هشتگ واکسن بخرید چه آدرسی می دهد؟

به گزارش یزد بلاگ، شاید آن ها که هشتگ واکسن بخرید را طراحی کرده بودند انتظار چنین استقبالی را در فضای توییتر نداشتند. بررسی های خبرنگار اعتماد نشان از آن دارد که ایده واکسن بخرید متوجه دو پزشک است که فعال رسانه ای هم هستند. البته هنوز خود آن ها این موضوع را تایید نکرده اند.

هشتگ واکسن بخرید چه آدرسی می دهد؟

به گزارش اعتماد، بررسی های توییتری نشان از آن دارد که 3 روز قبل نخستین تقاضا ها برای استفاده از هشتگ واکسن بخرید مطرح شده است و طبق این دعوت ساعت 9 شب آخرین روز پاییز یعنی همان شب یلدا کاربران شروع به نوشتن با استفاده از این هشتگ کردند. جالب اینجاست که پایگاه خبری اینترنتی دید بان ایران، از ترند شدن این هشتگ خبر داد.

این پایگاه خبری در اشاره به توییت هایی که با این هشتگ نوشته شده از این توصیف استفاده کرد: بی عملی و بی برنامگی مسوولان دولتی در مورد خرید واکسن خارجی کرونا و وعده دادن به مردم درباره واکسن کرونای ایرانی که حتی هنوز به مرحله تست انسانی نرسیده و درصد تاثیرگذاری آن هم هنوز نامشخص است، باعث واکنش های مردم در فضای مجازی شد.

در حالی که برخی کشور های همسایه مثل عراق سفارش واکسن فایزر را داده اند و حتی کشوری مثل عربستان وعده واکسیناسیون رایگان را داده است، مسوولان علمی ستاد مقابله با کرونا به بهانه نبود امکانات لازم اعلام کردند از خرید واکسن فایزر و مدرنا انصراف داده اند.،

اما پرسش این است که مساله خرید واکسن و آنچه با استفاده از هشتگ واکسن بخرید مطرح شد تا واقعیت چقدر فاصله دارد؟ یکی از مهم ترین فرضیه هایی که کاربران توییتر در مورد عدم خرید واکسن کرونا توسط ایران مطرح کرده اند این است که مشکل ناشی از نداشتن منابع مالی است. برخی نیز این عدم خرید را تعمد از سوی دولت عنوان کرده اند.

کاربران به خرید واکسن توسط عراق و عربستان و همین طور لبنان اشاره کرده اند و گفته اند چطور ما واکسن نخریده ایم. برخی از کاربران نیز موضوع عدم خرید را ممانعت مقامات ارشد کشور تحلیل کرده اند که آن ها معتقدند احتمال حمله بیولوژیک از این طریق به ایران وجود دارد! از سوی دیگر در همین فضای ساخته شده با استفاده از هشتگ واکسن بخرید حرف ها و شایعات دیگری هم زبان به زبان نقل شد. از جمله آنکه عده ای مدعی شدند در ایران برخی واکسن کرونا را استفاده کرده اند.

اما هیچ کس از راویان تا زمان تنظیم این مطلب نتوانست سندی دال بر واقعی بودن ادعای خود ارایه کند. اما پرسش این است که آیا ما پول نداریم که نمی توانیم واکسن بخریم؟ مهم ترین گزاره در نقض این ادعا اشاره به منابع مالی بلوکه شده ایران در کره جنوبی است. بالغ بر 8 میلیارددلار پول ایران توسط کره جنوبی بلوکه شده است.

اگر بخواهیم تخمین بزنیم برای خرید واکسن کرونا چه رقمی پول نیاز داریم کافیست بهای واکسن تولیدشده را در بازار بررسی کنیم. هر دوز واکسن کرونا ساخت شرکت مدرنا 37 دلار اعلام شده است که طبق تعریف برای واکسیناسیون هر نفر باید دو دوز استفاده گردد. بنابراین واکسیناسیون هر نفر 74 دلار هزینه می برد. اگر یکجا همه مردم ایران را بخواهیم واکسینه کنیم عدد 83 میلیون نفر را باید در نظر بگیریم که با این حساب 6 میلیارد و 142 میلیون دلار پول لازم است.

فقط کافیست از رقم 8 میلیارددلاری بلوکه شده ایران در کره جنوبی این رقم پرداخت گردد. یعنی به عبارت خودمانی کره ای ها حتی پول را به خودمان ندهند آن را در وجه سازمان بهداشت جهانی و طرح کوواکس پرداخت کنند. اما چنین اتفاقی نیفتاده است زیرا اساسا امریکا و آژانس اوفک یکی از زیرمجموعه های وزارت خزانه داری امریکا چنین اجازه ای برای نقل و انتقال پول ایران را نداده است.

همین تحریم ها بود که سبب شد در اواخر تابستان و اوایل پاییز امسال هلال احمر در ترکیه نتواند 2.5 میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا تهیه کند. این درحالی است که اساسا هیچ کشوری در حال حاضر واکسیناسیون کل جمعیت خود را در دستور کار ندارد و صرفا به واکسیناسیون تیم های سلامت و اقشار آسیب پذیر مبادرت کرد ه اند. پس پرسش این است که هشتگ واکسن بخرید دقیقا چه مطالبه ای دارد؟

دکتر کیانوش جهانپور تاکید کرد ما به عنوان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تقاضای 42 میلیون دوز واکسن را در سازمان بهداشت جهانی ثبت کرده ایم.، اما مساله متوجه بانک مرکزی و وزارت امور خارجه برای انتقال وجه این پول است که باز هم موضوع به همان تحریم ها و نقش امریکا در جلوگیری از پول ایران برمی گردد.

بسیاری از کاربران نقد ها و گله مندی های تندی نسبت به دولت و حاکمیت در عدم خرید یا اینکه به هر طریقی واکسن نخریده اند مطرح کردند. اما در همین زمان که کاربران ایرانی مشغول بحث درباره واکسن بخرید بودند خبر رسید که گونه ای جهش یافته از کرونا در انگلیس موجب آلودگی شده است.

وزیر بهداشت انگلیس با اشاره به تصمیم اضطراری دولت برای تشدید محدودیت های کرونایی در پایتخت و مناطق جنوب شرقی این کشور بیان کرد که شیوع گونه جهش یافته و جدید ویروس کرونا از کنترل خارج شده است. او پیش بینی کرد که محدودیت های جدید ممکن است ماه ها ادامه پیدا کند و اضافه کرد: تا زمانی که واکسن کرونا به تمام مردم توزیع نگردد، گونه جدید ویروس کرونا یک چالش عمده به شمار می رود.

تمام کشور های منطقه پرواز های خود چه به مقصد و چه از مبدا انگلیس را تعلیق کردند. رییس شورای اتحادیه اروپا نشست اضطراری برگزار کرد زیرا مواردی از این ویروس جهش یافته در بلژیک، هلند و دانمارک رصد شده بود. حال پرسش این است که آیا باز هم اصرار دارید واکسن کرونا بخرید در حالی که هیچ تضمینی برای مهار کرونا از طریق واکسن وجود ندارد؟

منبع: فرارو
انتشار: 7 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 3031

به "هشتگ واکسن بخرید چه آدرسی می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشتگ واکسن بخرید چه آدرسی می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید