افزایش تاب آوری مالی کشور

به گزارش یزد بلاگ، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ذخایر استراتژیک کشور مطابق جدول مصوب هیات وزیران کامل است و هیچ مسئله ای از این بابت وجود ندارد.

افزایش تاب آوری مالی کشور

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، جعفر سرقینی در آیین افتتاح طرح های هفته دولت که با حضور رئیس جمهوری به صورت ویدئو کنفرانسی برگزار گردید، گفت: در سال 94 و در دولت تدبیر و امید برای نخستین بار به دستور رئیس جمهوری جدولی به تصویب هیات وزیران رسید و وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف به حفظ ذخایر استراتژیک بر مبنای آن جدول و ارتقای امنیت غذایی کشور شد.

به گفته وی، یکی از اصلی ترین دغدغه های مسئولان وزارت صنعت در همه دوره ها حفظ ذخایر استراتژیک برابر جدول اعلامی بود، جدولی که در سال 97 مجدد با مصوبه هیات وزیران بهبود یافت.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به فراوانی انواع کالاها در کشور خاطرنشان کرد: این حرکت تداوم خواهد داشت و همه کالاها به فراوانی در بازار عرضه خواهد شد.

وی با اشاره به 17 تذکر رهبر معظم انقلاب در دیدار ویدئوکنفرانسی با اعضای هیات دولت، یادآورشد: 12 مورد از این تذکرات به طور مستقیم یا غیرمستقیم مربوط به وزارت صنعت، معدن و تجارت بود و در بسیاری موارد به ویژه خام فروشی که مورد تاکید معظم له بوده، اقدامات مقتضی صورت گرفته است.

سرقینی، به طور نمونه به فولاد اشاره نمود و گفت: علت اینکه امروز به آمار صادرات 12 میلیون تنی این محصول رسیده ایم، استفاده از ذخایر داخلی است، این در حالی است که در پنج سال منتهی به سال 92 سالیانه به طور متوسط 22 میلیون تن صادرات سنگ آهن به صورت خام داشتیم، اما این آمار در سال گذشته به سه میلیون تن کاهش یافت و سال جاری نصف خواهد شد.

  • افزایش تاب آوری مالی

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام نمود: با افزایش ظرفیت ها که به اندازه 37 درصد در آلومینیوم، 42 درصد در داروی انسانی، 54 درصد در لاستیک خودرو، 70 درصد در فولاد خام، 83 درصد در محصولات فولادی، 97 درصد در کاتد مس، 98 درصد در انواع نخ و 36 درصد در محصولات پتروشیمی رخ داده، تاب آوری مالی کشور افزایش یافته است.

  • تحقق اقتصاد بدون نفت

وی تاکیدکرد: امروز دولت توانسته کشور را با اقتصاد بدون نفت اداره کند، به طوری که در سایه همین توسعه ها پارسال 41.5 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی انجام شد.

سرقینی ابراز امیدواری کرد: در صورت تداوم این فرایند و با سرمایه گذاری های دیگری که تا سرانجام دولت انجام خواهد شد، جریان توسعه کامل شده و به اقتصاد بدون نفت دست یابیم.

وی در ادامه به بعضی رکوردهای دیگر به دست آمده در دولت تدبیر و امید اشاره نمود و گفت: در چهار ماهه سال جاری در هم سنجی با سال 92، رشد 80 درصدی در فولاد، 57 درصدی در مس، 42 درصدی در داروی انسانی، 34 درصدی محصولات فولادی، 27 درصدی پتروشیمی، 24 درصدی لاستیک خودرو و 23 درصدی شمش آلومینیوم محقق شد.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در سال 91 حدود 6.5 میلیون تن واردات فولاد به کشور انجام می شد که سه میلیون تن آن فولاد خام بود و فقط 1.5 میلیون تن صادرات داشتیم، یعنی بیلان تجاری کشور در حوزه فولاد منفی پنج میلیون تن بود.

وی اضافه نمود: امروز و در سرانجام سال 98 صادرات فولاد کشور به رقمی افزون بر 12 میلیون تن رسیده و واردات آن به چند صد هزار تن آن هم برای فولادهای خاص به ویژه فولاد آلیاژی یزد محدود شده که در آن نیز بی احتیاج خواهیم شد.

  • لوازم خانگی؛ گرفتار اختلاف قیمت کارخانه تا بازار

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 2101

به "افزایش تاب آوری مالی کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش تاب آوری مالی کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید