روش هایی ساده برای از بین بردن شپشک برنج

به گزارش یزد بلاگ، یکی از انواع آفات ها که در محیط گرم و رطوبت می باشد شپشک برنج است مثلا اگر تخم آفتی داخل گونی برنج باشد و برنج را در محلی گرم و نسبتا مرطوب نگهداری کنید به احتمال زیاد پس از مدتی با باز کردن گونی، با حشرات ریزی روبرو خواهید شد نام علمی حشره برنج یا شپشک برنج، سیتوفیلوس اوریزائه است که مجموعه ای از آفت ریز هستند که در واقع بیشتر به برنج، گندم، غلات و بعضی محصولات کشاورزی دیگر حمله می نمایند.

روش هایی ساده برای از بین بردن شپشک برنج

روش های از بین بردن شپشک برنج

به گزارش خبرنگاران به نقل از تابناک ، شپشک برنج برای سلامتی انسان خطری ندارد، اما برای غلات نوعی تهدید محسوب می گردد و یافتن این آفت ها در برنج می تواند شما را در هنگام پاک کردن برنج اذیت کند و درست کردن برنج را سخت کند که روش های خانگی یاری زیادی به برطرف آن می نمایند.

برگ بو یا چریش

بهترین راه ها برای از بین بردن شپشک برنج برگ بو و برگ چریش می باشد این برگ ها را می توانید در ظرف برنج قرار دهید تا حشرات از آن دور شوند و می توانید ظرف را در فضای باز و در محل سایه بگذارید تا شپشک ها به سراغ مواد غذایی دیگر نروند.

قرار دادن در آفتاب

اگر مقدار زیادی برنج دارای شپشک می باشد می توانید برنج را زیر نور آفتاب قرار دهید، زیرا نور آفتاب باعث دور شدن این حشرات می شوند، برای این کار برنج را روی پارچه ای تمیز و به دور از محیطی گرد و خاک پهن کنید و در عرض یک روز برنجی بدون شپشک داشته باشید.

میخک

یکی دیگر از روش های مبارزه با شپشک، میخک می باشد میخک را می توانید داخل ظرف برنج قرار دهید تا هم این حشرات را از بین ببرد و هم از ورود آن به داخل ظرف پیشگیری کند.

فریز کردن

برای برطرف شپشک و تخم های آن می توانید برنج را به مدت ها چهار روز در فریزر قرار دهید این روش برای مواد غذایی دیگر نیز جواب می دهد و بعد از چهار روز آن را از فریزر بیرون آورید.

جعبه کبریت

شپشک از گوگرد بسیار متنفرند به همین دلیل یک جعبه کبریت را داخل ظرف برنج قرار دهید که اینکار باعث فرار شدن حشرات می گردد.

پیشگیری از شپشک برنج

برای اینکه از شپشک زدن برنج پیشگیری کنید باید برنج را در محلی خشک و خنک نگهداری کنید، زیرا شپشک ها در محیط تاریک و گرم رشد و فراوری مثل می نمایند، روش دیگر این است که برنج را در قفسه هایی که حداقل 20 سانتی متر از زمین فاصله دارند قرار دهید اینکار مانع ایجاد رطوبت و حشره زدن می گردد و اینکه گونی برنج را به دیوار تکیه ندهید، زیرا اینکار هوادهی را مسدود می نماید.

روش پیشگیری از شپشک برنج

با روش های خانگی و ساده می توانید شپشک های برنج را از بین ببرید و برنجی سالم و به دور از شپشک داشته باشید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 2636

به "روش هایی ساده برای از بین بردن شپشک برنج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش هایی ساده برای از بین بردن شپشک برنج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید