زنگنه: صنعت نفت متکی به بازار سرمایه است، دولت بی نقص نیست اما نباید کارهای بزرگ را کوچک شمرد

به گزارش یزد بلاگ، خبرنگاران : وزیر نفت گفت: صنعت نفت در حال حاضر بیشتر متکی به بازار سرمایه و تجهیز منابع از بازار سرمایه است چون منابع سنتی کفاف نمی دهد.

زنگنه: صنعت نفت متکی به بازار سرمایه است، دولت بی نقص نیست اما نباید کارهای بزرگ را کوچک شمرد

به گزارش خبرنگاران به نقل از تسنیم، بیژن نامدار زنگنه در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران از دو سال و سه ماه پیش تا به اکنون تحت شدید ترین تحریم های تاریخ خود است.

وی اظهارداشت: این تحریم ها بی سابقه، شیطانی، هوشمندانه، بی رحمانه، ستمگرانه و غیر قانونی است ولی ملت ایران به طرز ناباورانه ای با این تحریم ها مقابله و در مقابلش مقاومت کرده است.

وزیر نفت گفت: کمترکسی در دنیا باور می کرد ملت ایران بتواند دو سال و سه ماه در مقابل شدید ترین تحریم ها مقاومت کند.

وی اضافه کرد: این تحریم ها هیچ شباهتی به تحریم های سال 90 و 91 ندارد بلکه خیلی گسترده تر، وسیع تر، عمیق تر و اثرگذارتر است.

نامدار زنگنه بیان داشت: بطورکلی در کشور گرانی داریم ولی قحطی نداریم این نشان می دهد دولت در این مدت کارهای بزرگی انجام داده است.

دولت بی عیب و نقص نیست

وی ادامه داد: کسی نمی گوید دولت بی عیب و نقص است اما کارهای بزرگ و مهمی در این مملکت اجرا شده نباید کوچک شمرد.

وزیر نفت با اشاره به اینکه این تحریم ها بطور مستقیم ملت ایران را نشانه گرفته نه حاکمان و حاکمیت گفت: دشمنان در شرایط کرونا هم حاضر نشدند تحریم ها را کاهش دهند.

وی اضافه کرد: دولت به رغم تمامی تحریم ها، کارشکنی ها و فشارها توانسته با تلاش شبانه روزی نیازهای مردم را تامین کند.

نامدار زنگنه بیان داشت: مردم در اثر تحریم های ناجوانمردانه آمریکا و غرب به شدت تحت فشار هستند و این قضیه بر کسی پوشیده نیست.

وی ادامه داد: این جنگ به ظاهر کشته و زخمی نداشت ولی بسیار گسترده و عمیق است.

وزیر نفت گفت: با تلاش شبانه روزی مدیران و پرسنل این وزارتخانه توانسته ایم در دوران بسیار سخت تحریمی میزان تولید را حفظ کنیم.

افزایش تولید درگاز و پتروشیمی

وی اضافه کرد: خوشبختانه در این شرایط سخت اقتصادی و کرونایی نه تنها میزان تولید کم نشده بلکه در برخی از حوزه ها از جمله گاز و پتروشیمی فرایند تولید افزایشی بوده است.

نامدار زنگنه با بیان اینکه صنعت نفت زنده است، گفت: اجرای طرح های توسعه ایی، افزایش بازیافت، نگهداشت و تولید نفت و همینطور توسعه گازرسانی خود شاهدی صادق بر این مدعاست.

وی ادامه داد: اشتغال موجود در صنعت نفت در این دوران حفظ و صیانت شده به عبارتی حتی یک نفر اشتغال هم در بالادستی صنعت نفت کم نشده است.

وزیر نفت گفت: کارهای مهم و بزرگی در طول بیست و هفت ماه تحریم در مجموعه وزارت نفت اجرا شده است.

وی اضافه کرد: صنعت نفت در شاخه های مختلف در حال توسعه است و در عین حال نیازهای مردم نیز همراه با کرونا در حال تامین است.

نامدار زنگنه بیان داشت: بطورکلی حتی یک ثانیه فرایند سوخت رسانی کشور در این مدت دچار اختلال نشده است.

وی اضافه کرد: خوشبختانه در دوران شدیدترین تحریم ها حتی یک پمپ بنزین با کمبود سوخت روبرو نشد و در ضمنً گاز هیچ نقطه ای از کشور قطع نگردید.

وزیر نفت گفت: مجموعه وزارت نفت در این جنگ نابرابر و ظالمانه از همه تجربیات و ابتکارات خود استفاده و در مقابل ترفندها، توطئه ها و فشارهای حداکثری دشمنان ایستادگی خواهد کرد.

وی همچنین در پاسخ به سئوالی که پرسیده شد خیلی از میادین نفتی کشور در نیمه دوم عمر خود هستند و طبق قاعده 14,5 درصد از فروش نفت بایستی سرمایه گذاری شود برای توسعه این صنعت اکنون توسعه در صنعت نفت با وجود اعمال شدیدترین تحریم ها چگونه شکل می گیرد، اضافه کرد: صنعت نفت در حال حاضر بیشتر متکی به بازار سرمایه و تجهیز منابع از بازار سرمایه است چون منابع سنتی کفاف نمی دهد.

وی ادامه داد: خوشبختانه در این سال ها توانستیم با توسعه تولید و به تبع توزیع بنزین یورو چهار میزان آلودگی هوا را در بسیاری از شهرهای کشور کاهش دهیم.

وزیر نفت با اشاره به اینکه به اندازه نیاز کشور در حال تولید بنزین یورو چهار هستیم، گفت: هم اکنون در تهران بنزین یورو چهار و گازوئیل بدون گوگرد توزیع می شود.

وی اضافه کرد: بطورکلی 17 فاز پارس جنوبی از سال 1392 تا به امروز وارد مدار بهره برداری شده و در عین حال میزان تولید از 280 میلیون مترمکعب متوسط در روز به 700 میلیون متر مکعب متوسط در روز رسیده است.

نامدار زنگنه شرح داد: این بزرگترین جهش تاریخ ایران در توسعه تولید گاز است.

وی ادامه داد: در خشکی بزرگترین میادین مشترک میدان های نفتی غرب کارون (یاران، آزادگان و یادآوران) بود که تولید این میادین در سال 1392 به میزان 70 هزار بشکه در روز بودو اکنون توان تولید به 400 هزار بشکه در روز رسیده است.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 6 شهریور 1400 بروزرسانی: 6 شهریور 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 2062

به "زنگنه: صنعت نفت متکی به بازار سرمایه است، دولت بی نقص نیست اما نباید کارهای بزرگ را کوچک شمرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنگنه: صنعت نفت متکی به بازار سرمایه است، دولت بی نقص نیست اما نباید کارهای بزرگ را کوچک شمرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید