درخواست قانونگذاران جمهوری خواه از کاخ سفید درباره شفافیت برنامه هسته ای ایران

به گزارش یزد بلاگ، گروهی از اعضای ارشد جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا در نامه ای به وزیر خارجه این کشور خواهان ارائه استراتژی دقیق برای اطمینان از شفافیت برنامه هسته ای ایران شدند.

درخواست قانونگذاران جمهوری خواه از کاخ سفید درباره شفافیت برنامه هسته ای ایران

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، بعد از کوشش قانونگذاران دموکرات آمریکایی برای سنگ اندازی در جهت بازگشت دولت این کشور به توافق هسته ای ایران، این بار جمهوری خواهان دست به کار شدند.

به نوشته وبگاه شبکه فاکس نیوز، گروهی از اعضای ارشد جمهوری خواه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در نامه ای به آنتونی بلینکن وزیر خارجه این کشور خواهان ارائه استراتژی دقیق برای مطمئن شدن از شفافیت برنامه هسته ای ایران شدند.

این نامه که توسط مایکل مک کول نماینده ایالت تگزاس در کنگره آمریکا راهنمایی شده، تهران را به داشتن رفتار هسته ای تحریک آمیز مداوم متهم نموده و از غنی سازی اورانیوم در تأسیسات هسته ای ایران ابراز نگرانی می نماید.

نمایندگان جمهوری خواه آمریکایی در این نامه نوشتند: با نزدیک شدن موعد انقضای تفاهم [ایران و آژانس اتمی برای تداوم بازرسی ها]، ما نگران هستیم که آژانس بین المللی انرژی اتمی توانایی نظارت بر برنامه هسته ای ایران را از دست بدهد.

بر اساس این گزارش، این قانونگذاران آمریکایی که مدعی نگرانی از عدم حصول توافق بین واشنگتن و تهران تا پیش از انقضای مهلت سه ماهه آژانس اتمی هستند، ادعا کردند: ما نگران هستیم که این ابهام، تاثیرات جدی بر امنیت ملی آمریکا و امنیت متحدان منطقه ای ما بگذارد.

به نوشته فاکس نیوز، در این نامه تاکید شده است: ما از شما (بلینکن) می خواهیم که مطمئن شوید این مسئله هرچه سریعتر حل شده و خوراکی برای مذاکرات و امتیازدهی های مرتبط با برجام نگردد.

پیش از این، پایگاه بیزنس اینسایدر نوشته بود سناتور باب منندز، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا با هم صف شدن با بعضی سناتورهای مخالف برجام نظیر لیندسی گراهام به دنبال حفظ تحریم های فعلی علیه ایران است.

این در حالی است که جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه در نشست گروه 7 در لندن، گفت وگوی مهمی درباره ایران داشته اند، بر لزوم استفاده از فرصت کنونی برای بازگشت آمریکا به برجام تاکید نمود. (جزئیات بیشتر)

علی رغم آن که دولت بایدن برای بازگشت به برجام ابراز تمایل نموده اما دولت جدید آمریکا نیز همچون دولت قبلی این کشور همچنان سیاست های مشابهی را در قبال ایران دنبال می نمایند و بازگشت ایران به تعهدات کامل برجامی را به عنوان پیش شرط لغو تحریم ها علیه جمهوری اسلامی معین نموده اند اما مقام های ایران بارها تأکید نموده اند که آمریکا قبل از بازگشت به برجام باید تمامی تحریم ها علیه ایران را لغو کند.

در دور جدید نشست کمیسیون مشترک برجام که هفتم اردیبهشت ماه در وین برگزار گردید، حاضران تصمیم به تسریع فرایند گفت وگوها گرفته و توافق شد فعالیت گروه های کارشناسی در دو حوزه لغو تحریم ها و هسته ای به صورت فشرده و سریع ادامه یابد و گروه کارشناسی سوم با عنوان گروه کارشناسی ترتیبات اجرایی با هدف گفت وگو در مورد ترتیبات عملی مورد احتیاج برای اجرایی شدن لغو تحریم ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام تشکیل گردد.

پرشین بلاگ: پرشین بلاگ | سیستم وبلاگ های پرشین

دور زمین: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 3862

به "درخواست قانونگذاران جمهوری خواه از کاخ سفید درباره شفافیت برنامه هسته ای ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست قانونگذاران جمهوری خواه از کاخ سفید درباره شفافیت برنامه هسته ای ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید