شهر باستانی مرویی؛منطقه تاریخی و تجاری سودان

به گزارش یزد بلاگ، بر مبنای متن های تاریخی شهر باستانی مرویی به اندازه ای ثروتمند بوده که پادشاه ایران، کمبوجیه تصمیم می گیرد تا آن را تصرف نماید.

شهر باستانی مرویی؛منطقه تاریخی و تجاری سودان

شهر باستانی مرویی (Meroe)

مِروی (مِرواه) یک منطقه باستانی در سودان است که در کرانه راست رود نیل قرار گرفته است. مروی در 200 کیلومتری شمال خارطوم واقع شده است. شهر مروی 700 سال پایتخت پادشاهی کوش بود تا اینکه تحت تسلط رومی ها قرار گرفت. شهر مروی از سال 800 قبل از میلاد تا 350 بعد از میلاد قابل سکونت بود.

آوازه و شهرت شهر مرویبخاطر بیش از 200 هرمی است که در غرب شهر وجود دارند. این هرم ها در سه دسته گروه بندی شده اند و بیش تر آنها حدود 30 متر ارتفاع دارند. این هرم ها محل خاکسپاری شاهان بود و شبیه اهرام مصر در آنها تن های مومیایی شده شاهان در تابوت های چوبین کشف شده است.

شهر باستانی مرویی بعنوان یک مرکز اداری و تجاری مهم به شمار می آمد. این شهر در زمان سال های 750 قبل از میلاد تا 350 میلادی در تقاطع یکی از مسیرهای بزرگ تجاری قرار داشت.

همانگونه که هنوز هیچ کس نتوانسته خط نوشته های مروئیتیک(Meroitic) را شناسایی کند ولی بر مبنای نوشته های تاریخی هرودوت در حدود 430 قبل از میلاد میتوان ادعا کرد که مرویی شهری ثروتمند و شگفت آور بوده است.

بر مبنای متن های تاریخی شهر باستانی مرویی به اندازه ای ثروتمند بوده که پادشاه ایران، کمبوجیه تصمیم می گیرد تا آن راتصرف نماید. ولی فرآیند لشگرکشی به علت شرایط سخت و غیرمتعارف بیابان های این منطقه متوقف میشود . با این حال استمرار داستان لشگرکشی کمبوجیه نشان میدهد که شهرت شهر باستانی مرویی به علت ثروت آن بوده است.

در کتاب مقدسی به اسم اتیوپیا(Aethiopia) آمده است که شهر باستانی مرویی همچنین بعنوان جزیره مرویی هم شناخته میشد برای این که به نظر می رسید که اطراف آن را آب پوشانده است.

هرچند شواهدی وجود دارند که نشان از چراندن بیش از حد احشام و استفاده از زمین های کشاورزی داشته که باعث بوجود آمدن مسائل چشمگیر در این منطقه شد، اما در نهایت شهر باستانی مرویی به وسیله پادشاه آکسومیت(Aksumite) در سال 330 میلادی غارت شده و بعد از آن رو به افول رفت.

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: گردشبان
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 3106

به "شهر باستانی مرویی؛منطقه تاریخی و تجاری سودان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهر باستانی مرویی؛منطقه تاریخی و تجاری سودان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید