وزارت نفت فراری از بورس

به گزارش یزد بلاگ، برای پنجمین هفته پیاپی باز هم نفتی در بورس عرضه نخواهد شد؛ وقفه های بی موردی که اطمینان مشتریان نسبت به بورس نفت را خدشه دار نموده است.

وزارت نفت فراری از بورس

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، در حالی که مجلس شورای اسلامی مصوب نموده نفت به صورت هفتگی در بورس عرضه شود، اما برای پنجمین هفته پیاپی باز هم نفتی در بورس عرضه نخواهد شد؛ وقفه های بی موردی که اطمینان مشتریان نسبت به بورس نفت را خدشه دار نموده است.

با توجه به قانون بودجه سال 98 کشور مبنی بر عرضه ماهانه 6 میلیون بشکه نفت در بورس، وزارت نفت مکلف است میعانات گازی و نفت را به صورت هفتگی در بورس عرضه کند، اما با این وجود آخرین عرضه نفت در بورس به 16 مهرماه بازمی شود. این وقفه در حالی است که هفته گذشته هم اطلاعیه عرضه ای صادر نشد تا عملا برای هفته جاری هم عرضه ای وجود نداشته باشد. این وقفه 5 هفته ای با توجه به قانون مجلس شورای اسلامی بسیار تامل برانگیز است. بر این اساس، سال گذشته پس از کش وقوس های فراوان بالاخره عرضه نفت در بورس انجام شد و از ابتدای سال جاری این عرضه ها شکل منظمی به خود گرفته بود که ناگهان دوباره این روند از بین رفت. یکی از مخالفان جدی عرضه نفت در بورس، امور بین الملل شرکت ملی نفت است که تا قبل از راه اندازی بورس نفت، اختیار تمام معاملات نفت کشور را در دست داشت. بورس نفت باعث شد امور بین الملل از انحصار خود خارج و مجبور شود بخش خصوصی را نیز وارد تجارت طلای سیاه کند. حال این امور بین الملل است که به دلیل تعارض منافعی که دارد چندان از موفقیت بورس نفت شادمان نخواهد شد. این وقفه های بی مورد در جهت شکست بورس نفت بیش از همه به نفع شرکت ملی نفت و بالطبع امور بین الملل آن برای حفظ انحصار خود خواهد بود.

تداوم در عرضه موجب تثبیت بورس نفت برای مشتریان خواهد شد

در رابطه با موضوع تداوم عرضه نفت و نقش آن در موفقیت بورس نفت بعضی کارشناسان حوزه انرژی و نفت اظهاراتی داشته اند. محمدصادق کریمی، کارشناس انرژی در گفت وگویی گفته است: تداوم عرضه نقشش در این است که پیغام ثبات تصمیم را به بازار منتقل می نماید و فعالان بازار مطمئن می شوند که وزارت نفت و شرکت نفت درباره موضوع عرضه نفت خام در بورس جدی هستند، اما اگر بعد از چندین بار عرضه شدن و معامله نشدن به بهانه نبود مشتری عرضه ها متوقف شود، یک پیغام مضاعف تری به بازار ارسال می شود؛ آن هم اینکه این عرضه لزوما مداوم نخواهد بود.

برای درک هرچه بیشتر نقاط ضعف نحوه فروش نفت در بورس نفت سراغ یکی از متخصصان علمی که سابقه اجرایی تجارت بین المللی نفت را هم داشته رفتیم. محمد شیریجیان، دکترای مدیریت قرارداد های بین المللی نفت و گاز معتقد است نفت باید به صورت مداوم در بورس عرضه شود تا بخش خصوصی بتواند زیرساخت های خود را برای ورود به تجارت نفت آماده کند. وی در این باره گفت: تداوم عرضه مهم است و نباید صرفا نفت را تا زمانی که خریدار وجود داشته باشد، در بورس عرضه کرد. اینکه بعضی مسؤولان شرکت ملی نفت می گویند ما تا موقعی که بخش خصوصی نفت را در بورس بخرد عرضه می کنیم، غلط است. اگر تقاضایی هم وجود نداشت باید نفت عرضه شود. در واقع تداوم عرضه نفت در بورس، کلید موفقیت این راه حل است.

این کارشناس قرارداد های حوزه نفت گفت: این اقدام حاوی یک پیغام به بخش خصوصی است و آن هم این است که ما حتما تا چند سال آینده نفت را در بورس عرضه می کنیم و بخش خصوصی اطمینان می یابد و روی این تجارت حساب باز می نماید.

وی گفت: به هرحال باید دید وزارت نفت برای وقفه 5 هفته ای در عرضه نفت در بورس و انجام ندادن تکلیف قانونی مجلس چه دلیل منطقی دارد؛ موضوعی که به دلیل عدم تمکین وزارت نفت از قانون مجلس کشور می تواند از سوی نهاد های نظارتی مورد آنالیز قرار گیرد.

شیریجیان گفت: عدم استمرار عرضه نفت در بورس به اقتصاد کشور لطمه وارد خواهد نمود، زیرا با شکست بورس نفت به عنوان یک راه حل ضدتحریمی، دیگر امیدی به همکاری بخش خصوصی برای فروش نفت نیست و فروش نفت ایران با ارتجاعی ناامیدکننده به حالت سنتی و انحصاری خود بازخواهد گشت. وی معتقد است: ریسک پذیری فروش نفت نسبت به فرآورده بیشتر است، لذا شرکت ملی نفت باید تخفیفات بیشتری برای نفت عرضه شده در بورس نسبت به فرآورده اعطا کند. شیریجیان گفت: فروش فرآورده از جهاتی راحت تر از نفت است. خریداران فرآورده بیشتر هستند و تجربه بیشتری دارند، ولی نفت اینگونه نیست. علاوه بر آن نفت باید نسبت به فرآورده با حجم بالاتری معامله شود و به سرمایه بیشتری احتیاج دارد. بارگیری نفت نیز در شرایط تحریمی ریسک بیشتری دارد. این ریسک ها را باید با ابزار های دیگری مثل جذاب کردن قیمت کاهش داد. باید قیمت نفت حتی از فرآورده هم جذاب تر شود. وی در ادامه گفت: شرکت پالایش و پخش در حال عرضه فرآورده های نفتی با تخفیف مناسب است. فرآورده های نفتی در بورس روی هر تن تقریبا 100 دلار تخفیف در قیمت پایه لحاظ نموده اند. برای مثال برای گازوئیل و بنزین در هر بشکه 15-14 دلار تخفیف داده شده است و نتیجه آن را هم دیده اند، اما شرکت ملی نفت به عنوان تنها عرضه کننده نفت در بورس قیمت پایه را بالا معین و تخفیفات جزئی 7-6 دلاری به خریداران اعطا می نماید. هزینه فراوری هر بشکه نفت در کشور ما بین 10 تا 15 دلار است. اگر متوسط 12 دلار حساب کنیم، نفت حتی اگر 30 دلار هم در بورس عرضه شود باز هم ارزشمند است. شیریجیان در خاتمه گفت: وقتی در حال حاضر ایران مجبور است نفت فراوری شده خود را ذخیره کند به هر حال هزینه انبارداری، هزینه ذخیره سازی در نفتکش، مسائل زیست محیطی و... را در پی دارد، بنابراین با احتساب این هزینه ها باید نفت را با تخفیف مناسب در بورس عرضه کرد تا به فروش برسد.

منبع: روزنامه وطن امروز

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 56

به "وزارت نفت فراری از بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت نفت فراری از بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید