تقدیر دانشگاه دولتی بیشکک از رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان

به گزارش یزد بلاگ، دانشگاه دولتی بیشکک به پاس اقدامات گسترده و همکاری های موثر رایزنی فرهنگی کشورمان در قرقیزستان، نشان عالی این دانشگاه را به آقای پرویز قاسمی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، اعطا کرد.

تقدیر دانشگاه دولتی بیشکک از رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، بخش مهمی از جریانِ دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی ایران به واسطه فعالیت های دفاتر رایزنی های فرهنگی در کشورهای جهان رقم می خورد. فعالیت های این دفاتر که زیرمجموعه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی هستند، در حوزه های مختلفی از جمله معرفی ظرفیت های فکری، فرهنگی و هنری کشورمان به جامعه مخاطبین در کشورهای مقصد و ایجاد روابط فعال و پایدار فرهنگی میان جوامع و نخبگان دو کشور است. میزان فعالیت و عملکرد این دفاتر در میان مدت و بلندمدت نیز می تواند تاثیر قابل توجهی بر فرایندهای سیاسی و حتی مبادلات اقتصادی و تجاری داشته باشد. به عبارت دیگر، اصلی ترین کارکرد این دفاتر تصویرسازی موثر از جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود.

در این راستا، رایزنی فرهنگی کشورمان در کشور قرقیزستان با حضور نیروهای جوان و متخصص، طی ماه های اخیر فعالیت های قابل توجهی را ارائه کرده است. تاثیرگذاری این فعالیت ها باعث شده تا دیدگاه جامعه قرقیزستان نسبت به جمهوری اسلامی ایران جلب شود. یکی از حوزه های مهم فعالیت دفتر بیشکک، تعامل با مراکز علمی و دانشگاهی به عنوان منشاء تولید فکر و اندیشه در قرقیزستان بوده است.

به همین دلیل، دانشگاه دولتی بیشکک به پاس تعاملات و همکاری های خوب و سازنده بین رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان و دانشگاه مذکور در طول ماه های اخیر و در دوره مدیریت جدید رایزنی فرهنگی؛ مدال و نشان تقدیر این دانشگاه را در هفته گذشته به آقای پرویز قاسمی رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در قرقیزستان اعطا نمود.

این دانشگاه که اخیرا نام خود را از دانشگاه دولتی علوم انسانی به دانشگاه دولتی بیشکک تغییر داده و هفته گذشته چهل سالگی خود را جشن گرفت، از جمله معتبرترین دانشگاه های قرقیزستان بوده و مهم ترین کانون و مرکز اصلی تدریس و آموزش زبان فارسی در این جمهوری محسوب می شود. زبان فارسی از سال 1992 در انستیتو شرق شناسی و روابط بین الملل این دانشگاه آموزش داده می شود.

از همین رو، آموزش زبان فارسی در دانشگاه های قرقیزستان و بخصوص دانشگاه دولتی بیشکک در طول سال های گذشته همواره مورد حمایت سفارت و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران بوده و خود مسئولان دانشگاه نیز بارها این حمایت ها را مورد اشاره قرار داده اند. تعامل و ارتباط سازنده با انستیتو شرق شناسی و روابط بین الملل دانشگاه دولتی بیشکک در طول 8 ماه گذشته یعنی در دوره جدید مدیریتی نمایندگی بیش از گذشته مورد توجه و اهتمام قرار گرفته است.

برگزاری اولین هفته زبان و ادبیات فارسی در قرقیزستان از 20 لغایت 26 آبان سال 1398 با حضور دکتر رضا مراد صحرایی معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی و اجرای برنامه های مختلف و متنوع در حوزه زبان فارسی با ابتکار رایزنی فرهنگی؛ مشارکت دانشگاه دولتی بیشکک و حمایت بنیاد سعدی از جمله مهم ترین اقدامات قابل ذکر در این زمینه می باشد. برگزاری اولین دوره بازآموزی استادان زبان فارسی قرقیزستان در دانشگاه دولتی بیشکک=؛ برگزاری برنامه های فرهنگی- ادبی و شب های شعر در انستیتو شرق شناسی و روابط بین الملل دانشگاه دولتی بیشکک؛ بازدیدهای دوره ای از کلاس های آموزش زبان فارسی؛ تامین کتاب ها و منابع جدید آموزش زبان فارسی دانشگاه ها و مدارس قرقیزستان؛ تقدیر از ایران شناسان؛ مترجمان و استادان برجسته زبان فارسی قرقیزستان؛ حمایت از اتاق های زبان فارسی در مدارس و دانشگاه ها و تجهیز آنها؛ اعظای بورس و کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان زبان فارسی دانشگاه دولتی بیشکک؛ و ... از جمله بخشی از موارد و مصادیق همکاری های صورت گرفته در حوزه زبان و ادبیات فارسی در مدت مورد اشاره به شمار می فرایند.

در مراسم اعطای نشان تقدیر دانشگاه دولتی بیشکک که آقای نورلان بیک بالتابایف رئیس گروه زبان های خاورمیانه و خاورنزدیک دانشگاه دولتی بیشکک، خانم زلیخا ثقفی زنجانی استاد ایرانی زبان فارسی دانشگاه و شماری از کارکنان رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران حضور داشتند، تالاس بیک مشرب اف رئیس انستیتو شرق شناسی و روابط بین الملل این دانشگاه ضمن اشاره به سوابق و پیشینه آموزش زبان فارسی در دانشگاه دولتی بیشکک و سوابق همکاری ها با سفارت و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در طول سال های گذشته، دوره جدید رایزنی فرهنگی را متفاوت از همکاری های سال گذشته توصیف نمود و گفت مجموعه کارهایی که در این مدت چندماهه توسط آقای پرویز قاسمی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان صورت گرفته است قابل قیاس با دوره های گذشته نیست و به پاس تقدیر از این تلاش ها و همکاری های سازنده و فعال شدن تعاملات در حوزه زبان فارسی، شورای علمی دانشگاه تصمیم گرفت با اعطای بالاترین نشان دانشگاه از تلاش ها و فعالیت های ایشان در تقویت تعاملات فرهنگی آموزشی فیمابین تقدیر به عمل آورد.

آقای قاسمی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بیشکک نیز ضمن تشکر از مدیریت دانشگاه دولتی بیشکک در حمایت از روابط و مناسبات فرهنگی و آموزشی فیمابین و به خصوص حمایت از گروه زبان فارسی این دانشگاه و اعطای نشان آمادگی خود را برای تداوم و تقویت همکاری ها اظهار داشت. وی همچنین خواست و اراده مسئولان ذی ربط دو کشور برای تقویت مناسبات فیمابین در همه زمینه ها را مورد اشاره قرار داد و نسبت به گسترش و تعمیق بیش از پیش همکاری ها در حوزه های فرهنگی ابراز اطمینان نمود.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

اسلیم فا: اسلیم فا: مجله دوخت و دوز، طراحی لباس و انتخاب لباس

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 231

به "تقدیر دانشگاه دولتی بیشکک از رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقدیر دانشگاه دولتی بیشکک از رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید