خبرنگاران ارزیابی سردار دهقان از نامزدی نظامیان در انتخابات ریاست جمهوری 1400

به گزارش یزد بلاگ، لندن -خبرنگاران -سردارحسین دهقان وزیر پیشین دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می گوید که نامزد شدنش برای انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 ایران نشانه ای از نظامی کردن امور جامعه ایران نیست،زیرا دوگول و آیزنهاور که همگی افسران پیشین نظامی بودند برای ریاست دولت های غیرنظامی انتخاب شده بودند.

خبرنگاران ارزیابی سردار دهقان از نامزدی نظامیان در انتخابات ریاست جمهوری 1400

به گزارش خبرنگاران، سردار دهقان درگفت وگو با روزنامه گاردین که عصر پنجشنبه منتشر شد، با بیان اینکه فقط یک فرد نظامی نیستم ، دانشگاهی هستم و در مراکز غیر نظامی تدریس نموده ام، اضافه نمود: در بسیاری از مسائل اجتماعی و سیاست خارجی مشاور بوده ام.

وی با اشاره به اینکه مدیر بسیاری از نهادهای مالی بوده ام و روینمودهای هدفمندی دارم، توضیح داد: تمام ویژگی ها و محاسن یک نظامی را هم مانند دقت، وقت شناسی، مدیریت و کار تیمی دارم.

سردار دهقان تاکید نمود: درصورتی که انتخاب شوم، به منزله حکمرانی حزبی نظامی بر ایران نخواهد بود.

آمریکا درموقعیتی نیست که شرط معین کند

مشاور فرمانده معظم کل قوا درحوزه صنعت دفاعی و پشتیبانی نیروهای مسلح با تاکید به اینکه آمریکا درموقعیتی نیست که برای بازگشت به برجام پیش شرط معین کند، گفت: آن ها توافق را نقض کردند بنابراین برای بازگشت به مذاکرات اول باید تحریم های یکجانبه و غیر قانونی علیه ایران را بردارند و به تعهداتشان عمل نمایند.

سردار دهقان با بیان اینکه رویکرد آمریکا سبب شده تا ملت ایران به آن ها اعتمادی نداشته باشد، اضافه نمود : درصورت بازگشت آمریکا به میز مذاکره فرصت می کنیم درباره خسارت ها و هزینه های ناشی از خروج آمریکا از برجام گفت وگو کنیم.

همچنان شاهد ادامه ترامپیسم هستیم

وی گفت:دولت بایدن درباره دیپلماسی، چند جانبه گرایی و تعامل در فضای بین المللی و بازگشت به تعهدات بین المللی سخن گفته است اما همچنان شاهد همان سیاست های یکسان تیم ترامپ از سوی دولت جدید آمریکا هستیم، تحریم های ظالمانه علیه مردم ایران را برطرف ننموده، درآمد حاصل از فروش نفت ایران را در بانک های خارجی مسدود نموده، این در حالی است که ما به این پول برای مقابله با همه گیری کرونا احتیاج داریم و مجموعه این ها نشان دهنده ادامه ترامپیسم در روابط بین الملل است.

سردار دهقان با بیان اینکه ایران بابت پیامدهای ناشی از تحریم های آمریکا طلبکار است، اظهارداشت که جمهوری اسلامی ایران از 19 فوریه جهت دیپلماسی خود را تغییر خواهد داد.

وی همچنین این پیشنهاد را که آمریکا و ایران ممکن است به وسیله برداشتن گام های محدود برای اثبات حسن نیت دو طرف - مانند اینکه آمریکا ممنوعیت پرداخت وام از سوی صندوق بین المللی پول به ایران رابرطرف کند - به تعهداتشان در برجام بازگردند، رد کرد.

وزیر پیشین دفاع گفت: ما بنا داشتیم تا از این وام برای مقابله با همه گیری کووید-19 استفاده و داو و تجهیزات پزشکی تهیه کنیم، این حق ما به عنوان یکی از اعضای موسس صندوق بین المللی پول است.

نقش اروپا به عنوان میانجی پذیرفته نیست

سردار دهقان همچنین نقش اروپا به عنوان میانجی بین تهران و واشنگتن را رد کرد و اضافه نمود: از زمان خاویر سولانا، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا در سال های 1999 تا 2009، این اتحادیه هویت خود را گم نموده است و برای اینکه واضحتر بگویم، اروپایی ها هیچ استقلالی دربرابر آمریکا ندارند.

وی در پاسخ به این سوال، آیا ایجاد روابط بهتر بین ایران با عربستان سعودی را می تواند پیش بینی کند، نقل قولی از لرد پالمرستون نخست وزیر قرن نوزدهم انگلیسی اشاره نمود و گفت: ما متحدانی همیشگی و دشمنانی ابدی نداریم و این منافع هستند که همیشگی و دائمی اند و پیروی از این منافع وظیفه ما است.

پرشین بلاگ: پرشین بلاگ | سیستم وبلاگ های پرشین

دور زمین: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: ایرنا
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 3501

به "خبرنگاران ارزیابی سردار دهقان از نامزدی نظامیان در انتخابات ریاست جمهوری 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ارزیابی سردار دهقان از نامزدی نظامیان در انتخابات ریاست جمهوری 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید