وام کرونا منحرف شده است

به گزارش یزد بلاگ، مدیرعامل یک شرکت گردشگری با بیان این که وام کرونا از هدف اصلی خود که حمایت از کسب و کارهای مرتبط با گردشگری بوده، منحرف شده است، درخواست کرد مسؤولان به اجحاف بانک ها در حق فعالان گردشگری رسیدگی نمایند.

وام کرونا منحرف شده است

ایسنا: محمدجواد امامی از مسؤولان نظام بانکی و متولیان اقتصاد کشور درخواست کرد به تخلفات بانک ها در موضوع وام کرونای کسب وکارها رسیدگی نمایند.

او با بیان این که صنف گردشگری جزو آسیب دیده ترین اصناف در دوران کرونا به شمار می آید، اظهار کرد: بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا و هیأت دولت در سال 1399، تسهیلات کم سود با هدف یاری به کسب وکارهای آسیب دیده از کرونا به بعضی اصناف تعلق گرفت و ما هم به عنوان یک شرکت باسابقه بخش گردشگری جزو کسب وکارهایی بودیم که مشمول این وام قرار گرفتیم و این تسهیلات را دریافت کردیم.

این فعال بخش گردشگری با بیان این که وام کرونا در این شرکت در راستای جلوگیری از بیکار شدن پرسنل و جلوگیری از تعطیلی شرکت، هزینه شده است، اضافه نمود: مسئله ای که اکنون با آن روبرو هستیم این است که طبق مصوبات بانک مرکزی و ستاد ملی کرونا، بانک ها باید وام کرونای کسب وکارها را تا انتهای شهریورماه 1399 امهال نمایند، اما از این کار خودداری می نمایند و حتی اگر پولی در مهلتی که قانونا شرکت ها نباید قسط بپردازند به حساب شرکت واریز گردد، این پول را به عنوان قسط وام کرونا از حساب شرکت خارج می نمایند.

وی درباره تخلف دیگری که بانک ها در خصوص وام کرونا انجام می دهند، اظهار کرد: مشکل دیگری که بانک ها برای شرکت های دریافت نماینده وام کرونا ایجاد می نمایند این است که به جای امهال تسهیلات طبق مصوبات قانونی، تسهیلات را استمهال می نمایند.

مدیرعامل این شرکت گردشگری درباره مسئله ای که این رویه بانک ها برای شرکت های وام گیرنده ایجاد نموده است، گفت: تفاوت استمهال و امهال وام کرونا در این است که وقتی بانک ها به جای آنچه قانونا باید انجام دهند، یعنی امهال تسهیلات کرونا، وام کرونای دریافت شده توسط کسب وکارها را استمهال می نمایند، یعنی علاوه بر سود مصوب تسهیلات، جریمه سنگینی هم به وام گیرنده تحمیل می گردد که بانک ها این جریمه را بدون هیچ اغماضی دریافت می نمایند.

امامی اضافه نمود: برای مثال اگر وام کرونا با سود 12 درصد و امهال 6 ماهه به یک شرکت پرداخت شده باشد، بانک ها با استمهال این وام و اعمال جریمه، سود تسهیلات مذکور را به صورت متخلفانه به 19 درصد و 20 درصد می رسانند!

این فعال صنعت گردشگری با اشاره به موردی که با آن روبرو شده است، اظهار کرد: بابت استمهال وام 240 میلیونی کرونای پرداخت شده به شرکتم از آبان ماه 1399 به فروردین 1400، علاوه بر سود مصوب، 15 میلیون تومان جریمه نیز به شرکت تحمیل شده است که با این اوصاف این وام با چنین سود سنگینی نه تنها از هدف اصلی خود که حمایت از اصناف آسیب دیده از کرونا بوده، منحرف شده، بلکه زیان مضاعفی نیز به آن ها تحمیل می نماید.

امامی با بیان این که اعتراض اصناف و شرکت ها به این تخلفات بانک ها تا کنون بی نتیجه مانده است، خواهان رسیدگی مسؤولان به اجحاف بانک ها در حق فعالان گردشگری شد.

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 4059

به "وام کرونا منحرف شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وام کرونا منحرف شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید