میانگین سنی مبتلایان و فوتی های کرونا در کشور

به گزارش یزد بلاگ، بنابر اعلام گزارش روزانه اپیدمیولوژی بیماری کووید 19 تا روز 16 اردیبهشت ماه که از سوی وزارت بهداشت منتشر شد، با استفاده از روش مدل سازی پویا، تاثیر فاصله گذاری هوشمند بر تعداد موارد جدید مبتلایان به کرونا در کشورمان برآورد شده است. باید توجه کرد که با افزایش نگرانی در مورد آغاز کسب وکار و فعالیت های اجتماعی و افزایش نرخ تماس افراد در جامعه، دولت اقدام به اجرای روشی به نام فاصله گذاری هوشمند نموده است که قاعدتاً باعث می گردد که تماس های افراد در جامعه خیلی زیاد نگردد، ولی در عین حال از حالت قرنطینه کامل با کمترین مقدار نرخ تماس (تعطیلی کامل مشاغل که حالت ایده آل برای کاهش بار بیماری محسوب می گردد) بیشتر باشد. در این مدل سازی، تعداد موارد جدید مبتلایان به کووید-19، بر حسب زمان آغاز فاصله گذاری هوشمند تخمین زده شده است.

میانگین سنی مبتلایان و فوتی های کرونا در کشور

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام گزارش اپیدمیولوژی وزارت بهداشت، بر این اساس چهار سناریو تدوین شده است که از نظر عدم فاصله گذاری هوشمند (قرنطینه کامل با کمترین نرخ تماس) و مدت زمان فاصله گذاری هوشمند با توجه به زمان شروع آن، با هم متفاوتند؛ بنابراین فرایند تعداد موارد جدید مبتلایان به کووید-19 در بازه زمانی اول بهمن 1398 تا سرانجام خرداد 1399 برآورده شده است. همچنین فرض شد که در کلیه سناریو ها حتی با شروع فعالیت بیشتر مشاغل، 20 درصد از بیماران کم علامت یا بی علامت، خود را در خانه ایزوله می نمایند.

باید توجه کرد که منظور از ایزولاسیون، شرایطی است که افراد مبتلا نتوانند بیماری را به افراد سالم منتقل نمایند و سطح ایزولاسیون به تدریج از 10 درصد به 20 درصد خواهد رسید.

در عین حال نکته قابل توجه این است که باتوجه به این که تعداد موارد مرگ برآوردشده در این مدل سازی، دربرگیرنده مرگ های قطعی و محتمل کووید-19 است، برآورد ها بیش از میزان گزارشات رسمی موجود است که صرفاً موارد قطعی را گزارش می نمایند.

بر اساس گزارش منتشر شده از سوی وزارت بهداشت، جزییات چهار سناریویی که برای فاصله گذاری هوشمند دیده شده است، در جدول زیر قابل مشاهده اند:

در این بخش هم باتوجه به این که تعداد موارد مرگ برآوردشده در این مدل سازی، دربرگیرنده مرگ های قطعی و محتمل کووید-19 است، برآورد ها بیشتر از گزارشات رسمی موجود است که صرفا موارد قطعی را گزارش می نمایند.

نتیجه گیری:

- اولا شروع فعالیت مشاغل مختلف که قاعدتا باعث افزایش نرخ تماس در جامعه می گردد، باعث افزایش تعداد مرگ تجمعی کووید-19 در کشور نیز خواهد شد.

- دوما، در شرایطی که امکان قرنطینه کامل نیست، فاصله گذاری هوشمند باعث می گردد که نرخ تماس خیلی زیاد نگردد.

- سوما، به تعویق انداختن شروع فاصله گذاری هوشمند و فعالیت مشاغل، می تواند تعداد مرگ تجمعی کووید-19 را کاهش دهد. به نظر می رسد در کنار تعویق انداختن شروع فعالیت مشاغل، راه حل هایی برای افزایش کشف و در نتیجه ایزوله کردن بیماران کم علامت یا بی علامت نیز در نظر گرفته گردد.

میانگین سنی مبتلایان و فوت شدگان کرونا در کشور

باید توجه کرد که میانگین سنی مبتلایان به کرونا در کشور طی 72 ساعت گذشته 51.8 سال بوده است. همچنین طبق آنالیز های صورت گرفته میزان ابتلا به کرونا در مردان 51.8 درصد بوده و در زنان 48.2 درصد بوده است.

در عین حال 26.1 درصد مبتلایان به کرونا دارای حداقل یک بیماری زمینه ای بودند. همچنین طی 72 ساعت گذشته 12.2 درصد بیماران در آی سی یو بستری شدند و 13.1 درصد بیماران کرونایی نیز جزو موارد شدید بیماری محسوب می شوند.

بر اساس اعلام کمیته اپیدمیولوژیک وزارت بهداشت، در هفته گذشته میانگین سنی فوت شدگان ناشی از کرونا 66.8 سال و 73.5 درصد فوت شدگان سن بالای 60 سال داشته اند. 58.3 درصد فوت شدگان در بین مردان و 41.7 درصد نیز در میان زنان مبتلا بوده است. همچنین 36.3 درصد فوت شدگان حداقل یک بیماری زمینه ای داشته اند. در عین حال 80.0 درصد فوتی های ناشی از کووید-19 در کشورمان یا در سن بالای 60 سال قرار داشتند و یا دارای حداقل یک بیماری زمینه ای بوده اند.

همچنین بر اساس روزنگار اپیدمیولوژیک ایران در زمینه کرونا در روز 16 اردیبهشت ماه فرایند موارد ابتلا و فوتی های ناشی از بیماری کووید-19 در نمودار زیر قابل مشاهده است:

کرونا در دنیا

بر اساس اعلام کمیته اپیدمیولوژیک وزرات بهداشت، تا روز 16 اردیبهشت ماه، تعداد موارد ابتلای جدید روزانه به کرونا در دنیا در روز 13 و 14 اردیبهشت ماه به ترتیب 91 هزار و 977 و 82 هزار و 763 بوده است و مبتلایان جدید در دنیا در روز 15 اردیبهشت ماه نیز 86108 نفر بوده است.

بر همین اساس موارد ابتلا در دنیا سه میلیون و 660 هزار و 504 نفر است که 252 هزار و 682 نفر تا به امروز جان باخته اند. بر اساس این آمار ها درصد کشندگی دنیای کرونا 6.9 درصد برآورد شده است.

در عین حال 15 کشور اول از نظر ابتلا به کووید-19 در جدول زیر قابل مشاهده است. آمریکا، اسپانیا و ایتالیا در رده های اول تا سوم از نظر ابتلا به کرونا هستند.

به سـمت توسـعه فنـاوری حرکـت کنیـد

بنابر اعلام وزارت بهداشت، در حالی که سهام شرکت های عظیمی، چون داو و FTSE عظیم ترین افت سه ماهه خود را از سال 1987 تجربه کردند، قیمت کالا های اساسی اولیه مانند نفت به پایین ترین قیمت در 18 سال گذشته خود رسید و صندوق بین المللی پول (MIF) می گوید اقتصاد دنیای بدترین نزول خود از زمان رکود عظیم دهه 1930 را تجربه خواهد نمود، ولی سهام شرکت های فناوری مانند زوم و آمازون به شدت افزایش یافته است و سهام پلت فرم Netflix در یک مقطع، با ارزش تر از غول نفتی ExxonMobil بود.

تجزیه و تحلیل دنیای در مورد استفاده از اینترنت، نشان می دهد که رفتار های ما به طرز واضحی تغییر نموده است و پاندمی ویروس کرونا، دنیا را برای کار، سرگرمی و ارتباط به سوی فضای مجازی سوق داده است. تقریبا همه اجتماعات متوقف شده اند، مردم به دنبال سرگرمی در سرویس هایی مانند Netflix و YouTube هستند و بیشتر روز خود را به صورت آنلاین می گذرانند. دولت ها در سراسر دنیا از کارمندان خواسته اند که در صورت امکان از خانه کار نمایند و افراد برای برقراری جلسات یا انجام کار های خود به تماس های ویدیو کنفرانس و ایمیل تکیه نموده اند و استفاده از نرم افزار های ویدیو کنفرانسی، چون زوم و مایکروسافت به اوج خود رسیده است.

با افزایش فاصله اجتماعی، ما به دنبال راه های جدیدی برای ارتباط هستیم و می خواهیم یکدیگر را ببینیم؛ به همین دلیل استفاده از نرم افزار هایی که این شرایط را برای ما فراهم می نمایند (مانند واتساپ) افزایش یافته است. تقاضا برای خرید و سرگرمی آنلاین نیز افزایش یافته است تا مردم در داخل خانه بمانند. همچنین به دلیل تمایل زیاد جامعه برای دانستن در مورد محیط پیرامون خود در روز های اخیر، استفاده از سایت های اطلاع رسانی محلی مانند سایت های خبری و علمی افزایش یافته است. سایت دانشگاه جان هاپکینز بیشترین تعداد بازدید خود را در طول این روز ها تجربه می نماید و سایت های رو به زوالی مانند ویکی پدیا احیا شده اند.

درس آموخته های کشور های دنیا در مواجهه با کووید- 19؛ امارات متحده عربی

بنابر اعلام وزارت بهداشت، امارات متحده عربی کشوری در منطقه مدیترانه شرقی در جوار خلیج فارس، با مسـاحت 83.600 کیلومترمربع و جمعیت 9.870.742 نفر اسـت. اپیدمی کووید- 19 در این کشور از تاریخ هشتم بهمن ماه 1398 شروع شد. امارات اولین کشور منطقه بود که موارد کووید- 19 را گزارش کرد. تعداد موارد ابتلا و مرگ قطعی که تا به امروز توسط این کشور گزارش شده است، به ترتیب 14.730 و 137 مورد بوده و درصد کشندگی کرونا در این کشور 0.9 درصد محاسبه شده است. براساس تجربه دنیای در مورد درصد کشندگی بیماری، به نظر می رسد موارد فوت کووید - 19 در کشور امارات بیشتر از رقم گزارش شده باشد.

بعضی از تجارب و اقدامات صورت گرفته در این کشور شامل موارد زیر است:

- اعمال محدودیت های تردد از 7 فروردین 1399. مجوز تردد جهت خرید مواد غذایی و دارو هر سه روز یکبار و مجوز برداشت پول نقد یا استفاده از عابربانک هر 5 روز یکبار.

- مجازات افراد نقض نماینده قوانین و محدودیت های اعلام شده، شامل حبس یا پرداخت جریمه نقدی به مبلغ بیش از 10 هزار درهم.

- درخواست وزارت دادگستری امارات از پزشکان و متخصصان این حوزه جهت اطلاع رسانی و پیگیری افراد مشکوک طی کمتر از 24 ساعت و جریمه هرگونه پنهانکاری.

- اعمال اقدامات احتیاطی در فرودگاه امارات.

- استفاده از کلا ه های هوشمند سنجش حرارت توسط پلیس امارات. این کلاه ها در هر دقیقه قابلیت سنجش دمای بدن صد ها نفر را دارند.

- خدمات ازدواج آنلاین برای تسهیل ازدواج در دوره محدودیت های شیوع کرونا با خواندن خطبه ازدواج و ثبت عقد به صورت مجازی و به وسیله تماس ویدیویی

- معافیت ساکنین مقیم این کشور از پرداخت جریمه تا سرانجام سال میلادی

- بسته حمایتی به ارزش 70 میلیارد دلار برای مقابله با کرونا. این بسته شامل اقدامات حمایتی از بانک ها، ارائه تسهیلات ارزان به کسب و کار های کوچک و متوسط و تزریق نقدینگی به بازار های اقتصادی است.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

منبع: فرارو
انتشار: 6 شهریور 1400 بروزرسانی: 6 شهریور 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 1216

به "میانگین سنی مبتلایان و فوتی های کرونا در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میانگین سنی مبتلایان و فوتی های کرونا در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید