لاوروف: حفظ برجام هنوز هم امکان پذیر است

به گزارش یزد بلاگ، وزیر امور خارجه روسیه در دیدار با همتای ایرانی خود تأکید کرد که از نظر مسکو حفظ برجام هنوز هم امکان پذیر است.

لاوروف: حفظ برجام هنوز هم امکان پذیر است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از ریانووستی، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز سه شنبه در ابتدای نشست خود با محمدجوادظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد که مسکو معتقد است شانس حفظ برجام هنوز از بین نرفته است.

سرگئی لاوروف که در مسکو پذیرای همتای ایرانی خود بود، در ابتدای دیدارش با ظریف گفت: ما این دیدار را گامی مهم در راستای تلاش های مشترک کشورهای باقی مانده در برجام برای حفظ مهم ترین دستاورد دیپلماسی چندجانبه می دانیم. از نظر ما اقداماتی که همکاران آمریکایی ما برای تخریب کامل این توافق مهم صورت دادند، اقداماتی غیرسازنده و مخرب هستند.

وی اضافه کرد: با این حال، ما اطمینان داریم که شانس بازگشت برجام به حالت پایدار هنوز هم وجود دارد. حداقل می توانیم بگوییم که ما نیز مانند دوستان ایرانی مان حداکثر تلاش خود را برای دستیابی به این هدف انجام می دهیم. جمهوری خلق چین و اعضای اروپایی برجام نیز به حفظ این توافق علاقه نشان می دهند.

توافق هسته ای موسوم به برجام که در سال 2015 بین ایران و کشورهای موسوم به 1+5 (شامل 5 عضو دائم شورای امنیت+آلمان) منعقد شد، طی دو سال اخیر به دلیل اقدامات یکجانبه آمریکا و بدعهدی طرف های اروپایی در شرایط بدی قرار گرفته است.

پس از آن که دولت آمریکا با اعلام خروج از برجام در اردیبهشت ماه 97 تحریم های یکجانبه خود علیه ایران را بازگرداند و حتی اقدام به وضع تحریم های سنگین تر از گذشته کرد، طرف های اروپایی برجام وعده دادند که با انجام اقداماتی پیامدهای منفی خروج آمریکا از برجام را جبران خواهند کرد.

اما با گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام، طرف های اروپایی برجام به هیچ یک از وعده ها و حتی تعهدات تصریح شده خود در برجام عمل نکردند و در نهایت شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398 در واکنش به کوتاهی کشورهای اروپایی در اجرای این وعده ها و تعهدات، در بیانیه ای خاطرنشان کرد جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی و حقوق تصریح شده خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام، برخی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف خواهد کرد.

در ادامه ایران طی 5 مرحله با فواصل 60روزه اقدام به کاهش تعهدات هسته ای خود ذیل برجام کرد و بین این مراحل به طرف های اروپایی خاطرنشان کرد که اگر آنها به تعهدات خود ذیل برجام عمل کنند، ایران آمادگی دارد که برای بازگشت به تعهدات هسته ای خود ذیل برجام با آنها مذاکره کند.

در پی تداوم بی اعتنایی طرف های اروپایی برجام به تعهدات خود ذیل این توافق چندجانبه، جمهوری اسلامی ایران شامگاه یکشنبه 15 دی ماه 1398 در بیانیه ای خاطرنشان کرد که در گام پنجم کاهش تعهدات خود، آخرین مورد کلیدی از محدودیت های عملیاتی خود در برجام، یعنی محدودیت در تعداد سانتریفیوژها را کنار می گذارد، بدین ترتیب برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) روبرو نیست و من بعد برنامه هسته ای ایران صرفاً بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت.

در این بیانیه نیز تأکید شد که که همکاری جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی همچون گذشته ادامه خواهد یافت و در صورت رفع تحریم ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام، جمهوری اسلامی ایران آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود است.

طرف های اروپایی برجام در واکنش به گام های پیاپی ایران در کاهش تعهدات هسته ای خود به منظور ایجاد توازن در برجام، نه تنها به کوتاهی های خود در اجرای تعهداتشان ذیل برجام ادامه داده اند، بلکه بارها در موقعیت های مختلف ایران را به عدم پایبندی به برجام متهم کرده و مدعی شده اند که ایران برجام را به خطر انداخته است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 آبان 1399 بروزرسانی: 10 آبان 1399 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 2266

به "لاوروف: حفظ برجام هنوز هم امکان پذیر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاوروف: حفظ برجام هنوز هم امکان پذیر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید