهند.

گزارش مرکز پژوهش های مجلس تصریح می کند که همه گیری و شیوع گسترده ویروس کرونا با شتابی کم سابقه، پیچیدگی و اطلاعات اندک نسبت به آن ، زیست بشری و به طور خاص شهرها در معرض آزمونی سخت قرار داده که این بار بیش از آسیب های موضوعی و موضعی، کلیت و بقای جوامع شهری در تمام ارکان را در معرض آسیب قرار داده است.

بببگزارش مرکز پژوهش های مجلس مسائل و اولویت های توسعه شهری در روبرو با آسیب همه گیری بیماری کرونا و نیز موضوعات مغفول که از این پس با درس آموزی از تجربه تبعات این اپیدمی در عرصه توسعه شهری مد نظر مدیران و برنامه ریزان توسعه شهری قرار گیرد را تبیین می کند.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.

4034/

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 1129

به "ابعاد آثار گسترش ویروس کرونا بر حوزه شهری و شهرسازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابعاد آثار گسترش ویروس کرونا بر حوزه شهری و شهرسازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید