روزنامه تعادل: بدون سودآوری بنگاه های تولیدی هیجان بورس بی فایده است

به گزارش یزد بلاگ، یک روزنامه اقتصادی وابسته به اصلاح طلبان شرح داد: رشد حبابی و غیرواقعی شاخص های بورس، فایده ای به حال تولید ندارد.

روزنامه تعادل: بدون سودآوری بنگاه های تولیدی هیجان بورس بی فایده است

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، روزنامه تعادل (وابسته به الیاس حضرتی) با اشاره به هیجانات غیرمنطقی بورس در هفته های اخیر نوشت: نقدینگی زمانی که گسترش پیدا می کند، تورم زاست. وقتی می توان نقدینگی را از تبعات تورم زا، محفوظ کرد که در اثر این نقدینگی چیزی تولید شود که دارای ارزش افزوده است. کالایی صنعتی تولید شود، محصول کشاورزی ارائه شود، خدمات مورد نیاز ارائه شود و... تولید چه زمانی محقق می شود؟ وقتی تولید صورت می گیرد که موانع تولید از بین رفته باشد.

بحثی هم که این روز ها مطرح است به هیچ عنوان بحث هدایت نقدینگی نیست. نقدینگی وقتی که ایجاد می شود و به سمت بازار هایی مثل طلا، مسکن یا ارز می رود، این کالا ها را با افزایش قیمت روبرو می کند، اما ورود نقدینگی به بورس به هیچ عنوان باعث نمی شود که مثلا قیمت سهام در بورس بالا رود. زمانی که نقدینگی وارد بازار سهام می شود، اما در سوی مقابل بنگاه های ارایه شده به سوددهی نرسیده اند و بستر لازم برای رشد آن ها فراهم نشده و این نقدینگی بازدهی برای خریداران سهام ندارد؛ این نقدینگی صرفا از جیب یک عده ای به جیب یک عده دیگری می رود.

طبیعی است از جیب عموم مردم به جیب یک عده معدودی فرصت طلب می رود. تا زمانی که ما شاهد سودآوری بنگاه ها نباشیم شاهد خلق ثروت نباشیم صرف اینکه قیمت سهم ها بالا می رود، هیچ اهمیت بنیادین اقتصادی ندارد و قادر نیست تاثیر خاصی هم در فرآیند های اقتصادی کلان کشور داشته باشد. بعد از مدتی مردم و کسانی که عنوان سهامدار را دارند نیازمند این هستند که سودی واقعی به آن ها پرداخته شود و زمانی که بنگاهی به سمت سوددهی و ایجاد ارزش افزوده نرفته باشد عملا سود واقعی در اقتصاد ایجاد نمی شود و مردم هم بهره ای از آن نخواهند برد. اوایل ممکن است تحرکات مثبتی به چشم بخورد، اما این قیمت گذاری غیرواقعی بعد از مدتی شکل واقعی خود را نشان می دهد.

البته ممکن است در کوتاه مدت و میان مدت سود هایی هم پرداخت شود، اما در بلندمدت، چون ساختار بنگاه ها در راستا درستی قرار ندارد ارزش واقعی در اقتصاد ایجاد نمی کند. ممکن هم هست برخی به صورت فردی سود های کلانی را از این فضا ببرند، اما عموم سهامداران و اقتصاد کشور بعید است که در بطن یک چنین ساختار مشکل داری دستاورد شایان توجهی کسب کنند.

راه مشخص است؛ تحلیلگران سالیان سال است که نیاز های توسعه را تشریح و ارایه کرده اند، اما به نظر می رسد نهاد های دولتی و مدیران تصمیم ساز گوشی برای شنیدن این راه چاره ها ندارند.

پرشین بلاگ: پرشین بلاگ | سیستم وبلاگ های پرشین

دور زمین: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 1240

به "روزنامه تعادل: بدون سودآوری بنگاه های تولیدی هیجان بورس بی فایده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزنامه تعادل: بدون سودآوری بنگاه های تولیدی هیجان بورس بی فایده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید