چرا کاربران از اینترنت TD-LTE اپراتورها راضی نیستند؟ (به روزرسانی آبان 98)

به گزارش یزد بلاگ، بیش از یک سال از ارایه سرویس های اینترنت ثابت نسل چهار LTE یا همان TD-LTE در ایران می گذرد.

چرا کاربران از اینترنت TD-LTE اپراتورها راضی نیستند؟ (به روزرسانی آبان 98)

ابتدا ایرانسل با آب و تاب فراوان این سرویس را معرفی کرد و وعده داد بهترین اینترنت بی سیم ایران با سرعت های چند ده مگابیتی است. ایرانسل گفت TD-LTE جدیدترین فناوری بی سیم دنیا در ارایه اینترنت پر سرعت مبتنی بر شبکه های 4G LTE است.

پس از آن؛ شرکت مبین نت هم وارد این بازی شد و از سرویس های TD-LTE خود رونمایی کرد. به مرور، شرکت های ارایه دهنده اینترنت ثابت ADSL که با ریزش مشتری روبرو شده بودند؛ به سوی ارایه اینترنت TD-LTE رو آوردند.

ایرانسل و مبین نت با کمپین ها و طرح های تشویقی؛ کاربران شان را به تحویل مودم های وایمکس و تعویض با مودم های TD-LTE ترغیب کردند. این شرکت ها به تدریج، کاربران خود را از روی سرویس های وایمکس به روی سرویس های TD-LTE منتقل کردند.

طومار شکایت ها

اما اکنون با بررسی اینترنت TD-LTE این شرکت ها و نگاهی به شکایات و گلایه های مصرف کنندگان این نوع اینترنت بی سیم ثابت؛ متوجه می شویم موجی از ناامیدی و نارضایتی در میان مشتریان TD-LTE به راه افتاده است. محدود به یک اپراتور و شرکت خاص هم نیست.

برای نمونه؛ یک کامنت خواننده سایت شبکه چی را مطالعه کنید:

سعید: من که TD-LTE گرفتم جز حرص خوردن چیز مثبتی ازش ندیدم ، منطقه ای که ما هستیم کامل تحت پوششه ولی مودم به زور یه آنتن میگیره و حتی برخی موقع ها باید ده بار ریستش کنم تا چراغ چشمک زن آنتن یه دونه ثابت باشه، هرجای خونه هم بگید تست کردم کلا یه نقطه از خونه آنتن میده اونم به زور. سرعت هم میگفتند تا 10 مگ میره من حتی به 1 مگ و 2 مگ هم راضی ام ولی سرعت بیشتر روی 800 - 900 کیلوبایته.

جاهای دیگه هم میبرم مودمو با خودم همین وضعه اصلا آنتن دهیش مناسب نیست. وسط کار مهم هستی آنتن قطع میشه و فقط حرص میخوری، یه روز نیست که من به این ایرانسل فحش ندم با این مودماشون. دوستانی هم که برای بازی آنلاین میخوان بخرنش اصلا و ابدا توصیه نمیشه چون Nat Type 3 داره و قابل تغییر نیست و با خود پشتیبانی ایرانسل هم صحبت کردم گفتن نت تایپ همه 3 هست و نمیشه تغییرش داد.(نت تایپ مناسب بازی آنلاین فقط 1 و 2 هست و 3 یعنی پدرتو در میاره.)

بن بست TD-LTE

تجربه شخصی خودم در استفاده از اینترنت TD-LTE نیز همانند صحبت های دوست عزیز در بالا است. دفتر من در تهران؛ تقاطع خیابان کارگر شمالی با بلوار کشاورز است. چون مرکز شهر بودیم و موقعیت بسیار استراتژیکی محسوب می گردد؛ هیچ گمانی نمی بردم که با مشکل پوشش دهی آنتن روبرو گردد. با خیال راحت، یک مودم ایرانسل و اینترنت TD-LTE یک ساله خریداری کردم ولی بعد متوجه شدم که کاملا در نقطه کور آنتن ها هستم و الان چند ماهی است که مودم TD-LTE بدون استفاده در یکی از کشوهای میزم افتاده است.

تجربه کاربران سایت های دیگر هم این موضوع را تایید می کند که اینترنت TD-LTE حداقل تا کنون نتوانسته رضایت کاربران را جلب کند و انبوی از شکایت ها، گله ها و اعتراض ها به همراه دارد. بنابراین؛ به این سوال مهم می رسیم که چرا کاربران از اینترنت TD-LTE اپراتورها ناراضی هستند؟ طبق بررسی هایی که من انجام دادم، عمده دلایل نارضایتی از اینترنت TD-LTE به موارد زیر برمی گردد:

1- پوشش دهی آنتن ها

ظاهرا بزرگ ترین مشکل کنونی سرویس اینترنت TD-LTE روی تمامی اپراتورها به مناطق پوشش دهی آن ها برمی گردد. این سرویس تازه در ایران راه افتاده است و قاعدتا زمان بر است تا تمامی استان ها و شهرها زیر پوشش کامل اینترنت TD-LTE بروند. در خود تهران؛ مناطق زیادی حتا در مرکز شهر هستند که آنتن دهی خوبی ندارند. بلوار کشاورز تقاطع کارگر شمالی، پارک وی، سه راه جمهوری، ولنجک و ده ها جای دیگر را می توان نام برد که آنتن دهی مودم های TD-LTE زیر 10 دسی بل است.

مبین نت مقرراتی دارد که اگر نصاب متوجه گردد شما در منطقه ای هستید که خوب آنتن نمی دهد؛ به شما سرویس و مودم را تحویل نخواهد داد. مشکل اینجا است که بسیاری از مناطق زیر پوشش اینترنت TD-LTE نیز به خوبی آنتن دهی ندارند و کاربران با مشکل روبرو می شوند.

در زیر می توانید مناطق زیر پوشش اینترنت TD-LTE ایرانسل، مبین نت و ماهان نت را مشاهده کنید:

مناطق تحت پوشش اینترنت TD-LTE ایرانسل

مناطق تحت پوشش اینترنت TD-LTE مبین نت

مناطق تحت پوشش اینترنت TD-LTE ماهان نت

2- سرعت پایین

یکی از وعده های اینترنت TD-LTE سرعت های بالای 40 تا 50 مگابیت است. اما در عمل این سرعت ها محقق نشده است. مبین نت می گوید روی اینترنت TD-LTE می توانید تا سرعت 50 مگابیت را تجربه کنید. ایرانسل در تست های خودش سرعت های 70 مگابیت را نشان می دهد. حتا در نمایشگاه ها و محل های ارایه مودم های این سرویس شاهد سرعت های 40 و 50 مگابیت هستیم ولی وقتی مودم TD-LTE را در خانه یا محل کار نصب می کنیم؛ به یک باره سرعت روی چند مگابیت یا نهایتا سرعت های 10 و 15 مگابیت قفل می گردد. به نظر یک خواننده سایت شبکه چی توجه کنید:

حامد: منطقه ما هم کاملا تحت پوشش TD-LTE هست اما سرعت افتضاحه. ایرانسل تمام خدمات خوبش رو با td-lte زیر سوال برد! همین الان هم دارم سفارش مودم D100 4Gمیدم .

بسیاری از کاربران به خاطر مسائل سرعت روی اینترنت ADSL به سوی اینترنت TD-LTE رو آوردند ولی اکنون متوجه شدند که همان سرعت اینترنت ADSL را هم به دست نمی آوردند و مسائل دیگر هم اضافه شده است. اینکه چرا سرعت سرویس های TD در ایران پایین است، دلایل مختلفی دارد که باید در یک مطلب جداگانه بدان ها پرداخته گردد.

3- مودم های انحصاری و ضعیف

بخش عظیمی از اعتراض های کاربران به مودم ها برمی گردد. متاسفانه تمامی سرویس دهنده های اینترنت TD-LTE در ایران مودم های خودشان را به کاربر می فروشند و نمی توان از مودم های دیگری استفاده کرد. حتا مودم یک شرکت از اینترنت مودم شرکت دیگر پشتیبانی نمی کند. این مودم ها تنظیمات و قابلیت های محدودی دارند؛ از تراشه ها و فناوری های ضعیفی ساخته شده اند و بسیاری از امکانات آن ها در ایران پشتیبانی نمی گردد. برای مثال، یک نظر کاربران سایت را با هم بخوانیم:

مجید: مودم TFI60 خریداری کرده ام ولی تنظیمات داخلی مودم خیلی محدود است. ایرانسل پشتیانی نمی کند چرا کسی پاسخگو نیست!

در فروم ها و انجمن هایی که روی وب برای مودم های TD-LTE راه اندازی شده است؛ انبوهی از اعتراض ها متوجه نبود تنظیمات و امکانات نرم افزاری در پنل ها است. امکان تجمیع فرکانس ها نیست، تنظیمات وای فای بسیار محدود هستند؛ آنتن های خارجی ندارند و غیره!

4- طرح ها و بسته های محدود

در ابتدا، اپراتورها انواع بسته ها و طرح های نامحدود یا دانلود رایگان شبانه را عرضه کردند ولی به تدریج، این طرح ها حذف شدند تا کار به جایی رسید که تمام اینترنت از اعتراض کاربران موج می زد. واقعیت این است که کاربران انتظار دارند، وقتی هزینه ای چندین برابر اینترنت ADSL برای یک سرویس پرداخت می کنند؛ به همان اندازه سرعت بیشتر، حجم دانلود بیشتر، تخفیف و دانلود رایگان داشته باشند. در تمام دنیا چنین قاعده ای مرسوم است ولی در ایران باز هم شاهد درآمدزایی اپراتورها روی فروش حجم و بسته اینترنت هستیم.

وقتی به سایت اپراتورها مراجعه می کنید، فقط چندین طرح و بسته ارایه شده است که غالبا هم نمی توانند هدف کاربران را تامین کنند. در نهایت؛ به نظر می رسد اکنون طرح ها و سرویس های روی اینترنت ADSL متنوع تر از TD-LTE است.

5- پشتیبانی

بخشی دیگر از اعتراض ها به اینترنت TD-LTE متوجه پشتیبانی شرکت ها و اپراتورها است. مودم و سرویس اینترنت فروخته شده است اما کاربر مشکل دارد؛ آنتن دهی ضعیفی دارد؛ کاربر نمی تواند تنظیمات لازم را روی مودم انجام بدهد و مسائل دیگر.

از این سو؛ اپراتورها همکاری و پشتیبانی لازم را ندارند و پاسخ گوی کاربران نیستند. این طوری است که شاهدیم مودم های TD-LTE بسیاری بدون استفاده در خانه ها رها شده و کاربر نمی داند با آن چه کند. نمی تواند مودم را پس بدهد؛ نه امکان استفاده از آن وجود دارد، نه می تواند روی آن از شرکت دیگری سرویس TD-LTE بگیرد و هیچ کس هم برای راهنمایی او وجود ندارد!

کاربران دیگر نیز می توانند نظرشان را درباره تجربه استفاده از اینترنت TD-LTE با ما در میان بگذارند. آیا شما هم از سرویس های اینترنت TD-LTE اپراتورها راضی نیستید؟ چگونه مشکل خود را رفع کردید؟ بی صبرانه منتظر نظرات و تجربه های دیگر کاربران TD هستم!

به روزرسانی آبان 98: جایگزینی برای اینترنت ADSL

اینترنت ثابت تی دی ال تی در سال 98 نسبت به دو سال پیش، رشد و بهبود بسیار زیادی داشته و غالب مسائل آن رفع شده اند. اگرچه هنوز هم برخی از کاربران با مشکل آنتن دهی یا قطع و وصل شدن های مکرر شبکه روبرو هستند یا سرعت اسمی گفته شده از سوی اپراتورها را دریافت نمی کنند و همین طور هنوز نقاطی هستند که زیر پوشش تی دی ال تی نرفتند؛ ولی این سرویس اینترنت اصلا قابل مقایسه با دو سال پیش نیست.

این روزها، بسیاری از کاربران ترجیح می دهند از اینترنت TD-LTE به جای اینترنت ADSL استفاده کنند چون سرعت بیشتری دارد؛ بسته های آن ارزان تر است و برای مصرف حجم بالایی از اینترنت و کاربردهایی مانند دانلود به صرفه تر است.

همچنین، شما می توانید یک روزه صاحب سرویس تی دی ال تی شوید ولی برای دریافت سرویس ADSL باید ماه ها در نوبت و انتظار مخابرات باشید.

پشتیبانی اپراتورها روی این نوع سرویس اینترنت بسیار بهتر شده است.

گفتیم بسته های اینترنت TD-LTE تنوع و قیمت های بهتری به خود دریافتد به طوری که الان به صرفه ترین بسته های اینترنت در سرویس های مختلف هستند.

در کل شاهد افزایش کاربران اینترنت ثابت TD-LTE هستیم. هنوز کاربران 4G غالب مصرف کننده های اینترنت را تشکیل می دهند و پس از آن کاربران ADSL هستند. کاربران TD-LTE در جایگاه سوم قرار می گیرند.

چندی پیش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اطلاعات و آمار کاربران اینترنت در ایران تا خردادماه 98 را منتشر کرد. علاوه بر معین شدن…

آخرین به روزرسانی: 10 شهریور 98 این روزها کاربران سوالات زیادی درباره اینترنت TD-LTE می پرسند. آن ها به دنبال جایگزینی برای اینترنت ADSL هستند و میان اینترنت…

اگر به سایت ایرانسل مراجعه کرده باشید یا با حضور در یکی از دفاتر این شرکت برای اینترنت ثابت TD-LTE ثبت نام کنید؛ چندین مودم TD-LTE…

در نمایشگاه الکامپ امسال، ایرانسل فقط مودم TD-LTE جدید TK-2510 Plus را برای فروش و ارایه به کاربران داشت. مودم جدیدی که به تازگی وارد…

مدتی است که اپراتورهای مخابراتی مانند ایرانسل و مبین نت؛ سرویس اینترنتی جدیدی به نام TD-LTE را عرضه می کنند و هر روز بر شهرها و مناطق…

مبین نت همانند سال های گذشته در نمایشگاه الکامپ حضوری فعال و پررنگ دارد و برای مشترکان خود و همین طور افرادی که تازه می خواهند به خانواده بزرگ…

اگر روزانه ده ها گیگابایت دانلود داشته باشید؛ از کدام نوع اینترنت استفاده می کنید؟ این روزها هزینه اینترنت یک مسئله جدی است و برای دانلودبازها یک…

در چند روز گذشته، برخی از سایت ها از افزایش قیمت بسته های اینترنت ثابت 4G خبر دادند. همین طور، در این روزها کاربران اعتراض هایی نسبت به تغییر…

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

اسلیم فا: اسلیم فا: مجله دوخت و دوز، طراحی لباس و انتخاب لباس

منبع: شبکه چی
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 155

به "چرا کاربران از اینترنت TD-LTE اپراتورها راضی نیستند؟ (به روزرسانی آبان 98)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا کاربران از اینترنت TD-LTE اپراتورها راضی نیستند؟ (به روزرسانی آبان 98)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید