جزییات واکسن ایرانی کرونا ، شروع مطالعه انسانی به معنای رونمایی از واکسن نیست

به گزارش یزد بلاگ، سخنگوی سازمان غذا و دارو جزییاتی را درباره واکسن کرونای فراوری داخلی تشریح کرد.

جزییات واکسن ایرانی کرونا ، شروع مطالعه انسانی به معنای رونمایی از واکسن نیست

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، کیانوش جهانپور گفت: واکسن کرونای ایرانی هنوز فراوری نهایی نشده است و مراحل کارآزمایی بالینی را طی می نماید و امروز نهم دی 99 فاز اول مطالعه انسانی آن عملا آغاز شد. این به معنای رونمایی از واکسن کرونا نیست، بلکه آغاز فاز اول مطالعه انسانی است. این واکسن از نوع ویروس غیرفعال شده کرونا یا Inactivated coronavirus است که ترکیبات آلومینیوم هم همراه دارد.

وی اضافه نمود: این واکسن امروز فاز یک بالینی آن آغاز شد و اولین داوطلب تزریق آن هم خانم طیبه مخبر بودند. هر وقت این واکسن تایید نهایی گردد ظرفیت فراوری انبوه آن هم آماده است. مهم تایید مراحل کارآزمایی بالینی است و اگر تایید نهایی انجام گردد در سال 1400 قابلیت فراوری حداقل 80 تا 100 میلیون دوز واکسن را تا آخر سال خواهند داشت، ولی قبل از آن باید همه مراحل کارآزمایی بالینی به تایید سازمان غذا و دارو رسیده باشد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: در عین حال تست انسانی حداقل یک واکسن کرونای دیگر هم بزودی با مجوز کمیته اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت آغاز می گردد.

جهانپور با بیان اینکه واکسن کرونا مانند هر واکسن دیگری که در کشور تزریق می گردد، با مجوز سازمان غذا و دارو قابل فراوری یا ورود به ایران است، تاکید نمود: هر زمان قرار شد در حوزه صادرات واکسن کرونای ایرانی اقدام کنیم، می توان برای دریافت مجوز سازمان جهانی بهداشت یا سازمان های مرتبط بین المللی یا کشور های مقصد برای این واکسن هم اقدام کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که بعد از فراوری واکسن کرونا این واکسن برای فراوری و استفاده نیازمند مجوز سازمان بهداشت جهانی هست یا نه گفت: ممکن است مستندات برای سازمان بهداشت جهانی ارسال گردد، اما برای استفاده در کشور نیازی به مجوز WHO نیست و همه چیز با مجوز سازمان غذا و داروی ایران انجام می گردد. هر وقت قرار شد فراوری برای صادرات داشته باشیم، فراوریکننده می تواند برای مجوز های بین المللی از سازمان بهداشت جهانی هم اقدامات بیشتری را انجام دهد.

جهانپور تاکید نمود: ضمناً تا این لحظه هیچ واکسن خارجی هم مجوز ورود از سازمان غذا و داروی ایران ندارد و هر موردی که بخواهد وارد کشور گردد، باید مجوز سازمان غذا و دارو را دریافت کند. در عین حال واکسن کرونای ایرانی هم وارد فاز یک مطالعه بالینی شده که بعد از اتمام این فاز و آنالیز نتایج آن، وارد فاز دوم و سپس فاز سوم کارآزمایی بالینی خواهد شد و در نهایت بعد از اتمام فاز های مطالعه انسانی مجددا آنالیز شده و در صورت دریافت مجوز سازمان غذا و دارو وارد مرحله فراوری انبوه خواهد شد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 3102

به "جزییات واکسن ایرانی کرونا ، شروع مطالعه انسانی به معنای رونمایی از واکسن نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات واکسن ایرانی کرونا ، شروع مطالعه انسانی به معنای رونمایی از واکسن نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید