پیشرفت طرح گوره-جاسک از مرز 70 درصد گذشت

به گزارش یزد بلاگ، پیشرفت طرح ساخت خط لوله انتقال نفت خام گوره به جاسک به حدود 70 درصد رسیده و نویدبخش این است که طرح تا پایان امسال به بهره برداری می رسد.

پیشرفت طرح گوره-جاسک از مرز 70 درصد گذشت

علی جعفرزاده، قائم مقام طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک در شرکت مهندسی و توسعه نفت در حاشیه سومین روز از نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی به خبرنگار شانا گفت: هم اکنون پیشرفت این طرح به بیش از 70 درصد رسیده است و این طرح راهبردی با وجود تحریم ها و شرایط حاکم بر کشور به لحاظ شیوع ویروس کرونا، در موعد مقرر به بهره برداری می رسد.

قائم مقام طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک در شرکت متن از تأمین بیش از 96 درصد کالاها و تجهیزات طرح راهبردی انتقال نفت خام گوره به جاسک از محل تولیدات داخلی خبر داد و گفت: این یک طرح تمام ایرانی است و به جرأت می توان گفت که درصد بالایی از اقلام مورد نیاز این طرح ملی از شرکت های داخلی تأمین شده است.

جعفرزاده با بیان اینکه اولین ها در این طرح راهبردی به معنای کامل تحقق یافته است، شرح داد: طرح گوره به جاسک دو معنا دارد؛ نخست اینکه عنوان طرح ملی، عزم ملی را به خود اختصاص داده و دوم اینکه به عنوان طرح اولین ها شناخته شده است، زیرا بیشترین رکورد عملیات اجرایی، استفاده از ولوهای 42 اینچ، استفاده از شیرهای کنترلی با تازه ترین استانداردهای روزآمد دنیا و بسیاری دیگر از تجهیزات و اقلام مورد نیاز برای نخستین بار در این طرح ملی به کار گرفته شده است.

طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک، طرحی ملی و راهبردی است که با حمایت دولت و راهبری شرکت ملی نفت ایران و با هدف ایجاد ظرفیت انتقال یک میلیون بشکه نفت خام در روز، ذخیره سازی و صادرات آن از طریق پایانه جدید جاسک، تضمین استمرار صادرات نفت خام، تمرکززدایی از پایانه های صادراتی و متنوع سازی آن و توسعه پایدار و اشتغال زایی در سواحل مکران اجرا می شود. از اهم پروژه های این طرح ملی، می توان به تأمین و احداث یک هزار کیلومتر خط لوله 42 اینچ سازگار با نفت ترش، احداث پنج تلمبه خانه و سه ایستگاه بین راهی خط لوله و برق رسانی به آنها، احداث ایستگاه های دریافت و ارسال توپک و ترمینال پایانی، احداث مخازن ذخیره سازی به ظرفیت 10 میلیون بشکه در منطقه جاسک و احداث تأسیسات دریایی شامل سه گوی شناور، حوضچه آرامش و تأسیسات جانبی آن در سواحل مکران اشاره کرد.

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 3264

به "پیشرفت طرح گوره-جاسک از مرز 70 درصد گذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشرفت طرح گوره-جاسک از مرز 70 درصد گذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید