هشدار متخصصین هوانوردی نسبت به عواقب فاجعه آمیز مزایده طیف 5G

به گزارش یزد بلاگ، متخصصان می گویند فعالیت زیاد در یک محدوده فرکانس می تواند سبب نشت به فرکانس های همسایه و در نتیجه اختلال ناخواسته گردد.

هشدار متخصصین هوانوردی نسبت به عواقب فاجعه آمیز مزایده طیف 5G

به گزارش خبرنگاران به نقل از دیجیاتو، اداره هوانوردی فدرال آمریکا و وزارت ترابری این کشور نسبت به نزدیکی زیاد پهنای باند شبکه 5G به فرکانس های مورد استفاده در مسیریابی هوایی ابراز نگرانی نموده و از کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا (FCC) خواستند مزایده طیف 5G را متوقف کند.

چندین گروه فعال در حوزه هوانوردی از کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا درخواست نموده اند تا مزایده پهنای باند 5G را به خاطر احتمال حوادث فاجعه بار هوایی با تلفات انسانی متوقف کند. FCC در جدیدترین مزایده خود قسمتی از باند C شامل فرکانس های در محدوده 3.7 تا 3.98 گیگاهرتز را به فروش گذاشته است. حال بعضی متخصصین صنعت هوانوردی می گویند این طیف فاصله بسیار کمی با فرکانس های مورد استفاده توسط بعضی تجهیزات ایمنی هواپیماها از جمله ارتفاع سنج (altimeter) دارد.

ارتفاع سنج همانطور که از نامش پیداست، فاصله بین هواپیما با زمین را با استفاده از فرکانس های رادیویی پهنای باند بالا اندازه گیری می نماید که اغلب در طیفی بالاتر از محدوده 4 گیگاهرتز هستند. سیستم های ارتفاع سنج تقریباً در تمام جت های نظامی مدرن، هواپیماهای مسافربری، تجاری و حتی پهپادها بکار رفته و یکی از اجزای حیاتی هواپیماها حین پرواز در ارتفاع کم به شمار می فرایند.

طیفی از باند C که کمیسیون ارتباطات فدرال آن را به مزایده گذاشته، به فرکانس 3.98 گیگاهرتز محدود می گردد و باندی که ارتفاع سنج هواپیماها از آن استفاده می نمایند در محدوده 4.2 تا 4.4 گیگاهرتز قرار گرفته است، بنابراین در نگاه اول به نظر می رسد فاصله به حدی است که مسئله ای بوجود نیاید، ولی متخصصین نگران بروز رویدادی به نام آلودگی پهنای باند (bandwidth pollution) هستند.

آلودگی پهنای باند با پدیده آلودگی نوری قابل مقایسه است؛ در این پدیده به خاطر وجود منابع نوری زیاد، رصد ستارگان در شهرهای شلوغ مشکل می گردد. متخصصان می گویند فعالیت زیاد در یک محدوده فرکانس می تواند سبب نشت به فرکانس های همسایه و در نتیجه اختلال ناخواسته گردد. با این وجود کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا مدعی است اختلاف 0.2 گیگاهرتز بین دو طیف برای جلوگیری از بروز تداخل کافی است.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

اسلیم فا: اسلیم فا: مجله دوخت و دوز، طراحی لباس و انتخاب لباس

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 3072

به "هشدار متخصصین هوانوردی نسبت به عواقب فاجعه آمیز مزایده طیف 5G" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار متخصصین هوانوردی نسبت به عواقب فاجعه آمیز مزایده طیف 5G"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید