اتاق ایران، انقباض فراوری در میانه تابستان

به گزارش یزد بلاگ، خبرنگاران - مرکز پژوهش های مالی اتاق ایران، یازدهمین دوره شامخ کل اقتصاد منتهی به مرداد 1399 را با اندکی بهبود نسبت به ماه قبل 46.43 واحد اظهار داشت. این شاخص گرچه 0.96 واحد معادل 2.11 درصد نسبت به تیرماه بهتر شده است اما همچنان شرایط شاخص هایی نظیر سفارشات جدید مشتریان، موجودی مواد اولیه لوازم و همچنین قیمت خرید مواد اولیه و لوازم را بدتر از ماه قبل نشان می دهد.

اتاق ایران، انقباض فراوری در میانه تابستان

مرکز پژوهش های مالی اتاق ایران، شاخص شامخ کل اقتصاد در مردادماه 1399 را با 0.96 واحد بهبود نسبت به ماه قبل، 46.43 واحد اعلام نموده است. آنالیز ها نشان می دهد گرچه شامخ کل اقتصاد در مردادماه معادل 2.11 درصد نسبت به تیرماه بهبود یافته است اما همچنان از افزایش فشاری بر فعالیت های در بعضی حوزه های مهم نظیر تقاضای جدید مشتریان و حجم و قیمت مواد اولیه و لوازم موردنیاز فراوری حکایت دارد.

به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، شاخص مدیران خرید (PMI) موسوم به شامخ از مهرماه 1397 توسط مرکز پژوهش های مالی اتاق ایران محاسبه و منتشر می گردد و در مرداد سال جاری، یازدهمین دوره شامخ کل اقتصاد و بیست و سومین دوره شامخ بخش صنعت از سوی این مرکز منتشر شده است. در گزارش شامخ مرداد 1399، رقم شامخ کل اقتصاد 46.43 واحد و شامخ بخش صنعت نسبت به ماه های قبل شاهد ریزش جدی بوده و از 55.25 واحد در تیرماه به 48.08 واحد در مردادماه رسیده است.

شامخ کل اقتصاد در دوره یازدهم

عدد شامخ کل اقتصاد ایران در مردادماه با ایستادن بر رقم 46.43 واحد، همچنان بر شرایط رکودی در فعالیت بیشتر بنگاه های مالی دلالت دارد؛ هرچند فرایند کاهش در فعالیت بنگاه ها فقط اندکی ملایم تر از تیرماه است.

در این دوره، شاخص میزان سفارشات خرید مشتریان به 41.53 واحد رسیده که 4 ماه گذشته کمترین مقدار را به ثبت رسانده است. آنالیز نظرات فعالان مالی در این دوره نشان می دهد، بیشترین بخش تأثیرگذار در کاهش شاخص میزان سفارشات خرید مشتریان، افت شدید تقاضا در بخش صنعت بوده است.

از سوی دیگر در مردادماه سال جاری، شاخص موجودی مواد اولیه یا لوازم خریداری شده نیز به 40.24 واحد رسیده که کمترین مقدار در میان زیرشاخص های شامخ محسوب می گردد و نشان دهنده کمبود مواد اولیه برای بنگاه های مالی است.

همچنین نتایج نظرسنجی از بنگاه های مالی منتخب نشان می دهد در مرداد سال جاری، قیمت خرید مواد اولیه یا لوازم خریداری شده نیز به 90.27 واحد رسیده که از تداوم افزایش در قیمت مواد اولیه حکایت دارد.

شامخ صنعت در دوره بیست و سوم

در مرداد 1399، عدد شامخ کل بخش صنعت با سقوطی کم سابقه از 55.52 واحد در تیرماه، به 48.06 واحد رسیده است که کاهش فعالیت های صنعتی در مردادماه را نشان می دهد.

آنالیز ها نشان می دهد بخشی از این فرایند کاهشی به دلیل تعطیلات تابستانی بعضی از بنگاه ها در مردادماه است؛ اما بخشی دیگر ناشی از کاهش شدید تقاضا و فروش بوده که باعث شده است شاخص نسبت به تیرماه با کاهش شدید روبرو باشد.

در مرداد سال جاری، شاخص میزان سفارشات مشتریان در شامخ بخش صنعت به 44.23 واحد رسیده که نسبت به رقم 58.85 واحدی این شاخص در تیرماه با کاهش جدی روبرو بوده. کاهش این شاخص نشان دهنده تأثیر افزایش قیمت ها در ماه های اخیر بر تقاضای مشتریان است.

همچنین در این ماه شاخص موجودی اولیه به رقم 43.09 واحد رسیده که همچنان نشان دهنده کاهش در سطح موجودی مواد اولیه بنگاه های فراوریی است؛ اما این فرایند کاهشی نسبت به تیرماه (53/39) اندکی کمتر شده است.

از سوی دیگر شاخص مقدار فراوری محصولات در بنگاه های مالی نیز به 46.23 واحد رسیده که نسبت به رقم 56.47 واحدی این شاخص در تیرماه از افول جدی سطح فراوری حکایت دارد.

برآورد می گردد این کاهش به دنبال کاهش شدید موجودی مواد اولیه در ماه های گذشته و کمبود شدید نقدینگی و همچنین کاهش میزان سفارشات مشتریان در مردادماه باشد.

گزارش و جداول مربوط به شاخص مدیران خرید (شامخ) در مرداد 1399 را اینجا دریافت کنید.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 29 مهر 1399 بروزرسانی: 29 مهر 1399 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 2143

به "اتاق ایران، انقباض فراوری در میانه تابستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتاق ایران، انقباض فراوری در میانه تابستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید