مهران رسام: بازیگر 50 میلیونی سابق، 500 میلیون می خواهد

به گزارش یزد بلاگ، یکی از موضوعاتی که امروز بسیار در خصوص سریال های تلویزیونی مطرح می گردد بحث فراموش کردن روش ها و شیوه های مخاطب پسند در مناسبت سازی است. البته این فراموشی به برنامه سازی هم سرایت نموده و کارهای مناسبتی تلویزیون کمتر مثلِ گذشته گُل می نماید البته در این میان بسیاری از سازندگان در تلویزیون اعتقاد دارند که قیمت های نجومی نمایش خانگی باعث شده تا این راستا درست پیش نرود.

مهران رسام: بازیگر 50 میلیونی سابق، 500 میلیون می خواهد

به گزارش تسنیم، تهیه نمایندگانی که نمی توانند مثل گذشته از چهره هایی که در تلویزیون معروف شدند، استفاده نمایند و بازیگرانی که بی محابا و بدون منطق و صرفاً به خاطر حضور عده ای اسپانسر و سرمایه گذارِ ناآگاه، دستمزدهایشان هر روز بالاتر می رود. حتی تهیه نماینده های قدیمی مثل مهران رسام هم با آن روابط قدیمی و کاری خودشان از بعضی چهره ها برای سریال های کوتاه و نمایشی حتی برای شبکه سلامت استفاده می نمایند.

تهیه نماینده ای که او را با روز حسرت و گمگشته و مرز خوشبختی می شناسیم اما او کار حرفه ای اش را از سریال سیب خنده رضا عطاران آغاز کرد. با اینکه مهران رسام را بیشتر به نام تهیه نماینده می شناسیم، اما در حرفه های دیگر هم فعال بوده است. او علاوه بر تهیه نماینده به نام مدیر فراوری، بازیگر و مجری طرح هم در سینما و تلویزیون فعالیت داشته است.

مهم ترین آثار مهران رسام در حرفه مدیر فراوری، سریال سیب خنده و سریال خانه سبز است. در حرفه بازیگر به سریال آئینه (فصل اول) و سریال آئینه (فصل دوم) برمی گردد و در حرفه مجری طرح، سریال قطار ابدی. او چندی پیش سریال منم دوستت دارم را برای شبکه سلامت روی آنتن داشت و وجدان درد مجید پرکار که از عید نوروز تا به امروز پخش می گردد. کار کوتاهی که بازیگران شاخصی در آن ایفای نقش می نمایند مثل بهنوش بختیاری، مهدی سلوکی، سامان گوران، بهراد خرازی و وحید نامی خانی؛ البته رامین راستاد، مهدی امینی خواه و وحید شیخ زاده هم به نام بازیگر میهمان در آن ایفای نقش می نمایند.

او چند وقتی است سریال های 90 قسمتی کوتاه برای شبکه سلامت فراوری می نماید. از سریال 5 دقیقه ای منم دوستت دارم و البته پیش از آن سوریخ به وجدان درد 15 تا 20 دقیقه ای رسیده است. رسام در جریان این گپ و گفت تأکید دارد: رویکرد ما مسائل خانواده، راهکار ها و مهارت آموزی هایی است که بسیاری برای زندگی بهتر، در پی آن سبک و روش ها می فرایند. این سریال همان نکاتی را مطرح می نماید که افراد می توانند در زندگی شخصی شان در پیش بگردند.

این روزها وجدان درد را روی آنتن دارید؛ کاری که نوروزی بود رمضانی شد؟

بله. هم ضبط می کنیم و هم پخش؛ اهدافی که در عید نوروز داشتیم را در ماه رمضان و البته با تغییراتی دنبال می کنیم. فرم را عوض کردیم و به طور کل می خواستیم تلنگری بزنیم به وجدان آدم ها و بگوییم مواظب باشید. برای ماه رمضان به طور ویژه به یکسری از مسائل معنوی هم فکر نموده ایم و سعی نموده ایم این المان ها و پارامترها را بالاتر ببریم.

مهدی سلوکی در فصل رمضانی وجدان درد حضور ندارد؛ علت چیست؟

گروهی از بازیگران میهمان اضافه شدند و البته چند نفری هم به نام بازیگر اصلی که یکی از آن ها شهرام عبدلی است. مهدی سلوکی دچار دیسک کمر شد و آقای عبدلی جای ایشان آمدند. یکسری بازیگر خانم مثل رابعه اسکویی، شهاب عباسی، ساناز سماواتی و کیانوش گرامی هم برای هر قسمت اضافه شدند.

چرا سریال خط داستانی معین ندارد و تصمیم گرفتید اپیزودی کار کنید؟

شبکه سلامت سفارش اپیزودی داد چون می خواهند تکرار بفرایند بتوانند لا به لای برنامه هایشان بفرایند. هر قسمت 15 تا 20 دقیقه روی آنتن می رود و به صورت موضوعی، با اتفاقات برخورد می نماید.

برای این سریال چند دقیقه ای از بازیگران چهره استفاده کردید؛ علت آن چه بود؟

برای کار قبلی (منم دوستت دارم) خیلی پیروز بود که 5 دقیقه پخش می شد. امیرحسین صدیق، نگار عابدی و مسعود فروتن به ایفای نقش می پرداختند و بسیار مورد توجه نهاده شد. ما نام این کار را نمایش های کوتاه تلویزیونی گذاشته ایم؛ چون الان از حوصله ها خارج است که کارهای طولانی ببینند. با توجه به اینکه امروز فضای مجازی کمتر اجازه می دهد سریال ها و برنامه های تلویزیونی مثل گذشته حضور پررنگی داشته باشند.

نباید ترسید و خودسانسوری کرد

در این میان موضوع عادت ماهیانه خانم ها بیشترین ماجرایی بود که 30 میلیون بار دیده شد. جالب است که در کنار هجمه هایی ما را تشویق کردند که تابوشکنی کردیم و وارد مسائلی شدیم که باید می شدیم. خیلی مسائل را در عالم پزشکی و مسائل دیگر باید گفت و نباید ترسید؛ سال هاست تلویزیون می خواهد این کار را بکند و آدم ها خودشان، خودشان را سانسور کردند و این دفعه خواستیم خودسانسوری نکنیم و هم از داخل و خارج از کشور مورد استقبال واقع شد.

بازیگران مطرح این کارها را سخت می پذیرند

جای تعجب دارد رسانه های معاند هم به این ماجرا صحّه گذاشتند و نوشتند این کار خوبی بوده که تلویزیون ایران انجام داده است. به طور کل بازیگران مطرح، خیلی سخت چنین کارهایی را می پذیرند و شاید ما یک مقداری از آن اعتبار چند ساله مان استفاده کردیم.

دستمزدهای بالا اجازه نداد

بازیگران مطرحی که اشاره کردید جواب سر بالا می دهند؟

بعضی به خاطر ارقام دستمزدشان نتوانستیم بیاوریم و نشستیم متقاعدشان کردیم با رقمی که ما داریم بیایند. بهنوش بختیاری هم هوادار دارد و هم فالوور و هم شناخته شده است. خوشبختانه از این کار و فیلمنامه و اهدافش خوشش آمد و بسیاری از بازیگران دیگر که الان حضور دارند چه در نقش های اصلی و چه میهمان، ابراز رضایت کردند و خوشبختانه به فصل رمضانی رسیده ایم و حجم بیشتری از بازیگران را جذب کردیم.

تصویربرداری کار تا خاتمه ماه رمضان ادامه دارد و در کدام لوکیشن حضور دارید؟

ضبط همین طور ادامه دارد و احتمالاً تا خاتمه ماه رمضان تصویربرداری خواهیم داشت. این روزها در لوکیشن اصلی که دکور زده ایم یعنی فرهنگسرای انقلاب، کار پیش می رود. بخش دیگری لوکیشن های خارجی داریم که در زمان حال می گذرد. آن زمان دادگاه در همان لوکیشن دکور زده فرهنگسرای انقلاب اتفاق می افتد.

این دستمزدهای نامتعارف و بالایی که شما اشاره کردید در جذبِ بازیگر با آن برخورد کردید به فضای افسارگسیخته و مدیریت نشده نمایش خانگی برمی گردد یا مقصر بخش های دیگرند؟

دو مسئله پیش آمد برگردیم به گذشته. وقتی خود تلویزیون لازم شد تله فیلم درست نمایند چون حجم زیادی این فراوریات را داشتند و آدم های غیرحرفه ای وارد شدند و رقم ها را شکستند. ماجرا در رسانه های خانگی به سمت همین دستمزدهای بالا رفت. کسانی که اسپانسر می شوند، ده ها برابر سود می نمایند. مسئله اقتصادی است و به نوعی بیزنس محسوب می گردد؛ و رقم ها را بالا برده اند. بازیگری که قبلاً 50 میلیون می گرفته امروز 500 میلیون می خواهد و شخصی که 5 میلیون می گرفته 50 میلیون درخواست می نماید.

ارقام نجومی می دهند و کار را سخت کردند

به همان نسبت دستمزدها را بالا بردند؛ چون همین بازیگران کارهایی که در رسانه خانگی کار می گردد ارقام نجومی می دهند و کار را سخت کردند. آن هایی که در تلویزیون سریال می سازند و می بینیم دیگر مثلِ گذشته، به آن شکل بازیگران در تلویزیون حضور ندارند و حضورشان کمتر شده و تلویزیون از نظر بودجه و برآورد، این توانایی را ندارد که بتواند به این دست بازیگران پرداخت کند.

بازیگرانی که دستمزدهای نامتعارف می خواستند!

در میانِ این بازیگرانی که به سراغ شان رفتید پیشنهادهای غیرمتعارف دادند و یا بازیگری در سریال تان بازی کرد که دستمزد غیرمتعارف بگیرد؟

برآوردمان در حد پایین است و فقط به خاطر مدیر محترم شبکه مان که خیلی خواستند و به این نوع کارها احترام می گذارند توانستیم با ترفند و مدل برنامه سازی هم بازیگر داشته باشیم و آن چنانی خرج نکنیم. زیاد بودند با کسانی صحبت کردیم که پیشنهادهای نامتعارف می دادند.

بازیگرهایی بودند که 30 میلیون و 20 میلیون می گرفتند و الان 200 میلیون و 300 میلیون می خواستند. تمایل داشتیم اما به خاطر این پیشنهادات نامتعارف نتوانستیم از آن ها استفاده کنیم. فرض کنید سراغ بازیگری مثل صدیق و خانم نگار عابدی رفتیم به خاطر رفاقت های گذشته آمدند و کار کردند. بعضی از بازیگران هم که خیلی دوست داشتیم در خدمت شان باشیم اما دستمزد غیرمتعارف می خواستند که نشد.

مردم حوصله شان کم شده!

چرا از سریال به این سمت آمدید و کارهای کوتاه چند دقیقه ای می سازید؟

زمانی دو شبکه بود و این حجم رسانه ها و گوشی تلفن همراه نبود و هفته ای یک بار مردم دوست داشتند سریال ببینند. اما امروز با این حجم برنامه و سریال و رسانه حوصله مخاطب کم شده و باید حرف های به روز و خوب و مجذوب کننده را در کارهای کوتاه مطرح کنیم. چون زمان زیادی از مردم نمی گیرد استقبال هم در نتیجه بیشتر می گردد. مردم دوست دارند این پیغام ها را از یک سریال و برنامه تلویزیونی بگیرند. امید به خدا برنامه های بهتری ساخته گردد و مردم را راضی کند. معمولاً برای مخاطب و رضایت خاطر مردم کار می کنیم.

زمانی که سریال گمگشته را می ساختم بازیگری نمی آمد مناسبتی کار کند

شما تجربه حضور در کنداکتور ماه رمضان داشتید و اولین کار گمگشته بود و کارهای بعدی به روز حسرت و آخرین گناه هم رسید…

واقعاً کار گمگشته را سال 1380 کار کردیم و یا روز حسرت و آخرین گناه که به نوعی کار ماورایی محسوب می شوند جزو کارهای پیروز رمضانی اند. یادم می آید آن زمان که سریال گمگشته را کار می کردیم بازیگری نمی آمد و سریال مناسبتی کار نمی کرد.

آشنایی قبلی با آتیلا پسیانی داشتم که باعث شد او این نقش را بپذیرد و چقدر هم این سریال و نقش سید در تاریخ کارهای ماه رمضانی ماندگار شد. آن سال این سریال 90 درصد بیننده داشت و هنوز هم این سریال تکرار می گردد بیننده دارد.

یک چیزی آغاز شد و کامل ترین آن در سریال هایی مثل روز حسرت و آخرین گناه تکرار شد.

سال 1364 یک ناظر اقتصادی داشتیم روزی 500 تومان پرداخت می کردیم

چرا سریال های نو نمی توانند مثل گذشته مخاطب پسند باشند؟

شرایط جامعه است و یکی هم شرایط اقتصادی کار. الان به شدت کار کردن سخت است وعدم تخصیص بودجه کافی به صداوسیما هم باعث شده مدیران به در و دیوار بزنند تا بتوانند هزینه ها را پرداخت نمایند. گاهاً با تأخیر 6 ماه یا یک ساله دستمزدهایشان را می گیرند؛ یک مقداری قضیه اقتصادی به سمت اسپانسر، پول آوردن و یک مقداری شرایط اقتصادی جامعه است.

همه چیز دست به دست هم داده، باعث افت شده و تک و توک سریال های خوب را روی آنتن ببینیم. همه به هم بستگی دارد، وقتی پول ندارید و برآورد 20 میلیون تومان داری باید آدم های 20 میلیون تومانی بیاوری و مخارج و هزینه ها سرسام آور شده است. سال 1364 مجموعه ای برای دهه فجر تحت نام زمستان سرد برای شبکه دو ساخته شد و یک ناظر اقتصادی داشتیم روزی 500 تومان پرداخت می کردیم و امروز حداقل روی چند میلیون هزینه معمولی داریم.

سریالی هم در دست اقدام داشتید، به فیلمبرداری نمی رسد؟

متنِ سریال شیرینی را داریم که به وسیله گروه نویسندگان، نگارش آن به خاتمه رسیده است. سریال 30 قسمتی ای که به نام اولین نام، و اما عشق را برای آن انتخاب نموده ایم. ما همواره روی متن کار می کنیم و متن ها که خوب عایدی وارد فراوری می شویم. باید ببینیم راستاِ کار چطور پیش می رود تا پایان این کار هم معین گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 31 تیر 1400 بروزرسانی: 31 تیر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 4166

به "مهران رسام: بازیگر 50 میلیونی سابق، 500 میلیون می خواهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهران رسام: بازیگر 50 میلیونی سابق، 500 میلیون می خواهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید