روحانی: می دانند بیشتر مسائل از تحریم هاست اما یک فحش به آمریکا نمی دهند ، برجام را می خواهند اهلا وسهلا؛ نمی خواهند بروند دنبال کارشان

به گزارش یزد بلاگ، رئیس جمهور گفت: فکر می کنم یکی از شاخص ها برای انقلاب اسلامی جایگاه زنان است، این جایگاه شاخص بزرگی است که این حقانیت انقلاب را نشان می دهد.

روحانی: می دانند بیشتر مسائل از تحریم هاست اما یک فحش به آمریکا نمی دهند ، برجام را می خواهند اهلا وسهلا؛ نمی خواهند بروند دنبال کارشان

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز (چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت با اشاره به بررسی کلیات لایحه بودجه 1400 در مجلس شورای اسلامی، گفت: ما طبق زمان، قانون و حتی یکی دو روز زودتر، بودجه را تقدیم مجلس شورای اسلامی کردیم و من مردم را گواه می گیرم که امسال مثل همه سال ها بلکه بیشتر، در ستاد مالی دولت چندین هفته جلساتمان را به بودجه اختصاص دادیم و در حد توان دولت، بهترین بودجه ای که می توانست را تهیه و تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد.

روحانی گفت: توقع ما این بود که این بودجه فرایند خودش را طی کند و به تصویب برسد و مردم هم از مقررات این بودجه بهره مند شوند.

وی اضافه کرد: اینکه کنندگان مجلس یک مصوبه را تصویب یا رد کننده حق آنهاست. ما نمی توانیم می گوییم که اگر لایحه ای به مجلس دادیم آن ها موظفند که تصویب کنند. اما در این بودجه دو ماه حرف هایی زده شد، مصاحبه های صورت گرفت، وعده هایی داده شد و تخریب های صورت گرفت که این ها مورد انتظار ما نبود. اگر یک رسانه یا کننده محترمی یک جمله ای را بیان فرموده بود به هر حال انتظار ما نبود. ما در این بودجه زحمت کشیدیم و می خواستیم این بودجه در کمیسیون های مجلس و کمیسیون تلفیق کامل تر شود.

رئیس جمهور گفت: وقتی یک بودجه ای را تهیه می کنیم ممکن است یک جایی از آن نقص داشته باشد. اما متاسفانه آن اهدافی که در بودجه داشتیم، مورد توجه کنندگان محترم در کمیسیون تلفیق قرار نگرفت. هدف ما این بود که ارزش ملی پول ملی را بالا ببریم. ما می خواستیم کاری بکنیم که اگر سال آینده دلار 15 هزار تومان، 16 هزار تومان، 14 هزار تومان یا 12 هزار تومان شد، بودجه ما لنگ نشود. اگر شما بودجه را بر مبنای ارز 17،500 تومان ببندید، اگر این ارز پایین آمد چگونه می خواهید اداره کنید؟

روحانی گفت: این تبدیل به درآمدی می شود که واقعی نیست. ما گفتیم سال آینده تمام تلاشمان حداقل از ماه های گذشته از یک سال گذشته این است که سرانجام این دولت به دو آرزو دست پیدا کنیم، کشوری که در برابر کرونا و تحریم ها از مسائل اصلی عبور کرده باشد.

وی اضافه کرد: در بودجه علامت می دهیم و به جهان می گوییم ارز 11 هزار و 500 تومان، همه جهان می فهمند. وقتی ما می گوییم این ارز را متعادل می کنیم همه می دانند. یعنی درآمد ارزی خیلی بیشتر از امسال را برای سال آینده پیش بینی کردیم. وقتی در بودجه میگوییم نفت باید فروشش 2 میلیون 300 هزار باشد این پیام را همه جهان می گیرند و همه می فهمند یعنی چه. ما پیام های مهمی را در این بودجه دادیم، اما متاسفانه برخی توجه نکردند.

رئیس جمهور گفت: ما می خواستیم مردم آینده بهتری را مدنظر داشته باشند و می خواستیم جهش تولید را سال آینده ادامه بدهیم، ما نمی خواستیم در معادن کاری بکنیم که دیگر کسی برایش صرف نکند با مالیات های سنگین درب معدن را ببندد. ما نمی خواستیم کاری کنیم که محصولات در پتروشیمی و فولاد دچار مسائلی شوند تا بازار سرمایه به مشکل بخورد.

روحانی ادامه داد: ما نمی خواستیم قیمت سوخت را برای صنایع مهم کشور 5 برابر کنیم. این درآمد شد؟ قیمت سوخت را 5 برابر کنیم که چه بشود؟ ما که بلد بودیم این کار را بکنیم، اما نکردیم، ما می توانستیم قیمت خوراک را زیاد کنیم، این یعنی گران کردن و تورم، تورم که شاخ و دم ندارد. تصمیمات کمیسیون تلفیق را می گویم.

وی ادامه داد: ما نگران بودیم و نگرانی من از این بیشتر بود و می ترسیدم و همان به سرم بود. می ترسیدم مصوبات کمیسیون تلفیق را که مدام صدا و سیما تبلیغ کند، بازار را خراب کند و اقتصاد را خراب کند و آخر هم آن مصوبه تصویب نشود. آخر هم همین شد. کمیسیون تلفیق مصوبه ای را درست کرد که خود مجلس رد کرد. اگر مصوبه کمیسیون تلفیق به دولت هم می آمد، دولت هم آن را رد می کرد.

رئیس جمهور گفت: مصوبه کمیسیون تلفیق ربطی به لایحه دولت ندارد، زمین تا آسمان فرق می کند، همه را به هم ریختند، هر چه ما نوشتیم را یک چیز دیگر نوشتند، ممکن است نظرشان بوده است و من کاری به آن ندارم. ولی آثار آن، آثار خطرناکی بود. ممکن بود تصویب شود و مجلس اصلاح کند.

روحانی گفت: اینکه ما ماشین لوکس را از مناطق آزاد وارد سرزمین اصلی بکنیم و سپس یک رانت بزرگ برای عده ای ایجاد کنیم را ما نمی خواستیم، ما نمی خواستیم بودجه رانتی درست کنیم. ما بلد بودیم 17 هزار میلیارد تومان از مالیات خودرو های لوکس را بنویسیم، اما نمی خواستیم رانت به وجود بیاید. معیشت مردم برای ما خیلی مهم است.

وی با بیان اینکه ما هم معتقد به اصلاح ارز 4200 تومانی هستیم، اما این کار باید به تدریج انجام شود، اضافه کرد: می گویند این ارز را گرفته، ولی کالا گران تر است. می دانید نقل و انتقال ارز چقدر هزینه دارد؟ شما می دانید با این وضع تحریم ها نقل و انتقال مالی، شرایط حمل و انتقال کالا ها و بیمه چگونه است؟

رئیس جمهور تاکید کرد: اگر این ارز را تغییر دهید می دانید مردم با چه شرایطی روبه رو می شوند، ما در چندین نوبت حساب کردیم. تنها راه حل این بود که ارز 4200 تومانی به تدریج اصلاح شود. برنج، شکر و حبوبات و... را به تدریج خارج کردیم. ما نگران معیشت مردم و تورم بودیم.

روحانی گفت: آنچه کمیسیون تلفیق تصویب کرده بود، نه با واقعیت و نه معیشت مردم انطباق داشت و نه منطبق با شکستن تحریم ها بود، مجلس این تغییرات را نپسندید. تا اینجا حرفی برای گفتن نداریم، چون اگر این فرایند ادامه می یافت، بودجه در شورای نگهبان رد می شد، چون شاکله لایحه بودجه عوض شده بود.

وی با اشاره به ماجرای بررسی لایحه بودجه سال 99 در مجلس دهم، گفت: اینکه چه کار کنیم، عین این مسئله را سال قبل هم داشتیم که کلیات لایحه بودجه رد شد که رئیس مجلس گفت تغییرات کمیسیون تلفیق رد شده است و لایحه بودجه دولت بررسی شد. چرا این کار انجام نشد؟

رئیس جمهور با اشاره به اینکه پارسال هم این کار را کردند، اضافه کرد: مجلس عوض شده، اما قانون و آیین نامه همان سال است. امروز دولت نظر خود را به مجلس اعلام می کند پارسال هم همین داستان بوده و رویه اینچنین بوده است از این رو ما استنباط خود را از قانون و مجلس اعلام می کنیم.

روحانی تاکید کرد: درست نیست سردارانی در میدان جنگ در برابر دشمنان باشند و عده ای پشت دشمنان علیه این سرداران سنگر بگیرند، همه باید کمک کرده و ما را کمک کنند.

وی با بیان اینکه ما روز های سختی را پشت سر می گذاریم، گفت: ما داخل یک جنگ هستیم. اگر کسی باور نکرده، باید در افکار خود تجدیدنظر کند. مگر می شود جنگ را انکار کرد؟ شکست ترامپ برخی را ناراحت کرده است. مگر می شود جنون و قانون شکنی ترامپ و جنگ تحمیلی را انکار کرد؟!

رئیس جمهور شرح داد: انکار دشمنان ننگ بوده و به ضرر کشور است، مسائل را می دانند که بخش اعظم آن به خاطر تحریم است، ولی یک جمله هم نمی گویند. برخی از آن ها فحش به آمریکا نمی دهند، تازه ادعای ضدآمریکایی بودن را هم دارند. فحش برای دولت است، فقط بلدند به رئیس جمهور فحش بدهند در صورتی که ما یک دولت و ملت هستیم.

روحانی اضافه کرد: در این شرایط سخت تحریم باید از تحریم ها فرصت بسازیم، اینکه شرکت های دانش بنیان به 5700 شرکت رسیده اند در حالی که در آغاز دولت 50 شرکت بودند، از فرصت تحریم ایجاد شدند. اگر این تحریم نبود، برخی از این عزیزان شاید انگیزه نداشتند.

وی با طرح این پرسش که کرونا معظل بود، اما امروز چقدر از افراد در ساخت واکسن، دارو و تجهیزات کمک می کنند؟، گفت: در فرصت کرونا ایثار و فداکاری از این ملت دیدیم که شبانه روز با اصول بهداشتی و واکسن کار کردند. راننده های عزیز ما شبانه روز کار کردند. از کشاورزان صنعتگران و فعالان ما تشکر می کنیم چراکه خدمات ما تعطیل نشد.

رئیس جمهور همچنین با بیان اینکه امروز پیشرفت اقتصاد در اقتصاد دیجیتال است، گفت: کسی در جهانی امروز تصور کند پیشرفت مالی بدون اقتصاد دیجیتال امکان پذیر است خطا کرده است.

روحانی اضافه کرد:اگر بخواهیم اقتصاد پیشرفت کند باید بخش دیجیتال و شبکه ملی ما پیشرفت کند. باید باند های ما تحمل این کار را داشته باشند. در کرونا اگر فضای مجازی نبود مسائل زیادی داشتیم. باید از این فرصت استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه ما با همه توان برای این که فشار مالی مضاعف نشود تلاش می کنیم، گفت: در ماه گذشته به آمار مالی نگاه کنید با همه مسائل و فشار هایی که به دولت وارد شد در تورم فرایند کاهشی و در رشد مالی فرایند افزایشی داشتیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه در دوماه گذشته برای بودجه چقدر وقت صرف شد، یادآور شد: چقدر دولت و مجلس و کمیسیون وقت صرف کردند که حاصل جمع آن صفر شد و در نهایت از بین رفت. در این فرصت دقت و تلاش کنیم که بتوانیم اقتصادمان را به حرکت درآوریم.

روحانی در بخش سرانجامی سخنان خود در جلسه هیئت دولت با تاکید براینکه هیچ بندی از برجام عوض نخواهد شد، گفت هیچ فردی هم به برجام اضافه نخواهد شد. اگر 1+4 هستیم همان 1+4 هستیم. اگر 1+5 هستیم همان 1+5 هستیم.

وی با بیان اینکه حرف های ناروا گفته نشود، اضافه کرد: ما کاری انجام دادیم که محصول تلاش زیادی بود، 10 سال تلاش شد. در آغاز دولت یازدهم 2 سال تلاش شد و این همه خون جگر خورده شد و به توافقی رسیده شد.

رئیس شورای عالی امنیت ملی با اشاره به اینکه این توافق چیزی نیست که به سادگی به دست آمده باشد، گفت: کسی نمی تواند این توافق را پاره کند. می خواهند این توافق است اهلا و سهلا، نمی خواهند بفرایند دنبال زندگی خودشان ما هم کار خودمان را انجام می دهیم.

روحانی اضافه کرد:، اما احساس ما این است که افکار عمومی جهان، سیاستمداران جهان حتی بسکمک از سیاستمداران در خود آمریکا همه معتقدند که بر جام می تواند برای امنیت و صلح و تعامل با کشور ها مفید باشد که ما هم بر همین مبنا حرکت می کنیم.

وی با بیان اینکه آمریکایی ها باید بدانند که آن ها تا امروز ناقض قطعنامه 2231 هستند، شرح داد: بنابراین در باره برجام صحبت نکنند. شما هر لحظه که صبر کنید جرم بالاتری انجام داده اید برای آنکه 2231 را نقض کردید، برگردید به قطعنامه، قانون و مقررات بین المللی. البته اگر برگردید ما هم به طور کامل به تعهداتمان عمل خواهیم کرد و این خیلی روشن است. ما قطعنامه را نقض نکردیم که بخواهیم اصلاح کنیم. ما از برجام خارج نشدیم که بخواهیم برگردیم.

رئیس جمهور اضافه کرد: آمریکایی ها باید به 2231 برگردند باید به مقررات بین المللی برگردند باید به مصوبه شورای عالی امنیت سازمان مللی که به اتفاق آرا تصویب شده برگردند.

روحانی با بیان اینکه اگر ما هر گونه حسن نیست دیدیم پاسخ آن حسن نیت خواهد بود، اضافه کرد: اگر هر گونه اقدامی در مقام عمل دیدیم پاسخ آن اقدام خواهد بود؛ اگر تعهد کامل بود از طرف ما هم تعهد کامل خواهد بود.

وی ابراز امیدواری کرد: همه ملت ها و جوامع بتوانند در کنار دیگر آنچه منفعت جهان و به نفع منطقه است و منفعت صلح جهانی است با هم انجام دهند و به مقصدی که به نفع همه است دست یابند.

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 3319

به "روحانی: می دانند بیشتر مسائل از تحریم هاست اما یک فحش به آمریکا نمی دهند ، برجام را می خواهند اهلا وسهلا؛ نمی خواهند بروند دنبال کارشان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روحانی: می دانند بیشتر مسائل از تحریم هاست اما یک فحش به آمریکا نمی دهند ، برجام را می خواهند اهلا وسهلا؛ نمی خواهند بروند دنبال کارشان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید