خشت طلایی در تقویم بین المللی ، بیشترین آثار ارسالی در حوزه معماری و شهرسازی و میراث فرهنگی

به گزارش یزد بلاگ، خبرگزاری خبرنگاران- نشست خبری پنجمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی برگزار گردید.

خشت طلایی در تقویم بین المللی ، بیشترین آثار ارسالی در حوزه معماری و شهرسازی و میراث فرهنگی

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، نشست خبری پنجمین دوره جایزه دنیای خشت طلایی با حضور غلامحسین محمدی مشاور شهردار و رییس شورای سیاست گذاری جایزه دنیای خشت طلایی ، زهیر صباغ پور معاون امور بین الملل مرکز ارتباطات شهرداری تهران ، میثم بصیرت،نماینده هیات داوران برگزار گردید و دراین نشست با بیان اینکه در پنجمین دوره جایزه دنیای خشت طلایی 541 اثر دریافت شده که 245 داخلی و 296 خارجی است ، اعلام شد: آثار خارجی از 194 شهر و 58 کشور دریافت شده و بیشترین آثار و پروژه ها در محورهای معماری و شهرسازی و میراث فرهنگی بوده است که نشان دهنده رویکرد سال جاری این جایزه است.

خشت طلایی به برندی در حوزه بین الملل تبدیل شده است

در ابتدای این نشست زهیر صباغ پور، معاون امور بین الملل مرکز ارتباطات شهرداری تهران نیز گفت: یکی از اصلی ترین کارنمودهای رویدادهای بین المللی انتقال تجربیات و ایجاد فضای همکاری و مشارکت است.

او افزود: خشت طلایی با پشتوانه ای که از سال 93 داشته است به برندی در حوزه بین الملل تبدیل شده است و سال جاری هم با وجود مسائل کرونا برگزار می گردد هر چند قرار بود آبان برگزار گردد اما آن موقع نمی شد و اختتامیه آن سه شنبه 2-5 بعد از ظهر در برج میلاد برگزار می گردد.

او افزود: برای پنجمین دوره کوشش کردیم با انجام مطالعاتی و فعالیت های آسیب شناسانه این رویداد را بهتر از قبل برگزار کنیم تا دستاوردهای بهتری داشته باشیم.

معاون بین الملل مرکز ارتباطات افزود: در بخش فعالیت های بین المللی شهرداری تهران کوشش شده است که بتوانیم صندلی شهر تهران را ارتقا بدهیم. شرایط خاص تهران قابلیت بین المللی شدن را دارد هم از نظر مذهبی و دینی و هم از نظر پروژه های صورت گرفته است.

در این دوره به یاری مشاورانمان و بخش های اجرایی کوشش کردیم که بتوانیم محورهای جایزه را به نوعی به شکل جامع تر با روینمودهای معین معین کنیم و شعار ما شهر سالم با اقدامات محلی و اثرات دنیای است.

با توجه به کرونا خیلی از پروژه ها در اجرا با مشکل روبرو شده اند با این وجود پروژه های خیلی خوبی را در رویداد ارائه کنیم.

حضور فعالانه مدیریت شهری موجب می گردد دستاوردهای مدیریت شهری بیشتر دیده گردد

در ادامه این نشست میثم بصیرت،نماینده هیات داوران گفت:این جشنواره از روزگاری که نخستین دوره اش برگزار گردید کوشش کرد زمینه ای برای اشتراک تجارب و دانش انباشته در شهرها را فراهم کند که امروز هم به پنجمین دوره رسیده است.

او افزود: با توجه به تحریم ها حضور فعالانه مدیریت شهری در این دوره باعث می گردد که دستاوردهای مدیریت شهری بیشتر دیده گردد. در داوری با تجربیات شهرهای دیگر هم روبرو بودیم و این به سیستم مدیریت شهری ما یاری می نماید.

بصیرت گفت:داوران بر چند نکته تاکید داشتند؛ اصلی ترین آنها این بود که در عمل داوری ها به گونه ای باشد که دستاوردهای تغییر رویکرد مدیریت شهری در این دوره دیده گردد.

وی گفت: 45 پروژه وارد داوری شد و 30 داور آثار را مورد توجه قرار دادند و نتایج داوری ها در اختتامیه اعلام می گردد.

خشت طلایی هم در تقویم بین المللی نهاده شد

غلامحسین محمدی مشاور شهردار و رییس شورای سیاست گذاری جایزه دنیای خشت طلایی عصر یکشنبه -5 بهمن-در نشست خبری پنجمین دوره این جایزه با گرامیداشت یاد مرحوم شیده لالمی-خبرنگار فقید- گفت:خشت طلایی از جمله جایزه هایی است که رفته رفته قوام می یابد .خوشبختانه پیروز شدیم دوره پنجم را با وجود سختی ها برگزار کنیم و امید داریم که با برگزاری این برنامه ها آثار آن را در طبقه بندی های بین الملی برای تهران ببینیم. این جشنواره قدردانی از بهترین دستاوردهای شهری برای تهران است. مثل این رویداد در دنیا در بخش های مختلفی انجام می گردد مثل جایزه گوانجو. سال جاری برای اولین بار خشت طلایی هم در تقویم بین المللی نهاده شده است.

او درباره داوری های این جشنواره گفت: نگاه داوران در این حوزه سخت گیرانه است و پروژه هایی مورد توجه هستند که رویه سازند و می تواند زندگی بشر در شهرها را تغییر دهد. به هر حال کلان شهرها مسائل یکسانی دارند و راهکار های آن برای همه کاربرد دارد. ما در جشنواره می گردیم بهترین راهکار ها را به دنیا معرفی می کنیم. جشنواره ای برای پژوهش ها هم برگزار خواهیم کرد. کیفیت جایزه ها هم نسبت به قبل بیشتر شده است.

رییس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران درباره میزان آثار دریافتی گفت: سال جاری 541 اثر را دریافت کردیم که 245 داخلی و 296 خارجی است و آثار خارجی از 194 شهر و 58 کشور دریافت شده است و طبق محورهای هفت گانه بیشترین آثار و پروژه ها در معماری و شهرسازی و میراث فرهنگی بوده است که نشان دهنده رویکرد خشت طلایی است.

در حوزه کووید 19 که محور ویژه بود 44 اثر داخلی و 16 اثر بین المللی دریافت شده است. بیشترین اثر داخلی از استان آذربایجان شرقی بوده و در مناطق تهران هم منطقه 16 بیشترین اثر را داشته است.

محمدی با بیان این که رشد تعداد اثار نسبت به دوره های قبل قابل توجه بوده است، گفت: امیدوارم با توجه به اقداماتی که صورت گرفته است این جایزه و سایر برنامه ها موجب ارتقای رنکینگ تهران در حوزه بین المللی گردد.

رییس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری درباره دیپلماسی عمومی شهرداری گفت: دیپلماسی شهری نقش بسیار اثرگذاری نسبت به دیپلماسی عمومی و غیرشفاف داشته است. به عنوان مثال ویدیومپینگ برای دانشگاه کابل تاثیر زیادی در روابط دو کشور ایران و افغانستان داشت، مورد تایید و تشویق نهادهای بین المللی و ملی نیز نهاده شد. علاوه بر این در یک سال گذشته نمونه های متعددی داشتیم مثل یادبود کشته شدگان ووهان چین که منجر به قدردانی چینی ها از ما شد و آنها به پاس این اقدام یاری های خوبی برای مقابله با کرونا کردند.

گفت و گو با شهرداران ابتکار عملی بود که تهران را از انزوا نجات داد

او افزود: در ارتباط با سازمان های بین المللی اتفاقات خوبی رقم خورده است و بعد از سال ها به توافقاتی رسیدیم که بخشی الان اجرایی شده است و هزینه های مالی و غیرمالی را با ما پذیرفته اند و همکاری می کنیم.

محمدی افزود: در تفاهمنامه خواهرخواندگی با سایر شهرها هم با 5 شهر را مذاکره نموده ایم که یکی از آنها محقق شد. گفت و گو با شهرداران ابتکار عملی بود که تهران را از انزوا نجات داد و نشان دادیم که بدون سفر خارجی می توان ارتباطات دو سویه و چند سویه برقرار کنیم. اینها در نهایت به ارتقای رتبه بین المللی تهران انجامیده است و می توانیم از دانش و تجربه شهرها استفاده کنیم.

او افزود: اگر گشایش های مالی رخ بدهد می بینید که این ارتباطات ایجاد شده چقدر به حل مسائل کلانشهر تهران یاری کند.

او در پاسخ به سوالی درباره انتقال تجارب به وسیله این جشنواره گفت: انتقال تجارب شاید برای مردم چندان محسوس نباشد اما فرآیندها تدریجی پاسخ می دهد .

محمدی درباره آلودگی افزود: بارها گفته شده است که هوای پاک و قانون نفس چندین ذینفع دارد و حدود 18 ستگاه حقوقی باید اقدام کند همه آن دستگاه ها کوشششان کاهش آلاینده ها است. آلودگی تهران موضوع تخصصی است.

در این زمینه با ژاپن اخیرا مراوداتی داشتیم که دانش ما نسبت به آلودگی را خیلی زیاد می نماید و تجهیزاتی هم از سوی آنها به ما ارائه شده است که به خاطر شرایط تحریمی در وارداتش به مشکل خورده ایم.

او در پاسخ به سوالی درباره اظهار نظر اخیر شهردار در یاری به سارایوو برای مقابله با آلودگی گفت: شهردار سارایوو در حوزه ریزگرد و آلاینده های غیرخودرویی از ما یاری می خواست که شهردار تهران هم در پاسخ به او گفت که حاضر به یاری به سارایوو است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 3295

به "خشت طلایی در تقویم بین المللی ، بیشترین آثار ارسالی در حوزه معماری و شهرسازی و میراث فرهنگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خشت طلایی در تقویم بین المللی ، بیشترین آثار ارسالی در حوزه معماری و شهرسازی و میراث فرهنگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید