حرف های جنجالی شریفی نیا در تلویزیون

به گزارش یزد بلاگ، محمدرضا شریفی نیا بازیگر و تهیه کننده سینما، با حضور در تلویزیون و برنامه شهرفرنگ شبکه خبر حرف های جنجالی اعلام نمود. وی اعتیاد برخی از بازیگران را نیز تائید کرد.

حرف های جنجالی شریفی نیا در تلویزیون

میهمان پنج شنبه شب برنامه شهر فرنگ شبکه خبر، محمدرضا شریفی نیا بود که اظهاراتی جنجالی در این برنامه زنده به زبان آورد. برنامه شهرفرنگ عنوان برنامه ای گفت وگو محور جدیدی در شبکه خبر است که به موضوعات روز سینمای ایران می پردازد و در هفته های اخیر، بازتاب های زیادی هم به همراه داشته است.

حمید رضا مدقق مجری برنامه شهر فرنگ، این هفته محمدرضا شریفی نیا بازیگر و تهیه کننده سینما را به این برنامه دعوت کرد.

بازیگران تعیین کننده سینما نیستند

شریفی نیا در پاسخ به اولین سوال مبنی بر نگاه او به بازیگری گفت: بازیگری برای من صرفا هدف نیست چون همه کسانی که در فیلم حضور دارند یا بازیگر نقشی هستند در خدمت مفهوم فیلم هستند. بازیگران تعیین کننده برای سینما نیستند، مگر بازیگران ویژه و مولف که تعداد این افراد بسیار اندک است. وی در مورد اینکه علاقه اش بیشتر به کدام جایگاه سینما است گفت: من تهیه کنندگی فیلم را خیلی دوست دارم، چون حق دخالت دارد و حتی کارگردان و عوامل را انتخاب می کند و دغدغه ای هم دارد. تهیه کننده در سینمای ما تعیین کننده است ولی طراح لباس و گریم در خدمت کار هستند و بازیگر هم شاید بتواند چهار تا دیالوگ را تغییر دهد ولی مفهوم فیلم را نمی تواند تغییر دهند.

شریفی نیا ادعای بعضی منتقدان به بازی در نقش های تکراری را ادعایی پیش پاافتاده خواند و گفت: ما مساله ای با عنوان سریال سازی در سینما داریم مثلا شخصیتی که در اخراجی ها تکرار یک شخصیت است و در سری های بعدی هم این شخصیت تکرار می شود. این به معنای به تکرار افتادن نیست. اما از منظر دیگر اگر کسی توانست نقش مثلا روحانی را خوب بازی کند، هیچ اشکالی ندارد بار دیگر هم همان نقش را بازی کند. شبیه بودن است که اشکال دارد اما وقتی بتوانی تیپ روحانی را متفاوت بازی کنی مسئله ای ندارد.

به چارلی چاپلین هم برای تکراری نقش بازی کردن ایراد می گیرند؟

وی ادامه داد: این منتقدان به چارلی چاپلین هم ایراد می گیرند؟ نه! خیلی از بازیگرا مثل لویی دوفونس یا ترنس هیل و باد اسپنسر که در فیلم های وسترن بازی کردند و کاراکترهایی هستند که بارها تکرار شدند و مردم هم دوست داشتند.

تازه منتقدها و تازه دیپلم گرفته ها به ما ایراد می گیرند

شریفی نیا ضمن کنایه به بعضی از منتقدان گفت: بچه هایی که تازه منتقد شدند یا تازه دیپلم گرفتند یا مدتی خبرنگار بودند و حالا منتقد شدند به ما ایراد می گیرند و متوجه نمی شوند که یک تیپ روحانی ممکن است در فیلم های متفاوت تغییر کند. پس در نقدها باید دید که بین نوع بازی یک تیپ فرق قائل شوند بازیگر حاجی دنیا با حاجی فیلم اخراجی ها چه فرق دارد. علاوه بر آنکه من نقش های به شدت متفاوتی را بازی کرده ام. من در برج مینو نقش رزمنده بازی کردم و کاندیدای سیمرغ شدم و در فیلم ده نمکی هم کاندیدای جایزه بازیگری شدم یا اینکه خیلی ها نقش دایی در فیلم لیلا را مورد تقدیر دادند.

یک بار ازدواج کردم و دیگر تمام شد

وی در مورد اینکه چرا این قدر نقش مرد دو زنه را بازی می کند گفت: کمتر کسی حاضر می شود، نقش مرد دو زنه را بازی کند و من برای نشان دادن زشتی دروغ این نقش را بارها بازی کرده ام و باز هم بازی خواهم کرد. زیرا این یکی از مسائل جامعه ماست. اتفاقا خیلی شایعات هم برای من درست کردند ولی من یک بار ازدواج کردم و دیگر تمام شد. شریفی نیا همچنین گفت: دروغ گویی مردی که دو زنه است معضل جامعه ما است و خیلی از خانواده ها را هم از بین برده است. اتفاقا کمتر کسی است که بتواند جای من بازی کند و برای بازی در این نقش پول بیشتری به من می دهند.

این بازیگر وتهیه کننده سینما گفت: برای اخراجی ها سراغ آقای صدیق شریف رفتیم و او گفت من دیگر نقش روحانی بازی نمی کنم من گفتم بی خود می کنی که بازی نمی کنی. تو لحن و بیان و حتی عربی صحبت کردن بهترین فرد برای ایفای نقش روحانی هستی درست بازی می کنی. برای کسی که نقش روحانی را خوب بازی می کند باید سراغش رفت و پول بیشتری هم به او داد.

شریفی نیا در پاسخ به سوالی درباره اینکه فیلم های طنز ایرانی از سطح کیفی قابل قبولی برخوردار نیستند گفت: مردم دوست دارند از این کارها ببینند و این فیلم ها فروش خوبی هم دارند. یک کسی که خسته از محل کار می آید، و می خواهد فیلم مفرح ببیند نباید نسبت به خواست او بی توجهی کرد.

شخصیتی که من بازی می کنم را هم مردم هم کارگردان و هم تهیه کننده دوست دارند

شریفی نیا در پاسخ به این سوال که چرا نقش هایش را با مایه های طنز بازی می کند گفت: همه آدم ها یک طنزهای در زندگی دارند. شخصیتی که تیکه و متلک اندازد مورد پسند مخاطب است. علاوه بر آن که شخصیتی که بازی می کنم را هم کارگردان و هم تهیه کننده دوست دارند پس چرا مایه های طنز در آن به کار نبرم.

وی ادامه داد: یک فیلمی بود با مهران مدیری هم بازی شده بودیم. کارگردان کار به مدیری می گفت که این را بگو و آن را نگو. مدیری هم گفت پس چرا من را برای کار آوردی. شخصیت مدیری با همان جدی بودنش، طنزهای زیر پوستی خوبی دارد، چرا از این استفاده نکند؟

شریفی نیا نسبت ادعای دیگر مجری مبنی بر اینکه بعضی منتقدان می گویند سینمای کمدی ایران سراغ مسائل سطحی و نازلی می رود؛ واکنش نشان داد. او گفت: من این را قبول ندارم که سینمای کمدی ما سطح بالایی ندارد و اصلا با این نگرش به سینمای ایران موافق نیستم. سینمای کمدی ایران نسبت به دیگر گونه های سینمایی پیشتاز است و فیلم های زیبایی در زمینه کمدی در این مملکت ساخته شده است.

هنر و تجربه سینمای شبه روشنفکری ما را نجات داد

وی با تاکید بر اینکه هر نوع فیلمی برای مردم ما لازم است گفت: یک سالی هست که بخش هنر و تجربه باز شده است و توانسته است سینما شبه روشنفکری ما را نجات دهد. مخاطبان سینما از آدم های مختلفی هستند، مثل مدرسه و دانشگاه که سطوح مختلفی برای خودش دارد. در سینمای ایران نیز همه رقم داریم. یک کسی که خسته از محل کار می آید، و می خواهد فیلم مفرح ببیند نباید نسبت به خواست او بی توجهی کرد.

سینمای روشنفکری دید فروش ندارد، فیلم های جمشید هاشم پور را زد

شریفی نیا اضافه نمود: برای عده ای همان فیلم سینمای کمدی که بعضی هم می گویند سینمای شونه تخم مرغی لازم است. یک زمانی بود سینمای شبه روشنفکری ما آمد و فیلم های تجاری که مثلا جمشید هاشم پور بازی می کرد را زدند. یعنی وقتی دیدند فیلم خودشان فروش نداشت به این فیلم ها و مردم ایراد می گرفتند که این فیلم را نبینید. در صورتی که مردم، این فیلم ها را می دیدند ولی وقتی به مردم توهین می شد، دیگر نمی فرایند این نوع فیلم ها را ببینند.

این بازیگر سینما و تلویزیون در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: سینما بخشی اش سرگرمی است تمام فرهنگ مملکت که قرار نیست در سینما باشد پس مساجد و مدارس و دیگر جا ها چه کار می کنند.

این همه آدم فرهنگی در شورای پروانه ساخت و پروانه نمایش نمی فهمند که بدآموزی دارد

مدقق از شریفی نیا پرسید که بعضی هم هستند که می گویند این فیلم های طنز بدآموزی دارند؟ و شریفی نیا گفت: یعنی این همه آدم فرهنگی در شورای پروانه ساخت و پروانه نمایش نفهمیدند که بدآموزی دارد. وزارت ارشاد یک سری آدم فرهنگی را برای ساخت و نمایش فیلم گذاشته است و فیلم هم مهر جمهوری اسلامی می خورد و همه نظر می دهند.

کل سینما چی هست که باند هم داشته باشد

مجری برنامه در مورد ورود بازیگران به سینما یا باندهای بازیگری در سینما سوال کرد و شریفی نیا هم درجواب گفت: به قولی مورچه چیه که کله پاچه باشد. کل سینما چی هست که باند هم داشته باشد. بحث باند در سینما نیست، تمام دنیا برای کارهای هنری گروه تشکیل می دهند. شما در یک اداره کار می کنید با یک گروه کار می کنید در سینما هم همینطور است.

امکان ندارد کسی با پول و پارتی خبرنگاران سینما شود

مدقق پرسد این وسط امکان ندارد کسی با پول و پارتی بتواند استار شود و شریفی نیا گفت: نه امکان ندارد. هر کسی که پول می گیرد و بازیگر می آورد کلاه بردار است. ما بازیگری که می آوریم باید بتواند بازی کند، باید استعداد داشته باشد، باید بتوند چهار تا دیالوگ حفظ کند. شاید بازیگری هم باشد در نقش شش و هفت یک فیلم، با دو میلیون بازی کند ولی در سینما باقی نمی ماند.

آموزشگاه بازیگری نداشتم شاید اگر داشتم وضعمان خوب می شد

وی در پاسخ به این سوال که نقش آموزشگاه های بازیگری را چگونه می بیند به کنایه گفت: من آموزشگاه بازیگری نداشتم شاید اگر داشتم وضعمان خوب می شد. اگر آموزشگاه بازیگری باشد که یک آموزش و متن تدوین شده بدهد، کلاس خوبی است ولی به صرف بازیگر بودن نمی توان آموزش دهنده خوبی باشی. ممکن است کسی معلم خوبی باشد ولی بازیگر نباشد استاد پرویز ممنون اصلا بازیگر نبود ولی استاد بازی من بود.

مجری برنامه ادعای دیگری در مورد کم مطالعه بودن بازیگران مطرح نمود و شریفی نیا با تایید آن گفت: البته آنهایی که بازیگران شاخصی هستند کم مطالعه نیستند. اما اشکال سینما این است که کمتر مطالعه می کنند. من از کسانی که می خواهند بازیگر شوند می پرسم که حداقل صدتا کتاب خواندند. تمام اینهایی که من وارد سینما کردم از آدم های اهل مطالعه و فرهیخته بودند. ویشکا آسایش در سریال امام علی (ع) یکی از این نمونه هاست. کسی که من وارد سینما کردم پول دادیم و در فیلم ها بازی کردند مثلا امیرعلی دانایی، نگین محسنی یا بهاره افشاری. حتی بروید از پارسا پیروز فر بپرسید که برای اولین حضورش در سینما چگونه بازیگر شد.

می پرسی کجا رفته؟ می گویند رفته که خودش را بسازد!

در انتهای برنامه مدقق با اشاره به ادعای یکی از میهمانان هفته های گذشته گفت: میهمانی داشتیم که گفته بود بین بازیگران سینما استعمال مواد مخدر رواج پیدا کرده است و در مورد خیلی از آن ها مشکل ساز شده است چقدر این موضوع صحت دارد؟ شریفی نیا با تایید این موضوع گفت: بازیگری را سر صحنه می بینی وسط کار گذاشت و رفت. می پرسی کجا رفته؟ می گویند رفته که خودش را بسازد! اتفاقا معضل من با کسانی که می گویند باند داری همین است. کسانی که من برای بازیگری می آورم از لحاظ اخلاقی طلا هستند. متاسفانه اعتیاد معضلی است که گریبانگیر بعضی از بازیگران ما شده است و خیلی ها به مشکل خوردند. (به خنده) یکی بود که می گفت یک جایی بگذاریم که تست اعتیاد بگذارند و بعد وارد سینما شوند.

منبع: صدای ایران

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: setare.com
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 820

به "حرف های جنجالی شریفی نیا در تلویزیون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حرف های جنجالی شریفی نیا در تلویزیون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید