نماینده ای که با پوشش بلوچی تدریس می کرد

به گزارش یزد بلاگ، نماینده مردم خاش گفت: من با لباس بلوچی در جوامع عمومی حاضر می شوم، حتی زمانی که در کرمان دانشجو بودم، سعی کردم با لباس محلی اقوام خودم به دانشگاه بروم. همچنین افتخار تدریس در دبیرستان های کرمان را نیز با پوشش بلوچی داشتم.

نماینده ای که با پوشش بلوچی تدریس می کرد

علی کرد - نماینده مردم خاش، میرجاوه، بخش های کورین و نصرت آباد زاهدان - در گفت و گو با خبرنگاران، اظهار کرد: زمانی که در آموزش و پرورش به عنوان دبیر تدریس می کردم، در هر جایی با لباس محلی منطقه خودم آماده می شدم. هنگامی هم که به وزارت کشور وارد شدم، باز هم با پوشش بلوچی در محل کارم حاضر می شدم. پس از آن که به عنوان نماینده مردم بلوچستان انتخاب شدم نیز سعی کردم با لباس محلی در صحن مجلس حضور پیدا کنم، زیرا معتقدم باید فرهنگ ها و خرده فرهنگ ها مثل لباس اصیل اقوام ایرانی حفظ گردد.

او با بیان آن که زیبایی ایران در گل های رنگارنگ است، ادامه داد: لباس بندرترکمن، کردی، بلوچی رنگ های متنوع ایران بزرگ را به همراه دارند. اگر این رنگ ها حفظ شوند، زیبایی گل ایران نمایان تر می گردد. فردوسی شاعر بزرگ می گوید باید زبان، آداب و رسوم و لباس خودمان را حفظ کنیم.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: لباسی که ما بر تن داریم، آستین و دامن بلند دارد که برگرفته از لباس آریایی است و در بعضی مناطق کم کم کوتاه شده، اما در بلوچستان، بخصوص در بخش سرحد زمین اصالت لباس محلی حفظ شده است.

کرد گفت: توصیه ام به دوستانی که در نقاط مختلف کشور زندگی می نمایند، این است که در تمام میادین از لباس اقوام خود استفاده نمایند تا فرهنگ اصیل مان گم نگردد و به نسل آینده منتقل گردد.

او درباره این که آیا در مجلس اقداماتی به نفع هنرمندان حوزه انتخابی تان که سوزن دوزی انجام می دهند و لباس محلی منطقه تان را فراوری می نمایند، اجرا شده است؟ اعلام کرد: من در مقطع کارشناسی ارشد رشته جغرافیا، برنامه ریزی و توریسم خوانده ام و تخصص ام گردشگری، صنایع دستی و مهارت هاست. در شهرستان خاش و ایراندگان زمانی که ماه منیر جهانبانی متولی سوزن دوزی بود و کارگاه داشت، این هنر در حال رونق بود، اما متاسفانه مدت هاست که مورد بی مهری قرار گرفته است.

نماینده مردم خاش، میرجاوه، بخش های کورین و نصرت آباد زاهدان ادامه داد: یکی از قول های من بیمه کردن هنرمندان صنایع دستی منطقه بوده است. از طرفی به آن ها قول داده ام تا از فراوریات شان برای فروش و ایجاد کارگاه و تعاونی حمایت کنم.

کرد در پاسخ به این که تا کنون چه اندازه از وعده های تان را عملی نموده اید؟ گفت: امیدوارم تا سال آینده به این اهداف برسم تا این هنر گران بها در دست دلالان نیفتد و به درستی عرضه گردد. یکی از اهداف من معرفی و صادرات سوزن دوزی بلوچستان به کشورهای دیگر است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 540

به "نماینده ای که با پوشش بلوچی تدریس می کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نماینده ای که با پوشش بلوچی تدریس می کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید