حذف آلاینده های آبی با نور خورشید ممکن شد

به گزارش یزد بلاگ، محققان در صدد هستند که آلاینده های آب را با نور خورشید از بین ببرند.

حذف آلاینده های آبی با نور خورشید ممکن شد

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران به نقل از معاونت علمی و فناوری، انواع آلودگی های زیست محیطی اثرات مخربی روی زندگی انسان دارد. محققان با توسعه فناوری های گوناگون در تلاش برای حذف آنها هستند.

در این میان پژوهشگران دانشگاه صنعتی سهند تبریز با توسعه روشی نوین به دانش فنی جدیدی برای حذف آلاینده های آبی دست پیدا کرده اند.

توسعه دانش فنی نانو فتوکاتالیست های محیط زیست عنوان گرنت پژوهشی است که این پژوهشگران روی آن کار کردند و به این موفقیت دست پیدا کردند.

محمد حقیقی مجری این طرح پژوهشی با بیان اینکه مراحل پایانی ثبت اختراع بین المللی این طرح در حال انجام است، گفت: با این اقدام این فناوری متعلق به ایران است. روش های بسیاری برای تصفیه آب وجود دارد اما در این طرح از نورخورشید برای تصفیه برده می شود که منبعی رایگان و در دسترس است. برای رسیدن به این هدف نانو کاتالیست هایی توسعه دادیم که عمل تصفیه را با جذب نور انجام دهند.

وی ادامه داد: تمرکز ما در این روش روی حذف آلاینده های دارویی و رنگی بود. زیرا این صنایع حجم پساب زیادی را تولید می کنند. البته روش های بیولوژیکی مرسوم دیگری برای حذف آلاینده ها وجود دارد اما برخی آلاینده ها در مقابل آنها مقاوم هستند که با روشی که ما توسعه داده ایم آلاینده های مقاوم نیز حذف می شوند. تا کنون 15 نانو کاتالیست در این زمینه توسعه یافته است و ثبت 5 پتنت مرتبط نیز انجام شده است.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 9 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1399 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 646

به "حذف آلاینده های آبی با نور خورشید ممکن شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف آلاینده های آبی با نور خورشید ممکن شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید