شاخص بورس تهران کاهش یافت

به گزارش یزد بلاگ، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در خاتمه معاملات امروز گرچه با کاهش 4516 واحد روبرو شد، اما ارزش معاملات بورس و فرابورس به بیش از 19.8 میلیارد تومان رسید.

شاخص بورس تهران کاهش یافت

به گزارش خبرنگاران از فارس، بورس اوراق بهادار تهران امروز ابتدا با کاهش شدید شاخص روبرو شد، به گونه ای که تا 15 هزار واحد هم افت کرد اما بعد از آن از طریق نمادهای شاخص ساز مانند شستا و هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین بازار بهتر شد و در نهایت شاخص کل با کاهش 4516 واحد به رقم یک میلیون و 419 هزار و 53 واحد رسید.

همچنین شاخص کل بورس با معیار هموزن با کاهش 1282 واحد به رقم 472 هزار و 141 واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 5 میلیون و 626 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله گران در بورس تهران بیش از 10.4 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 2.1 میلیون نوبت معامله و به ارزش 12 هزار و 836 میلیارد تومان رسید.

اگر ارزش معاملات فرابورس ایران را هم که امروز به بیش از 7047 میلیارد تومان رسید را درنظر بگیریم، معامله گران امروز در بورس و فرابورس ایران بیش از 19 هزار و 800 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز شاخص های بورس به جز شاخص بازار دوم همگی منفی بودند به گونه ای که شاخص کل بورس و نیز شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی هر کدام 32 صدم درصد کاهش یافتند. همچنین شاخص کل بورس با معیار هم وزن و شاخص قیمت با معیار هموزن هر کدام 27 صدم درصد کاهش یافتند.

شاخص آزاد شناور 45 صدم درصد افت کرد، شاخص بازار اول بورس 71 صدم درصد کاهش یافت، اما شاخص بازار دوم بورس که معاملات بلوکی انجام می گردد، 19 صدم درصد افزایش یافت.

امروز نمادهای شاخص ساز شامل شستا و هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین و نیز پتروشیمی نوری بودند و در طرف دیگر نمادهای بانک پارسیان، ایران خودرو، مپنا، پالایش نفت بندرعباس، بیشترین اثر کاهشی بر شاخص بورس را داشتند.

نمادهای پرتراکنش در بورس تهران شامل شستا، دارویی برکت، پالایش نفت اصفهان، ایران خودرو، لیزینگ پارسیان، سایپا و سرمایه گذاری سیمان تأمین بودند.

امروز در فرابورس ایران هم شاخص کل 63 واحد کاهش یافته و به رقم 20 هزار و 10 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 365 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز در فرابورس ایران بیش از 3.6 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 952 هزار نوبت معامله و به ارزش 7 هزار و 47 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

نمادهای پر تراکنش شامل سرمایه گذاری اقتصادی سپهر صادرات، برق و انرژی پیوند گستر، چوب خزر کاسپین، بانک دی، دامپروری ملارد شیر، توسعه راستا برق گیلان و پلیمر آریاساسول بودند.

امروز نمادهای بیمه پاسارگاد، پتروشیمی تندگویان و مدیریت انرژی امید تابان هور بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشته اند و نمادهای صنعتی مینو، پتروشیمی زاگرس، بانک دی و ذوب آهن بیشترین اثر کاهشی بر شاخص فرابورس را داشتند.

نماد پالایشی یکم با توجه به این که به گفته یک مقام مطلع بازارگردان آن منابع بازارگردانی اش تمام شده به خاتمه رسیده، بنابراین این سهم کاهشی شده به گونه ای که خریداران واحدهای صندوق پالایش یکم که هر واحد آن را 10 هزار تومان خریدند، امروز مجبورند هر واحد به قیمت 8700 تومان بفروشند. در حالی که دولت قرار بود از نمادهای دارا دوم یا همان پالایش یکم حمایت کند.

همچنین با توجه به این که سهامداران خرد در بازار تعداد زیادی شده اند، بنابراین هر گونه رفتار هیجانی سهامداران اثر مهمی بر روی فرایند بازار می گذارد، به گونه ای که این روزها به گفته بیشتر کارشناسان دلیلی برای ریزش شاخص کل وجود ندارد، اما رفتار هیجانی سهامداران حقیقی باعث کاهش شاخص کل شده است.

البته کارشناسان می گویند کسانی که در بازار سرمایه صبر نمایند، پاداش صبر خود را با افزایش قیمت و سود سهام در آینده خواهند دید.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 3104

به "شاخص بورس تهران کاهش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاخص بورس تهران کاهش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید