رسوایی بی سابقه برای ویکی پدیا

به گزارش یزد بلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از انگجت، چند روز قبل یکی از کاربران شبکه اجتماعی رد ایت در بررسی های خود بر روی مداخل ویکی پدیا به زبان اسکاتس یا اسکاتی علیا که گویشی در جنوب و شرق اسکاتلند است، به این نتیجه رسید که 27 هزار مدخل این زبان توسط یک نوجوان آمریکایی ایجاد شده که هیچ آشنایی با زبان یادشده ندارد.

رسوایی بی سابقه برای ویکی پدیا

در اسکاتلند دو گویش از زبان انگلیسی رایج است که یکی از آنها به گیلیک مشهور است و دیگری اسکاتس نام دارد. نوجوانی که 27 هزار مطلب را به این زبان نوشته در ایالت کارولینای جنوبی آمریکا زندگی می کند و حتی قادر نیست به این زبان صحبت کند، اما وی حالا 49 درصد از کل مداخل موجود در ویکی پدیا به زبان اسکاتس را به تنهایی به وجود آورده است.

این نوجوان که با شناسه کاربری AmaryllisGardner در ویکی پدیا فعالیت می کند، تنها 19 سال دارد و تا سال 2018 توانسته بود 20 هزار مدخل به این زبان ایجاد کرده و 200 هزار ویرایش نیز بر روی مداخل یادشده انجام دهد. وی فعالیت خود را در این زمینه از سن 12 سالگی آغاز کرده بود و بسیاری از مطالب وی دارای غلط های نگارشی و املائی بوده اند. ظاهراً وی با استفاده از مترجم های آنلاین مطالب خود را از انگلیسی به اسکاتس ترجمه می کرده است.

با توجه به اینکه مدخل یادشده کاربران زیادی ندارد و افرادی که در جهان به این زبان صحبت می کنند به زحمت از صد هزار نفر فراتر می رود، موضوع تا به حال کشف نشده بود. هنوز تعیین نیست ویکی پدیا مطالب یادشده را حذف می کند یا برای اصلاح آنها اقدام می کند.

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 2079

به "رسوایی بی سابقه برای ویکی پدیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رسوایی بی سابقه برای ویکی پدیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید