افزایش کیفیت نان، مطالبه شهروندان قزوینی

افزایش کیفیت نان، مطالبه شهروندان قزوینی از مدیران سازمان های مرتبط است که می توان با بهبود شرایط آرد توزیعی، به روزرسانی دستگاه های پخت و اصلاح قیمت در این زمینه اقدام کرد.

افزایش کیفیت نان، مطالبه شهروندان قزوینی

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا: امروزه نان جای خود را به عنوان یکی از اقلام اساسی در سبد خانوارهای ایرانی باز نموده و تازگی و کیفیت آن برای همه شهروندان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

برخلاف بعضی تصورات، افزایش کیفیت نان، تنها به یک آیتم از جمله استفاده از آرد مناسب وابسته نیست و در واقع مجموعه ای از عوامل در فراوری نان با کیفیت دخیل هستند.

نحوه تخمیر و پخت، به روزرسانی دستگاه های پخت نان، پرهیز از استفاده بی رویه از جوش شیرین در تهیه نان و ... از جمله عواملی هستند که با اصلاح آنها می توان برای افزایش کیفیت نان نیز اقدام کرد.

کیفیت نان، مطالبه جدی شهروندان

یکی از شهروندان قزوین در این خصوص گفت:در سال های اخیر دورریز نان سنتی به ویژه سنگگ و بربری بسیار زیاده شده است که یکی از دلایل آن افت کیفیت نان است.

علی رحیمی اضافه نمود: متاسفانه در سال های اخیر قیمت نان افزایشی نداشته است که شاید یکی از دلایل موثر در افزایش کیفیت نان سنتی همین مساله باشد.

وی افزود:باید مسوولان به این موضوع توجه جدی داشته باشند تا از دورریز نان، پایین آمدن کیفیت و ایجاد نارضایتی میان مردم جلوگیری گردد.

یکی دیگر از شهروندان قزوین نیز گفت: نان باید به صورت کاملا بهداشتی و سالم تهیه و طبخ گردد درحالیکه بسیاری از تجهیزات نانوایی ها به دلیل حرارت مستقیم برای سلامت انسان ها مضر هستند و باید برای به روزرسانی آنها اقدام گردد.

حسن عباس نژاد اضافه نمود: نان قوت اصلی مردم است و باید به هر نحو ممکن از جمله اصلاح قیمت نان های سنتی برای افزایش کیفیت آنها کوشش کرد.

وی افزود: البته امیدواریم افزایش قیمت نان همراه با افزایش کیفیت این ماده غذایی پرمصرف باشد و مردم دیگر گلایه ای برای بی کیفیتی آن نداشته باشند.

موضوع نان در دستور کار ستاد تنظیم بازار استان قزوین

معاون هماهنگی امور مالی استاندار قزوین در این خصوص به ایرنا گفت: موضوع نان و گلایه های مردم و نانوایان چند وقتی است که در دستور کار ستاد تنظیم بازار استان قزوین قرار گرفته است.

عیسی قبادی اضافه نمود: ما با مطالبات شهروندان و نانوایان در مورد نان آشنا هستیم و باید با در نظر دریافت مطالبات دوطرف با نگاهی همه جانبه در این زمینه اقدام کنیم.

وی افزود: ستاد تنظیم بازار استان برای برطرف دغدغه های مردم برای کیفیت نان به موضوع اصلاح قیمت و افزایش نظارت ها تاکید داشت که باید با تدبیر و پرهیز از نگاه بخشی و منفعت گرایانه در این خصوص تصمیم گیری کرد.

قبادی خاطر نشان ساخت:از یکسو افزایش قیمت برای ما خوشایند نیست چون مردم با مسائل زیادی روبرو هستند و افزایش قیمت نان موجب کوچکتر شدن سفره آنها می گردد اما از سوی دیگر باید به مطالبه آنها نیز در مورد افزایش کیفیت نان توجه داشت.

وی افزود: امروزه با افزایش قیمت آرد، سرانه بیمه، دستمزد کارگران، هزینه های زندگی، اجاره مغازه و ... روبرو هستیم و نباید انتظار داشت با قیمت های گذشته، مطالبه شهروندان در مورد کیفیت نان نیز محقق گردد.

این مسئول گفت: باید شرایط موجود برای شهروندان و نانوایان تبیین گردد تا با کار کارشناسی به نحوی که برای همه مفید و موثر باشد در این زمینه تصمیم گیری کرد.

صرف افزایش میزان بازرسی ها از نانوایی ها پاسخگو نیست

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین نیز در این خصوص گفت: ما با افزایش بازرسی ها و نظارت ها بر نانوایی ها در شرایطی که قیمت های نان معقول نیست موافق نیستیم چون افزایش بازرسی ها تاثیرگذار نخواهد بود.

سعید نبیل اضافه نمود: اگر اصلاح قیمت در حوزه نان که مطالبه خود اتحادیه نانوایان استان نیز است محقق گردد قطعا می توان انتظارات بیشتری را برای افزایش کیفیت فراوریات این حوزه داشت.

فعالیت یک هزار و 667 نانوایی در استان قزوین

مدیر کل دفتر امور مالی استانداری قزوین در این خصوص گفت: یک هزار و 667 نانوایی در استان قزوین فعالیت دارند که از این تعداد 300 نانوایی آزادپز و مابقی دولتی هستند.

حسین زکی زاده گفت: یکی از راه های موثر برای افزایش کیفیت نان، اصلاح قیمت نان است که قطعا تاثیر مستقیمی بر این مساله داشته و در بعضی از استان ها نیز اجرا شده است.

وی افزود: هم اینک کارشناسی های لازم در این خصوص از سوی یک تیم کارشناسی صورت گرفته است و در صورت تایید مقامات امنیتی و اجرایی برای اجرای آن اقدام خواهد شد.

اصلاح قیمت نان، راه چاره افزایش کیفیت آن

رییس اتحادیه نانوایان استان قزوین نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: استان قزوین در موضوعات کارگری، اجاره بها و بیمه جزو استان های گران کشور است و در ردیف استان های البرز و اصفهان قرار می گیرد و باید مسئولان به این موضوع برای اصلاح قیمت نان توجه داشته باشند.

محمد بهرامی با اشاره به مطالبه مردم برای افزایش کیفیت نان، اضافه نمود: در کارگروه آرد و نان و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در این خصوص بحث و گفت و گو شد و افزایش قیمت نان بعد از چکش کاری بسیار تصویب گشت اما هنوز اجرایی نشده است.

وی افزود: در پنج سال اخیر قیمت نان در قزوین ثابت بوده و برای خود مشتریان نیز جای تعجب است که چرا قیمت نان افزایش نمی یابد؟

بهرامی اضافه نمود: نانوایان از اقشار ضعیف جامعه هستند و حدود 75 درصد آنها در حاشیه شهرها و روستاها زندگی می نمایند و باید به معیشت و افزایش درآمد آنها نیز توجه گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 اسفند 1398 بروزرسانی: 8 اسفند 1398 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 392

به "افزایش کیفیت نان، مطالبه شهروندان قزوینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش کیفیت نان، مطالبه شهروندان قزوینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید