چرا شرایط کنونی بهترین فرصت برای فعالیت جنبش نم است ؟

به گزارش یزد بلاگ، یک کارشناس مسائل بین الملل اظهار کرد: در حال حاضر بهترین فرصت برای کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها فراهم شده تا بتوانند با تقویت مولفه های مشترک خود بدون وابستگی به آمریکا در عرصه بین المللی نقش موثر و مهمی را ایفا نمایند.

چرا شرایط کنونی بهترین فرصت برای فعالیت جنبش نم است ؟

حسین اکبری در گفت وگو با یزد بلاگ با بیان اینکه زمانی که جنبش غیرمتعهدها شکل گرفت ماهیت این جنبش این بود که کشورهای عضو ،خارج از اراده دو سلطه غرب و شرق آن موقع در عرصه جهانی نقش ایفا نمایند، گفت: شعار اصلی آن ها در فرایند تشکیل توجه به مسائل مالی بود ، ولی کشورهای عضو بر این موضوع نیز تأکید داشتند که در مسائل سیاسی نیز وحدت نظر داشته باشند و تحت سلطه شرق و غرب آن موقع قرار نداشته باشند ولی متأسفانه بعد از مدت کوتاهی به دلیل سلطه قوی شوروی و آمریکا بخشی از کشورهای این جنبش به غرب و بخشی به شرق گرایش پیدا کردند.

وی با بیان اینکه بعد از فروپاشی شوروی فضای جدیدی در تحولات بین الملل ایجاد شد، اظهار کرد: در آن مقطع این سوال بوجود آمده بود که با توجه به فروپاشی شوروی، وضعیت جهانی به چه سمتی خواهد رفت و آیا فضای یک قطبی خواهد بود و یا اینکه با ظهور قطب های جدیدی چندجانبه گرایی در عرصه بین المللی ایجاد می گردد؟ گفت: در همان مقطع آمریکایی ها اصرار بر یک جانبه گرایی داشتند و کوشش کردند که با قدرت نظامی و مالی خود یک جانبه گرایی در عرصه بین المللی را ادامه بدهند. در همین چارچوب بعضا دست به انجام عملیات های پیشگیرانه و یا پیشرفتانه زدند که حمله به افغانستان و عراق را می توان در این چارچوب مطرح نمود. آن ها در واقع می خواستند این پیغام را به جهان بدهند که هر کشوری که در اردوگاه لیبرال دموکراسی آن ها قرار نگیرد با تهدید جنگ روبرو می گردد.

وی با اعتقاد بر اینکه آمریکایی ها طی سال های اخیر در پیشبرد این استراتژی خود پیروز نبوده اند اظهار کرد: تفکرات در عرصه بین الملل نیز تغییر نموده است و بسیاری از ملت ها و دولت ها به این نتیجه رسیده اند که آمریکایی ها دیگر نمی توانند براساس نگاه یک جانبه گرایی خواسته خود را به همه تحمیل نمایند و دیگر ملت ها مجبور نیستند که ارزش های مورد نظر آن ها را بپذیرند.

سفیر پیشین ایران در لیبی با بیان اینکه شکست این استراتژی آمریکا چند حقیقت را روشن نموده است ، از جمله اینکه آمریکا قدرت مطلق در جهان نیست، ادامه داد: در همین چارچوب این موضوع بر همگان روشن شده است که اگر کشوری براساس دموکراسی واقعی حرکت کند و از استقلال خود دفاع کند می تواند در برابر خواسته های یک جانبه آمریکا بایستد و در واقع اتحاد کشورهای ضد آمریکایی و استقلال طلب می تواند سدی در برابر سیاست های یک جانبه گرایانه آمریکا باشد.

وی با بیان اینکه علیرغم کوشش های آمریکا جهت استمرار یک جانبه گرایی باید بپذیریم که جهان در حال حرکت به سمت چند قطبی شدن است، توضیح داد: در همین چارچوب باید گفت اکنون بهترین زمان برای فعالیت جنبش نرم در راستای گسترش چند جانبه گرایی است به شرطی که کشورهای عضو حوزه های مشترک سیاسی، مالی و امنیتی خود را تقویت نمایند و این اعتماد را داشته باشند که می توانند منافع خود را بدون حضور آمریکا تأمین نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 آذر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 4

به "چرا شرایط کنونی بهترین فرصت برای فعالیت جنبش نم است ؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا شرایط کنونی بهترین فرصت برای فعالیت جنبش نم است ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید