خبرنگاران پاسخ بورل به نامه ظریف

به گزارش یزد بلاگ، تهران- خبرنگاران- مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به نامه وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره پایبند نبودن کشورهای اروپایی به برجام، بیانیه ای صادر کرد.

خبرنگاران پاسخ بورل به نامه ظریف

جوسپ بورل مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این بیانیه که آدینه شب در تارنمای رسمی این اتحادیه منتشر شد، گفت: امروز نامه ای از وزیر خارجه ایران دریافت کردم که نگرانی های ایران درباره مسایل مربوط به اجرای برنامه جامع اقدام مشترک توسط فرانسه، آلمان و انگلیس را به وسیله مکانیسم حل اختلاف به کمیسیون مشترک آنگونه که در بند 36 توافق آمده، ارجاع داده است.

بورل اضافه نمود: همانگونه که پیشتر گفته ام، مکانیسم حل اختلاف نیازمند کوشش شدید همه [طرف ها] با حسن نیت است. به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک، از همه مشارکت کنندگان برجام انتظار دارم که به این فرایند با این روحیه و در چارچوب برجام نزدیک شوند.

وی در این بیانیه همچنین گفت: کمیسیون مشترک که مسوول نظارت بر اجرای توافق تحت مفاد برجام است، از سال 2016 تا به امروز برای بحث پیرامون اجرای برجام و رسیدگی به مسایل مرتبط که توسط هر یک از مشارکت کنندگان به استحضار هماهنگ کننده رسیده، تشکیل شده است.

بورل ادامه داد: همچنانکه به پنجمین سالگرد برجام نزدیک می شویم، مایلم از این فرصت استفاده نموده و اهمیت این توافق را یادآوری کنم. برجام دستاوردی تاریخی برای منع اشاعه هسته ای در دنیا است که بر امنیت منطقه ای و دنیای تاثیرگذار است. من همچنان مصمم هستم که به همکاری با مشارکت کنندگان برجام و جامعه دنیای برای حفظ آن ادامه دهم.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه عصر آدینه گفت که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نامه ای به جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده برجام، یک بار دیگر موارد عدم پایبندی کشورهای اروپایی را طبق بند 36 برجام به کمیسیون مشترک جهت حل و فصل ارجاع داد.

موسوی اضافه نمود: متعاقب اقدام غیرمسئولانه وغیرقانونی سه دولت اروپایی (آلمان، انگلیس و فرانسه)در ارائه پیش نویس قطعنامه در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی و همچنین تداوم عدم پایبندی نسبت به تعهدات بین المللی ناشی از برجام و مصوبات کمیسیون مشترک، روز گذشته محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران طی نامه ای بهجوسپ بورل مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده برجام، یک بار دیگر موارد عدم پایبندی کشورهای اروپایی را طبق بند 36 برجام به کمیسیون مشترک جهت حل و فصل ارجاع داد.

وی یادآورشد: در نامه وزیر امور خارجه تاکید شده است که هرگونه مداخله در همکاری های پادمانی جاری بین ایران و آژانس مغایر با مفاد برجام بوده و می تواند بر مبانی همکاری های پادمانی موجود تاثیرات منفی داشته باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه یک بار دیگر ضمن اعلام آمادگی بر ای حفظ و اجرای کامل مفاد برجام توسط همه طرف های این توافق، به خصوص ضرورت انتفاع کامل ایران از آثار مالی نظام برطرف تحریم ها به نحو پیش بینی شده در برجام، تاکید نمود که در قبال هرگونه زیاده خواهی و رفتارهای غیرمسئولانه اقدامات لازم و متناسب را اتخاذ خواهد نمود و از سه کشور اروپایی قویا می خواهد به جای حرکت در راستا سیاست فشار حداکثری ایالات متحده، با پایبندی نسبت به تعهدات خویش، زمینه حفظ و اجرای کامل برجام را فراهم آورند.

شایان ذکر است که پیش از این نیز در دو مرحله دیگر موارد عدم پایبندی ایالات متحده و سه کشور اروپایی طبق بند 36 برجام توسط جمهوری اسلامی ایران به کمیسیون مشترک ارجاع شده بود که با توجه به عدم حل و فصل اختلافات مزبور، منجر به کاهش تعهدات ایران طی پنج گام شد.

پرشین بلاگ: پرشین بلاگ | سیستم وبلاگ های پرشین

دور زمین: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: ایرنا
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 1645

به "خبرنگاران پاسخ بورل به نامه ظریف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پاسخ بورل به نامه ظریف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید