حقایقی درباره استحمام که نمی دانستید

به گزارش یزد بلاگ، موارد زیادی در اطراف ما هستند که با اینکه سالهاست آنها را انجام می دهیم، با اصول آنها آشنایی کمی داریم که استحمام هم یکی از آنها است.

حقایقی درباره استحمام که نمی دانستید

زندگی های امروزی و قرار دریافت در معرض آلودگی های مختلف بیشتر افراد را مجبور می نماید تا استحمام روزانه داشته باشند. برخی دوش دریافت صبح را ترجیح می دهند و برخی دوش شبانگاه را می پسندند. اما باید اصول صحیح حمام کردن را بدانیم تا افزون بر این که به بهداشت توجه می کنیم به محیط زیست و سلامت خودمان آسیب نرسانیم در ادامه به برخی از این اصول اشاره وقبل از آن به این نکته تاکید می کنیم که حمام کردن هفته ای دو تا سه بار مورد تایید بیشتر متخصصان است زیرا پوست فرصت پیدا می نماید تا چربی کافی ترشح کند. حمام کردن روزانه را توصیه نمی نمایند، ضمن این که حمام کردن روزانه بچه ها باعث خشکی و بروز مسائل پوستی مانند اگزما می گردد.استحمام روزانه برای سالمندان هم چندان توصیه نمی گردد، زیرا همزمان با افزایش سن، پوست بدن نازک تر می گردد، استحمام باعث تبخیر آب از سطح سلول ها و سبب تسریع فرایند پیری پوست، افزایش احتمال بروز عفونت و التهابات پوستی می گردد.

استفاده از آب ولرم

متخصصان پوست معتقدند ممکن است حمام بخار گرم احساس فوق العاده ای بدهد اما آب داغ رطوبت پوست را خشک می نماید. آب داغ بیشتر روغن های طبیعی بدن را از بین می برد بنابراین حداکثر 2 دقیقه در آب گرم قرار بگیرید و سپس آن را ولرم کنید.

حمام روزانه ممنوع

دوش دریافت 5 تا 10 دقیقه طول خواهد کشید. این در حالی است که متخصصان پوست می گویند دوبار دوش دریافت در روز می تواند به طور جدی پوست را خشک کند.

برای مدت طولانی زیر جریان آب نمانید زیرا دوش دریافت با آب داغ برای مدت طولانی می تواند چربی های طبیعی پوست را از بین ببرد و آن را خشک و مستعد شنمایندگی کند. به طور کلی برای دستیابی به بهترین نتایج، دوش شما نباید زیاد طول بکشد، خیلی داغ باشد یا به دفعات زیاد اتفاق بیفتد.

بهترین زمان حمام کردن

دوش شبانه، عرق، چربی ها و مواد آلرژی زایی را که در طول روز روی پوست بدن ایجاد شده است می شوید، منافذ پوست را باز می نماید و باعث طراوت و شادابی پوست می گردد. افزون بر این سبب ایجاد خواب بهتر در شب خواهد شد. در حالی که برخی دیگر حمام کردن صبح را برای کسانی که بعد از بیداری احساس کسالت می نمایند، مناسب می دانند.

این در حالی است که در فصل بهار وجود مواد آلرژی زا به دلیل گرده افشانی گیاهان در فضای خارج از خانه موجب تحریکات آلرژیک بیشتری خواهد شد بنابراین دوش دریافت قبل از خواب مناسب تراست.

مطالعه ای که در دانشگاه هاروارد صورت گرفته است نشان می دهد که دوش صبحگاهی به کسانی که به واسطه کار یا تحصیل خود دچار استرس می شوند آرامش می دهد و به ایجاد تمرکز خلاقیت و ابتکار در آن ها یاری می نماید.

فاصله بین 2 حمام

بیشتر افراد تصور می نمایند هرچقدر بیشترحمام نمایند، تمیزتر هستند اما شست وشوی مکرر بدن می تواند به افزایش باکتری ها در سطح بدن منجرگردد. فاصله بین نوبت های حمام کردن به عوامل مختلفی بستگی دارد. کسانی که کار سنگین دارند یا در مناطق گرم و مرطوب زندگی می نمایند یا ورزشکار هستند، باید هر روز دوش بگیرند تا قطرات عرق از روی پوست شان پاک گردد. با این حال، حمام کردن مکرر می تواند برای بدن مضر نیز باشد چون پوست شما را خشک و منافذ زیادی را برای ورود میکروب و عفونت به داخل بدن باز می نماید. حمام کردن مکرر در حالی که پوست تان هنوز خشک است، می تواند سیستم ایمنی بدن را نیز ضعیف کند.

شستن کامل بدن

اطمینان از این که همه محصولاتی که در حمام استفاده می کنید به طور کامل شسته شوند مهم است چون باقی مانده مواد می تواند به خارش پوست و مسدود شدن منافذ آن منجر گردد.

ماساژ با ناخن ممنوع

از ناخن برای شستن و ماساژ موها استفاده نکنید چون باعث آسیب بیشتر می گردد. زیرا پوست سر را پوسته پوسته می نماید.

خشک کردن بدن با حوله

اگر به شدت خود را با حوله خشک کنید، می تواند مسائلی مثل پوست خشک را بدتر کند. به آرامی خود را خشک کنید. اگر موهای خود را به شدت خشک کنید، می تواند به آسیب و شکستگی منجر گردد.

خشک کردن بدن

نقاط مختلف بدن به ویژه کشاله ران و بازوها را کاملا خشک کنید زیرا باقی ماندن رطوبت در این نقاط باعث فراهم آمدن شرایط مناسب برای رشد میکروب ها می گردد.

پا برهنه نباشید

مطالعه نشان می دهد کف حمام بیشترین باکتری را دارد در واقع در هر متر مکعب دو میلیون باکتری رشد می نماید.

در حمام شانه نزنید

برای جلوگیری از گره خوردن موها و ایجاد موخوره قبل از شست وشو، موها را به خوبی شانه بزنید.

شستن و خشک کردن لیف و کیسه حمام

نکته ای که شاید بیشتر ما بی توجه به آن هستیم شست وشو و تعویض به موقع لیف های حمام است ، لیف ها را هر سه ماه یک بار تعویض کنید و بعد از هر پنج بار استفاده با استفاده از ماشین لباس شویی خوب بشویید.

منبع: رکنا

منبع: همگردی
انتشار: 21 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 430

به "حقایقی درباره استحمام که نمی دانستید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایقی درباره استحمام که نمی دانستید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید