باید به سمت شهرداری های شیشه ای برویم، کاری کنید مردم با عشق عوارض بدهند

به گزارش یزد بلاگ، خبرنگاران/کرمانشاه معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور با تاکید بر انضباط اقتصادی و مسئولیت پذیری مدیران شهری، بر لزوم پیشروی به سمت شهرداری های شیشه ای تاکید نمود وافزود: این امر موجب اعتماد مردم و ارتقا سرمایه اجتماعی خواهد شد.

باید به سمت شهرداری های شیشه ای برویم، کاری کنید مردم با عشق عوارض بدهند

مهدی جاقتصادی نژاد در همایش شهرداران استان کرمانشاه که امروز (13 شهریور) در محل سالن شهدای دولت استانداری کرمانشاه برگزار گردید، به تشریح بعضی سیاست های سازمان شهرداریهای کشور پرداخت و اضافه نمود: سیاست های این سازمان باید در تمامی شهردارها و بویژه شهرداری های کلانشهرها اجرایی گردد.

وی برنامه محوری را یکی از مهمترین این سیاست ها برشمرد و اضافه نمود: شهرداری ها باید یاد بگیرند که برای امور شهر برنامه های چند ساله تدوین نمایند، این امر یک ضرورت مهم بویژه برای کلانشهرهاست تا با تغییر شهردار و شورای شهر، برنامه های شهر تغییر نکند و امور شهر به روال سابق خود ادامه یابد.

باید به سمت شهرداری های شیشه ای برویم

این مسئول بحث ایجاد نظام اجرایی، مسئولیت پذیری مدیران و انضباط اقتصادی را سیاست مهم دیگر در حوزه مدیریت شهری مطرح نمود واضافه نمود: اگر مدیران شهرداری مسئولیت پذیر بوده و انضباط اقتصادی وجود داشته باشد و تمام امور شهرداری به نوعی شفاف گردد، قطعا اعتماد مردم و به تبع سرمایه اجتماعی افزایش می یابد و همین امر موجب تسهیل پیشبرد امور شهری می گردد.

رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور بر لزوم حرکت به سمت شهرداری های شیشه ای تاکید نمود و اضافه نمود: این نوع شهرداری ها هستند که اعتماد مردم را افزایش می دهند و حس تعلق آنها را به شهر و شهرداری بالا می برند.

جاقتصادی نژاد توضیح داد: چنانچه مردم نسبت به شهر احساس تعلق نموده و سرمایه های اجتماعی بالا برود، همکاری مردم هم در بحث پرداخت عوارض و یاری به امور شهر افزایش می یابد.

معاون وزیر کشور پیشروی به سمت شهر الکترونیک را سیاست مهم دیگر شهرداری های کشور دانست و اضافه نمود: کرونا علی رغم معضلاتی که به همراه داشت، در بحث ارتقا زیرساخت های الکترونیک و تسریع در ایجاد شهر الکترونیک نقش موثری داشت و باید از این فرصت استفاده نموده و به این فرایند سرعت بدهیم.

کاری کنید مردم با عشق عوارض پرداخت نمایند

جاقتصادی نژاد از ارتقا آموزش شهفرایندی هم به عنوان یکی از سیاست های مهم شهرداری های کشور یاد کرد واضافه نمود: آموزش شهفرایندان در تمام حوزه های شهری هزینه های شهر را کم نموده و از این طریق به شرایط اقتصادی شهرداری ها یاری می نماید.

وی اضافه نمود: از طرفی شهرداری ها باید یاد بگیرند که در حوزه های اجتماعی و فرهنگی هم ورود نمایند، چرا که ارتقا فرهنگ شهر و نیز کاهش آسیب های اجتماعی موجب کاهش هزینه های شهرداری ها شده و از طرفی با افزایش حس تعلق شهفرایندان به شهر، به ارتقا درآمدهای شهرداری ها یاری می نماید.

جاقتصادی نژاد اضافه نمود: شهرداران باید یاد بگیرند طوری عمل نمایند که مردم با عشق به شهر خود، عوارض را پرداخت نمایند و ایجاد این عشق و علاقه به شهر قطعا برعهده این مجموعه است.

معاون وزیر کشور همچنین از برون سپاری بعضی وظایف شهرداری ها به عنوان یکی از دیگر از سیاست های مهم در حوزه مدیریت شهری یاد کرد واضافه نمود: شهرداری ها با درآمد اندک خود نمی توانند به تمام امور شهر رسیدگی نمایند ونیاز است در این زمینه از ظرفیت بخش خصوصی استفاده گردد.

جاقتصادی نژاد در ادامه با اشاره به تسریع در پیشرفت پروژه های عمرانی کشور علی رغم شرایط تحریم و کرونا گفت: در هفته دولت سال جاری 18 هزار پروژه عمرانی شهری با صرف 50 هزار میلیارد تومان اعتبار به بهره برداری رسید که اقدام قابل توجهی است.

تسهیلات و یاری بلاعوض؛ قولِ معاون وزیر کشور به شهرداری های کرمانشاه

معاون وزیر کشور در ادامه اشاره ای هم به مسائل شهرداری های کرمانشاه داشت و اضافه نمود: این آمادگی را داریم که به شهرداری هایی که تا به امروز از تسهیلات بانکی برای پیشبرد پروژه های شهری خود استفاده ننموده اند، یاری نموده و زمینه ارائه این تسهیلات را در کوتاهترین زمان ممکن برای آنها فراهم کنیم.

وی اضافه نمود: همچنین اگر شهرداری های استان پروژه های عمرانی دارند که تا خاتمه عمر دولت به بهره برداری می رسد، این آمادگی را داریم که در فازهای مختلف پیشرفت پروژه یاری های بلاعوض ارائه دهیم.

جاقتصادی نژاد با اشاره به کمبود تجهیزات و ماشین آلات در شهرداری های استان، گفت: در حال حاضر 1300 شهرداری و 37 هزار دهیاری در کشور داریم و سالانه تنها حدود 250 دستگاه ماشین آلات خریداری می گردد و توزیع این تعداد میان این همه شهرداری و دهیاری قطعا کار دشواری است و نهایتا به هر استان چند دستگاه تعلق گیرد.

وی اضافه نمود: به همین دلیل تفاهم نامه ای با بعضی استان های محروم از جمله سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی منعقد کردیم که بر اساس آن سازمان شهرداری ها یک سوم، استانداری یک سوم و شهرداری هر شهر یک سوم اعتبار برای خرید ماشین آلات شهرداری مربوطه اختصاص دهند.

جاقتصادی نژاد توضیح داد: این آمادگی را داریم که در استان کرمانشاه هم این تفاهم نامه را به امضا رسانده و برای هر شهرداری که پای کار بیاید و درخواست بدهد، از این طریق ماشین آلات خریداری کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 مهر 1399 بروزرسانی: 25 مهر 1399 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 2113

به "باید به سمت شهرداری های شیشه ای برویم، کاری کنید مردم با عشق عوارض بدهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید به سمت شهرداری های شیشه ای برویم، کاری کنید مردم با عشق عوارض بدهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید