خیابان آندراس؛از خیابان های معروف بوداپست، عکس

به گزارش یزد بلاگ، ساخت و ساز خیابان آندراسی از سال 1872 آغاز شد و در سال 1885 شکل واقعی خیابان را به خود گرفت. کاخ ها و خانه های سبک نئو رنسانس توسط معماران به نام و شناخته شده آن عصر، در طول این خیابان خودنمایی می کنند. بلافاصله پس از ساخت و ساز، اشراف، بانک داران، زمین داران و نجیب زادگان به این خیابان نقل مکان کردند. نام خیابان نیز از نام نخست وزیر آندراس (Gyula Andrássy) از اصلی ترین حامیان ساخت چنین خیابانی گرفته شده است.

خیابان آندراس؛از خیابان های معروف بوداپست، عکس

این خیابان از همان زمان تکمیل شدن در سال 1885، به عنوان شاهکاری از طراحی شهری و حتی طراحی حمل ونقل شهری شناخته می شد. خیلی زود ایده ساخت قطار شهری نیز در امتداد این خیابان مطرح گشت و راه آهن زیرزمینی میلنیوم (Millennium)، به عنوان نخستین خط مترو در اروپا در این خیابان، در سال 1896 احداث شد. این خط، مردم را از مرکز شهر به مکان اصلی برگزاری جشن های هزاره می رساند.

از هنگام مراسم افتتاحیه تا به امروز، این خیابان نام های گوناگونی داشته است. آندراس از سال 1885، یعنی از زمان ساخت، استالین پس از جنگ جهانی دوم، جوان مجارستانی در سال 1956، جمهوری مردم از سال 1956 تا 1989 و آندراسی از 1989 تا به امروز، نام هایی است که این خیابان برخود دیده است. مهم نیست نام این خیابان به طور رسمی چه باشد! اهالی بوداپست همیشه خیابان مورد علاقه شان را به همین نام می خواندند. در سال های اخیر، خیابان آندراس بسیار شیک شده که جذابیت آن به خاطر وجود آثار طراحان به نام و مشهور دنیاست.

این خیابان مناسب پیاده روی های عصرگاهی است. نیاز به یادآوری نیست که تعداد بسیار زیادی کافه و رستوران در امتداد خیابان قرار دارند که می توانند خاطرات تکرار نشدنی را برایتان رقم بزنند.. هرجا که احساس خستگی کردید می توانید سوار مترو شوید. خانه اپرای دولت نیز از جمله مکان هایی است که در این خیابان خواهید یافت. بوتیک های مجللی که در امتداد خیابان قرار دارند نیز، فرصتی مناسب برای خرید را پیش روی شما می گذارند.

میدان اوکتاگون

تقاطع خیابان آندراس با بلوار بزرگ یا گرند بلوار، به شکل یک هشت ضلعی درآمده است و به نام اوکتاگون (Oktogon) خوانده می شود. اینجا نیز مانند بسیاری مکان ها در بوداپست، نام های گوناگونی در طول تاریخ داشته است. در میانه سال های 1936 تا 1945، به نام میدان موسولینی شناخته می شد. در طول دوره حکومت کمونیستی، برای حدود 40 سال، نام این میدان هفتم نوامبر بود. امروزه میدان هشت ضلعی بسیار شلوغ و پر رفت و آمد است. یکی از ایستگاه های مترو میلنیوم نیز در این میدان واقع شده است. این میدان، مکان مناسبی برای خرید از فروشگاه ها و بندهای مشهور و معتبر است.

منبع: گردشبان
انتشار: 7 تیر 1399 بروزرسانی: 7 تیر 1399 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 1169

به "خیابان آندراس؛از خیابان های معروف بوداپست، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خیابان آندراس؛از خیابان های معروف بوداپست، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید