هشدار یک متخصص بیماری های عفونی درخصوص همپوشانی کرونا و آنفلوآنزا

به گزارش یزد بلاگ، خبرنگاران/مرکزی یک پزشک متخصص بیماری های عفونی و تب دار در ساوه و زرندیه نسبت به افزایش آمار مرگ و میر متاثر از همپوشانی کروناویروس و آنفلوآنزا هشدار داد.

هشدار یک متخصص بیماری های عفونی درخصوص همپوشانی کرونا و آنفلوآنزا

دکتر عادل فلاح در گفت وگو با خبرنگاران، به خطرناک بودن همپوشانی آنفلوآنزا و کرونا اشاره نمود و اضافه نمود: اگر فردی مبتلا به بیماری کووید 19 شده و دچار بیماری آنفلوآنزا نیز بگردد به دلیل اینکه کروناویروس واکسن ندارد، قطعا با عوارض خاص هر کدام از این دو بیماری روبرو خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه هر دو بیماری کووید 19 و آنفلوآنزا بر روی سیستم تنفسی تاثیرگذار بوده و عملکرد سیستم تنفسی را مختل می نمایند، اظهار کرد: همپوشانی این دو بیماری بر روی بدن یک انسان موجب تشدید علائم و نهایتا افزایش آمار مرگ و میر خواهد شد.

وی اضافه نمود: اگر در سیستم درمانی و بیمارستانی، یک بیمار مبتلا به آنفلوآنزا بستری شد باید به شدت مراقب باشیم که این بیمار به کرونا مبتلا نگردد، یا برعکس اگر یک بیمار مبتلا به کووید 19 تحت مراقبت های درمانی نهاده شد باید به گونه ای عمل کرد که با آنفلوآنزا درگیر نگردد.

عضو هیات مدیره نظام پزشکی شهرستان های ساوه و زرندیه در ادامه به علائم هر کدام از این دو بیماری اشاره نمود و گفت: علائمی که بر هر دو بیماری آنفلوآنزا و کروناویروس مترتب است در هر دو مورد شبیه یکدیگر هستند ولی در بیماری کووید 19 علائمی وجود دارد که می توان با استناد به این علائم تشخیص درست داد که این بیمار مبتلا به کووید 19 شده است.

وی ادامه داد: اختلال در حس بویایی و چشایی از جمله علائمی است که مختص بیماران کرونایی است و در این دسته از بیماران بیشتر مشاهده می گردد، در صورتی که در آنفلوآنزا اختلال در حس بویایی و چشایی کمتر دیده می گردد. تب بالا بیشتر در بیماران آنفلوآنزایی دیده می گردد در حالی که تب بالا در بیماران مبتلا به کووید 19 کمتر است. البته این دو بیماری در بعضی علائم نظیر سردرد، خستگی، ضعف و ... مشترک هستند و این علائم به طور یکسان هم در کووید 19 و هم آنفلوآنزا دیده می گردد.

دکتر فلاح در پاسخ به این پرسش که اگر آمار کرونا کاهش پیدا نکند و با شروع فصل پائیز شاهد شیوع بیماری آنفلوانزا باشیم چه دردسرهایی برای کادر درمان و متولیان بهداشت و درمان ایجاد خواهد شد، اظهار کرد: با شروع فصل سرما و شیوع بیماری آنفلوآنزا در کنار کروناویروس، قطعا سیستم بیمارستانی از پس بستری کردن بیماران متعدد برنخواهد آمد و کادر درمانی که از سال گذشته درگیر بیماری کووید 19 هستند، قطعا دچار فرسودگی و خستگی بیشتر خواهند شد.

وی توضیح داد: تامین تجهیزات و امکانات دارویی و درمانی بیماران آنفلوآنزایی تا حدودی با بیماران مبتلا به کووید 19 متفاوت است، چرا که باید حتما یک سری داروهایی در شارژ دارویی سیستم درمانی و بیمارستانی یک شهر باشد تا مبتلایان دچار مشکل نشوند.

این پزشک متخصص بیماری های عفونی تاکید نمود: تا زمانی که آمار مبتلایان به بیماری کووید 19 تثبیت نگردد و به یک حالت پایدار نرسیم، قطعا سیستم درمانی درگیر پیشگیری و درمان خواهد بود و تا زمانی که واکسن این بیماری به بازار عرضه نگردد باید گفت متاسفانه شرایط همان طوری خواهد بود که الان با آن درگیر هستیم.

پرشین بلاگ: پرشین بلاگ | سیستم وبلاگ های پرشین

دور زمین: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 2231

به "هشدار یک متخصص بیماری های عفونی درخصوص همپوشانی کرونا و آنفلوآنزا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار یک متخصص بیماری های عفونی درخصوص همپوشانی کرونا و آنفلوآنزا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید