پروازهای چین - ایران به خاطر ناراحتی سفیر برقرار ماند؟

به گزارش یزد بلاگ، رییس انجمن صنفی آژانس های مسافرتی و هوایی با اشاره به ادامه پروازها بین چین و ایران و پیگیری ها و نگرانی های سفیر چین در این زمینه، گفت: ما هرگز نخواسته ایم روابط ایران و چین، قطع یا مختل گردد اما ویروس ناشناخته و مرگبار کرونا شرایط اضطراری را به وجود آورده که ایران هم مثل سایر کشورها باید ملاحظه هایی در رفت و آمدها داشته باشد.

پروازهای چین - ایران به خاطر ناراحتی سفیر برقرار ماند؟

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید و از دیوار چین در پکن عبور کنید و به نمایشگاه گوانجو رفته و در خیابانهای شانگهای قدم بزنید.

حرمت الله رفیعی در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به آن چه به عنوان توئیت اخیر سفیر چین در ایران و به زبان فارسی درباره تمایل شرکت هواپیمایی ایرانی برای ادامه همکاری و پروازها با چین منتشر شده، یا دیداری که اخیرا با وزیر بهداشت کشورمان پس از تصمیم دولتمردان ایران برای تعلیق پروازها بین دو کشور داشته و اعلام نگرانی نموده است، یادآور شد: درست است که نگرانی هایی از سوی سفیر چین در ارتباط با تصمیم ایران برای توقف پروازها بین دو کشور، مطرح شده اما مگر در سال چقدر بین دو کشور تردد وجود دارد؟ در ایده آل ترین حالت با احتساب تاجران، گردشگران و سایر گروه ها، این جمعیت نهایت به 100 هزار نفر برسد. مهم تر از آن، شرایط موجود با توجه به هشدارهای سازمان بهداشت دنیای و آمار قربانیان و مبتلایان ویروس ناشناخته و خطرناک کرونا است که ضرورت ایجاد می نماید فعلا در ترددها ملاحظه هایی را رعایت کنیم، همانطوری که بقیه کشورها عمل می نمایند.

وی تاکید نمود: ما هرگر نخواسته ایم روابط ایران و چین مختل گردد، اتفاقا چین بازار هدف گردشگری ایران است، ولی با توجه به مخاطرات این ویروس، مطالبه عمومی این است که محدودیت هایی که سایر کشورها اعمال نموده اند حداقل برای مدتی اجرا گردد.

او با اشاره به ادامه پروازها از سوی یکی از شرکت های هواپیمایی ایران، علی رغم تصمیم دولت برای توقف پروازها و از طرفی توجیه سازمان هواپیمایی برای ضرورت برقراری این پروازها به منظور انتقال ایرانی هایی که هنوز در چین هستند، اظهار کرد: علاوه بر پروازهای مستقیم، پروازهای ترانزیت چینی ها به وسیله ایران همچنان برقرار است. از جانب انجمن صنفی شرکت های مسافربری و هوایی درخواست می کنیم این پروازها متوقف گردد. این هواپیماها متعلق به مردم ایران هستند و این روزها که اخبار خوبی از شرایط هواپیماها در داخل کشور نمی شنویم، ضروری است هواپیماهای آن شرکت با اولویت، در خدمت شهفرایندان ایرانی باشند. از طرفی اخباری شنیده می گردد مبنی بر این که آن ایرلاین ایرانی تنها شرکتی است که از ترکیه چینی ها را ترانزیت می نماید. اگر این اخبار صحت ندارد، برای اطمینان خاطر مردم در این شرایط حساس، باید سریع تر روشنگری گردد.

رفیعی ادامه داد: در مکالمه ای که با وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی داشتم، ایشان نیز با توقف موقتی سفر بین ایران و چین موافق بود. این مطالبه صریح از سوی وزیر بهداشت کشورمان هم بارها مطرح شده و وزیر راه هم تا حدودی اعلام موافقت نموده است. اما این که چرا بعد از چند روز از تصمیم دولت هنوز با توجیه بازگشت ایرانی ها از چین این پروازها ادامه دارد، جای سوال است؟

وی اضافه کرد: شاید دولت ملاحظه هایی در روابط با چین داشته باشد و ممکن است در اجرای بعضی تصمیم ها تامل کند اما بخش خصوصی این ملاحظات و حاشیه ها را ندارد و شاید راحت تر تصمیم بگیرد، برای همین به خواست آژانس هایی که این فصل تور گردشگری در چین اجرا می کردند و یا تورهایی را از چین به ایران می آوردند، برای توقف اجرای تورها اعلام آمادگی کردیم.

رییس انجمن صنفی آژانس های مسافرتی و هوایی اظهار کرد: در نامه ای خطاب به وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای توقف تورهای چین به مدت دو هفته اعلام آمادگی کردیم اما اگر ضرورت داشته باشد این زمان را به دو ماه و حتی بیشتر افزایش می دهیم. آژانس های گردشگری نسبت به این مطالبه متعهد هستند و تا کند شدن فرایند شیوع این ویروس در دنیا، تور چین را نمی فروشیم.

روز آدینه (11 بهمن ماه) نشست ویژه ای با موضوع آنالیز راهکارهای پیشگیری از ورود ویروس کرونا و مقابله با آن، با حضور معاون اول رییس جمهور، وزرای کشور، راه، بهداشت، خارجه و گردشگری برای اتحاذ تدابیر جدی تر به منظور پیشگیری از انتقال این ویروس به ایران تشکیل شد و با تصمیم دولتمردان، مقرر شد تا پروازهای رفت و برگشت چین به حالت تعلیق درآید.

این تصمیم تا کنون اجرا نشده و پروازها بین دو کشور همچنان برقرار است. سخنگوی سازمان هواپیمایی در شرح علت برقراری این پروازها گفته که پروازهای ایران به چین در حال تعلیق است و پروازهای احتمالی به این کشور با هماهنگی با وزارت بهداشت برای انتقال ایرانیان مقیم چین و چینی هایی که در ایران هستند، انجام می گردد.

اما بعضی نمایندگان مجلس نسبت به تداوم پروازها بین ایران و چین واکنش نشان دادند، از جمله بهرام پارسایی که در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: برخلاف تصمیم دولت، همچنان شاهد ورود مسافر از چین به ایران و انتقال مسافران چینی از سایر فرودگاه های دنیا، توسط ایرلاین های ایرانی هستیم. آیا سازمان هواپیمایی، خودمختار است و تابع دولت نیست؟ این سرپیچی و سوانح هوایی روزهای اخیر نشان می دهد که حفظ مدیران نالایق، مهم تر از جان مردم است.

در فاصله ای که دولت ایران تصمیم گرفت پروازها را به چین به حالت تعلیق درآورد، سفیر چین در تهران، دیدارهایی با وزیر بهداشت و شرکت هواپیمایی ماهان داشت و روز گذشته در توئیتی به فارسی از تمایل شرکت هواپیمایی ایرانی برای ادامه همکاری با چین، نوشت.

کیانوش دنیاپور - رییس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت - در اظهاراتی گفته که پروازهای مستقیم ایران و چین متوقف می گردد اما پروازهای غیرمستقیم لغو نشده اند. مصوبه دولت برای توقف پروازها عصر آدینه ابلاغ شده و نمی توان انتظار داشت بلافاصله این مصوبه از روز شنبه اجرا گردد، اما به طور منطقی انتظار این است که از روز یکشنبه و حداکثر روز دوشنبه پروازهای مستقیم چین به تهران و برعکس متوقف شوند.

او حتی گفته: پروازهای غیرمستقیم از چین نمی توانیم کاری کنیم و اگر بخواهیم این پروازها را لغو کنیم گویی خود را تحریم نموده ایم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 324

به "پروازهای چین - ایران به خاطر ناراحتی سفیر برقرار ماند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پروازهای چین - ایران به خاطر ناراحتی سفیر برقرار ماند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید