1304 هکتار از اراضی شهرستان البرز به کشت کلزا اختصاص یافت

به گزارش یزد بلاگ، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان البرز گفت: در سال زراعی جاری 1304 هکتار از اراضی زراعی این شهرستان به کشت محصول کلزا اختصاص یافت.

1304 هکتار از اراضی شهرستان البرز به کشت کلزا اختصاص یافت

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، وحید یوسفلی روز جمعه 8 آذر با اعلام این خبر افزود: بیشترین سطح کشت کلزا در مزارع روستاهای جهان آباد، کمال آباد، نصرت آباد و شریف آباد از توابع این شهرستان است.

وی گفت : کشاورزان کلزاکار می توانند با مراجعه به مراکز خدمات کشاورزی مربوطه و یا شعب بانک کشاورزی نسبت به بیمه اراضی زیر کشت خود اقدام کنند.

وزارت جهاد کشاورزی در سال زراعی جدید اهتمام ویژه ای به کشت کلزا دارد و باید این محصول استراتژیک بر اساس برنامه ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی در 15 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان قزوین کشت شود.

براساس اعلام کارشناسان جهاد کشاورزی، سال زراعی گذشته برنامه ریزی برای کشت 12 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان قزوین برای کشت کلزا اختصاص یافت که به علت مسایل آب و هوایی و جوی و برخی مسائل تنها 5 هزار و 300 هکتار آن محقق شدو از این میزان اراضی، بیش از 11 هزار و 800 تن کلزا در سطح این استان تولید شد که 9 هزار و 400 تن آن از کشاورزان خریداری شد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین نیز اوایل مهرماه امسال از کشاورزان خواست در کشت محصول استراتژیک کلزا مشارکت کنند تا دولت بتواند بخشی از نیاز کشور به روغن را در داخل تامین کند.

فاطمه خمسه افزود: امسال مسئله ای در تامین آب و بذر مورد نیاز برای کشت کلزا در استان قزوین وجود ندارد و کشاورزان می توانند اقدام به کشت این محصول کنند.

خمسه یادآورشد: محصول کلزا با برنامه ریزی اجرا شده حتی برای بخش الموت غربی و شرقی نیز کشت خواهد شد.

کلزا یکی از گیاهان دانه روغنی مهم در مناطق معتدل بوده و دارای طیف نسبتاً وسیعی از سازگاری اقلیمی است.

دانه کلزا دارای 25 تا 55 درصد روغن، 18 تا 24 درصد پروتئین و 12 تا 20 درصد پوست بوده و به علت دارا بودن اسیدهای چرب اشباع نشده و فاقد کلسترول از کیفیت تغذیه ای بالایی برخوردار است.

روغن کلزا به دلیل ترکیب مناسب اسیدهای چرب غیراشباع و درصد پایین اسیدهای چرب اشباع همانند زیتون جزء با کیفیت ­ترین روغن های خوراکی است.

در ایران با جمعیت 80 میلیون نفر سالانه حدود 50 هزار عمل جراحی قلب انجام می شود. در حالی که در کشور چین با جمعیت 1.3 میلیارد نفر همین تعداد جراحی قلب انجام می­ شود(16 برابر چین).

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

اسلیم فا: اسلیم فا: مجله دوخت و دوز، طراحی لباس و انتخاب لباس

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 176

به "1304 هکتار از اراضی شهرستان البرز به کشت کلزا اختصاص یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "1304 هکتار از اراضی شهرستان البرز به کشت کلزا اختصاص یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید