واکنش قالیباف به اظهارات وزیر خارجه آمریکا

به گزارش یزد بلاگ، رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ابرقدرت های شرق و غرب همیشه می خواستند فشار های زیادی به کشور وارد نمایند، اما ما مزد عدم و ابستگی خود را گرفته ایم و طرح های موذیانه دشمن را برهم زدیم.

واکنش قالیباف به اظهارات وزیر خارجه آمریکا

به گزارش فارس، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (یکشنبه 12 بهمن 99) مجلس طی سخنان قبل از دستور جلسه گفت: مردم ایران سال ها نظاره گر قداره بندی و عربده کشی آمریکا و انگلیس در ایران بودند، اما قدرتی که امام راحل (ره) به آن ها دادند، باعث شد همین مردم سرنوشت کشور را رقم بزنند.

وی اضافه کرد: همین حقیقت واکنش در برابر ابرقدرت های شرق و غرب را برانگیخت تا فشار های زیادی وارد نمایند، اما ما مزد بدون وابستگی خود را گرفته ایم و در همین حال طرح های موذیانه دشمن را برهم زده ایم.

وی با بیان اینکه اگر آمریکا اعتقادی به برجام دارد به جای شرط گذاشتن باید درعمل، پایبندی خود را به آن نشان دهد، گفت: تجربه برجام جلوی چشمان مردم ایران است؛ مردم با هوش ایران ساده اندیش نیستند که دوباره وارد بازی اقدامات نقد در برابر وعده های نسیه شوند. مثل این است که ما پول کالایی را به فروشنده داده ایم، اما کالایی تحویل نگرفتیم. چه کسی حاضر به انجام چنین معامله ای است؟ بنابراین دولت جدید آمریکا به جای پیش شرط گذاشتن به فکر چگونگی اجرای عملی برطرف تحریم ها و عمل به تعهدات قانونی خود باشد.

قالیباف تاکید نمود: ملت ما به رهبری آن بزرگمرد حق طلب و کم نظیر، جرأت انقلاب پیدا کرد؛ تصمیمی که هر چند دل های بسیاری از ملت های ستم کشیده با آن همراه است و آرزو بسیاری از مردم به آن معطوف است، ولی هر ملتی در طول حیات خویش، قدرت عملی کردن آن را پیدا نمی کند. ایران، حیاط خلوت قدرت هایی بود که در هیچ لحظه ای از تاریخ، عدالت و حق را بر منافع استعماری و استکباری خود ترجیح نداده اند.

رئیس مجلس شورای اسلامی بر همین اساس توضیح داد: آن ها نه از کشتن مردم ایران از قحطی و گرسنگی دریغ نموده اند و نه از به تاراج بردن منابع کشور؛ نه از اشغال ایران کوتاه آمده اند و نه از جدا کردن بخش های مختلف این آب و خاک. مردم ایران سال ها نظاره گر قداره بندی و عربده کشی آمریکا و انگلیس در ایران بودند و با قدرتی که امام راحل (ره) به آن ها داد، خود در شکل دادن به سرنوشت ایران نقش آفرین شدند.

وی در ادامه با بیان اینکه جمهوری اسلامی از ابتدای پیروزی انقلاب خود آغازگر عصر جدید در دنیا بود، عنوان نمود: همین حقیقت، واکنش ابرقدرت های شرق و غرب را برانگیخت تا فشار های زیادی بر این کشور وارد نمایند، اما این مسائل انقلاب اسلامی را متوقف نکرد؛ ما مزد قوی شدن بدون وابستگی خود را گرفته ایم و امروز ایرانی مستقل از چنبره قدرت این و آن داریم و در همین حال، طرح های موذیانه دشمنان را برهم زده و آن ها را وادار به عقب نشینی نموده ایم؛ آن هایی که به دنبال فلج کردن ایران سربلند بودند، حالا یا فروپاشیده یا رو به افول هستند و اندیشه اشغال و کودتا را جز در مستند های تاریخی، جای دیگری نمی توانند پیدا نمایند.

قالیباف ادامه داد: با این وجود، امروز در کشور خود مسائل ریز و درشتی داریم که مردم آن ها را در زندگی روزمره خود کاملاً احساس می نمایند، ولی این چنین نیست که این مسائل بدون راهکار باشد. نظام سیاسیِ انقلابیِ برآمده از اسلام، بن بستی برای خودش متصور نیست؛ چرا که وعده نصرت الهی را با خود دارد؛ مشروط به آنکه به سنت های الهی حرکت عمومی مردم پایبند بماند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در ادامه با تأکید بر اینکه ما اتکا به راهنمایی الهی، اعتماد به مردم به ویژه جوانان و کارآمدی و عقلانیت را نسخه گره گشا در جهت انقلاب اسلامی می دانیم، گفت: بار ها آزموده ایم و باور داریم که هرگاه کشور در این جهت قرار گرفته پیش رفته و هر گاه ایمانش سستی گرفته یا به بیگانه اعتماد نموده یا نتوانسته با عقل و انضباط تدبیری اخذ کند، کارش گره خورده است و کشتی کشورداری از حرکت ایستاده است. راه ما بازگشت به نسخه اصیل امام است: ایمان به خدا و توان مردم، خودباوری و کارآمدی.

وی اضافه کرد: حالا با گذشت بیش از چهل سال از انقلاب اسلامی، در گام دوم انقلاب اسلامی، باید با شجاعت جهت طی شده را ارزیابی کنیم، اشتباهات خود و هر آنچه ما را از آرمان های اصیل انقلاب دور ساخت، نقد کنیم و امیدوارانه و با برنامه ای تعیین برای تکرار نکردن اشتباهات، این جهت و صیانت از آنچه به دست آورده ایم، به سمت آینده درخشان انقلاب اسلامی حرکت کنیم.

قالیباف همچنین با بیان اینکه انقلاب اسلامی، زنده و پویا به پیش می رود، ولی ممکن است ما از آن عقب بمانیم، تأکید کرد: انقلاب اسلامی، با هیچ کسی عقد اخوت نبسته است؛ ما به میزانی که بتوانیم عدالت را محقق سازیم، زندگی مادی مردم را تامین و زمینه سعادت اخروی آنان را فراهم کنیم و به اندازه ای که بتوانیم آنان را از زیر فشار مستکبرین بیرون بیاوریم، در جهت انقلاب اسلامی هستیم و خواهیم توانست با ساختن جامعه ای الگو، به هدف اصلی گام دوم انقلاب یعنی ایجاد تمدن نوین اسلامی دست یابیم.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان همچنین با اشاره به این مطلب که به همان میزانی که انقلابی هستیم و انقلابی عمل می کنیم، می توانیم تک تک مردم ایران را قوی کنیم، ابراز داشت: اگر ادعای انقلابی گری ما، کارگران و معلمان و حقوق بگیران و همه زحمت کشان را ضعیف کرد و سفره آن ها را کوچک ساخت یعنی عمل و تصمیم های ما انقلابی نبوده است. انقلاب اسلامی به نفع مردم است و هر آنکس که انقلابی عمل کند، ایران را قوی خواهد نمود.

وی در ادامه با اشاره به حضور خود در سایت هسته ای فردو جهت نظارت میدانی درباره چگونگی اجرای قانون لغو تحریم ها در هفته گذشته، گفت: در بازگشت بدون اطلاع قبلی، برای نظارت میدانی از شرایط فراوری به شهرک صنعتی جنوب تهران سرزدم. خوشحالم از اینکه با همراهی دولت محترم چرخ سانتریفیوژ های هسته ای به حرکت درآمده است و امیدواریم بتوانیم با برنامه ریزی، همدلی و جدیت چرخ تمام کارخانه های تعطیل و نیمه تعطیل کشور را نیز به حرکت درآوریم و فراورینمایندگان و کارگران را در میانه سختی ها و فشار های تحریم و موانع دست وپاگیرِ فراوری تنها نگذاریم.

قالیباف با بیان اینکه با چرخیدن چرخ سانتریفیوژ ها و غنی سازی 20 درصدی، دست دستگاه دیپلماسی برای برطرف تحریم ها پر شده است، عنوان نمود: معتقدیم صنعت هسته ای هم با عواید مالی حاصل از فراوری انرژی و با فراوری رادیو دارو و همچنین منافع متعدد در بخش های کشاورزی می تواند در خنثی سازی تحریم ها موثر باشد، اما با این وجود در بازدید از کارخانه های نیمه تعطیل در شهرک های صنعتی جنوب تهران، صنعتگران و فراورینمایندگان از نچرخیدن چرخ های صنعت گلایه می کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کارآفرین هایی که با عشق و علاقه کارخانه خود را راه انداخته اند و حالا در میان قوانین زائد، رانت های میلیارد دلاری و تصمیم های ضد فراوری به خصوص فشار های بی منطق و کمرشکن بانک ها نفس های آخر را می کشند.

وی اضافه کرد: در کمیسیون تلفیق تصمیمات خوبی برای فراوری گرفته شده است مانند کاهش 20 درصدی مالیات فراورینماینده ها و بخشش جریمه های تامین اجتماعی فراورینمایندگانی که اشتغال خود را حفظ می نمایند؛ اما این ها کافی نیست.

وی یادآور شد: مجلس با تشکیل کمیسیون ویژه جهش فراوری مصمم است با ادامه نظارت میدانی و معلوم کردن مسائل کارآفرینان، برطرف تحریم های داخلی فراوری و بازکردن زنجیر های بسته شده به پای فراوری نمایندگان توسط بانک ها، تامین اجتماعی و مالیات و همچنین اولویت دادن به برطرف قوانین زائد، جهت چرخیدن چرخ کارخانه ها را هموار کند تا دولت محترم نیز بتواند بر این بستر، فراوری و اشتغال کشور را به رونق درآورد.

قالیباف در ادامه با اشاره به اظهار نظر اخیر وزیرخارجه آمریکا، موضع این دولت در قبال ایران را ناامیدنماینده توصیف کرد و اضافه کرد: دولت آقای بایدن به جای اینکه برای انجام تعهدات خود پیش شرط بگذارد، باید معلوم کند چگونه می خواهد تعهد برطرف تحریم ها را به شکلی عملی لغو کند.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

منبع: فرارو
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 3285

به "واکنش قالیباف به اظهارات وزیر خارجه آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش قالیباف به اظهارات وزیر خارجه آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید