درخواست ایران از کره جنوبی برای خرید 1 میلیارد دلار تجهیزات پزشکی با پول های بلوکه شده

به گزارش یزد بلاگ، خبرنگاران : منبعی در کره جنوبی به خبرگزاری یونهاپ گفت که ایران با تاکید بر لزوم آزادسازی پول های بلوکه شده، خواستار استفاده از 1 میلیارد دلار از این پول ها برای خرید تجهیزات پزشکی شده است.

درخواست ایران از کره جنوبی برای خرید 1 میلیارد دلار تجهیزات پزشکی با پول های بلوکه شده

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، یک منبع دیپلماتیک در کره جنوبی می گوید تهران از سئول خواسته تا با استفاده از پول های بلوکه شده در بانک های کره جنوبی، 1 میلیارد دلار تجهیزات پزشکی و درمانی از این کشور خریداری کند.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، به خبرگزاری یونهاپ گفت: ایران از کره جنوبی خواسته تا با 1 میلیارد دلار از مجموع 7 میلیارد دلار پول های بلوکه شده در کره، تجهیزات پزشکی و درمانی خریداری کند.

بر اساس این گزارش، ایران همچنین علاوه بر 1 میلیارد دلار تجهیزات پزشکی مذکور، درخواست استفاده از 10 میلیون دلار یا بیشتر از پول های بلوکه شده برای خرید واکسن کووید19 از طریق برنامه تسهیلاتی کوواکس را دارد.

این منبع به یونهاپ گفت: تحت قوانین آمریکا، اگر پول ایران از طریق یک بانک آمریکایی منتقل شود، بلوکه خواهد شد. ما نمی توانیم با حواله موافقت کنیم.

وی همچنین اضافه کرد که ایران امیدوار است چوی جونگ کُن معاون اول و قائم مقام وزیر خارجه کره جنوبی که قرار است یکشنبه هفته آینده به تهران سفر کند، با خود راهکاری برای حل مسئله پول های بلوکه شده ایران در بانک های این کشور بیاورد.

به نوشته یونهاپ، این منبع دیپلماتیک همچنین ادعاها مبنی بر ارتباط توقیف نفتکش کره جنوبی در تنگه هرمز با پول های بلوکه شده ایران را تکذیب کرد.

وی در این باره گفت: فرایندی شامل آزادسازی نفت یا تزریق آب برای حفظ توازن کشتی وجود دارد. این کار شاید مسئله ای در یک اقیانوس بزرگ نداشته باشد اما خلیج فارس، منطقه ای ویژه است که محیط زیست اهمیت زیادی دارد.

به گفته این منبع، حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران تا کنون دو بار به مون جائه این همتای کره جنوبی خود نامه نوشته اما به جز حرف و پاسخ، هیچ اقدام عملی از سوی سئول مشاهده نشده است.

پیش از این، یک مقام در وزارت خارجه کره جنوبی با اشاره به چراغ سبز آمریکا به این کشور برای فروش واکسن کرونا به ایران، گفت که سئول و تهران در حال گفت وگو درباره استفاده از پول های بلوکه شده برای پرداخت هزینه آن هستند.

ماه گذشته، اتاق بازرگانی ایران رقم این پول که در دو بانک کره جنوبی نگهداری می شوند را 8 میلیارد و 500 هزار دلار اعلام کرده بود. مقام های ایران پیشتر گفته اند سئول علاوه بر خودداری از آزادسازی این منابع مالی بابت نگهداری آنها پول هم مطالبه کرده است.

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 3169

به "درخواست ایران از کره جنوبی برای خرید 1 میلیارد دلار تجهیزات پزشکی با پول های بلوکه شده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست ایران از کره جنوبی برای خرید 1 میلیارد دلار تجهیزات پزشکی با پول های بلوکه شده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید