تخصیص قطره چکانی ارز برای واردات موبایل

به گزارش یزد بلاگ، دبیر انجمن واردنمایندگان تلفن همراه با بیان اینکه تخصیص ارز برای واردات موبایل به صورت قطره چکانی است، گفت: در زمان حاضر تمامی مدل های گوشی با شرایط یکسان ارز دریافت می نمایند و تفاوتی بین گوشی های پرفروش و گوشی های بالای 300یورو وجود ندارد.

تخصیص قطره چکانی ارز برای واردات موبایل

همراه ما باشید و با تور قطر ارزان از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران،امیر اسحاقی، دبیر انجمن واردنمایندگان تلفن همراه با اشاره به مسائل تخصیص ارز برای واردات موبایل گفت: متأسفانه در بحث تخصیص ارز مورد احتیاج برای واردات گوشی تلفن همراه در ماه گذشته تنها 35 درصد از احتیاج واردنمایندگان به وسیله ارز نیمایی تأمین شده است. در شرایط فعلی بازار موبایل در حال استفاده از گوشی های ذخیره شده ماه های گذشته است و شرایط بازار به طور موقت تعادل خود را حفظ نموده ، چرا که از شدت تقاضای گوشی نیز کمی کاسته شده است.

وی در همین رابطه اضافه نمود: در صورت ادامه یافتن شرایط فعلی و ادامه یافتن محدودیت در تخصیص ارز مورد احتیاج برای واردات، در ماه های آینده تعادل عرضه و تقاضا در بازار موبایل به هم می خورد.

دبیر انجمن واردنمایندگان تلفن همراه با اشاره به شرایط ثبت سفارش گوشی های بالای 300یورو گفت: به دلیل متوقف شدن اجرای مصوبه مربوط به عدم تخصیص ارز به گوشی های بالای 300یورو توسط وزارت صمت، در زمان حاضر محدودیتی برای ثبت سفارش و تخصیص ارز برای گوشی های بالای 300یورو و برند اپل وجود ندارد.

ادامه یافتن ثبت سفارش گوشی های لاکچری با وجود مخالفت کارشناسان

اسحاقی با ابراز اینکه تخصیص ارز برای واردات به صورت قطره چکانی است، گفت: در زمان حاضر تمامی مدل های گوشی با شرایط یکسان ارز دریافت می نمایند و تفاوتی بین گوشی های پرفروش و گوشی های بالای 300یورو وجود ندارد.

وی ادامه داد: به باور انجمن واردنمایندگان موبایل باید تمام احتیاج مردم با سلیقه های گوناگون تأمین گردد؛ اما در شرایطی که کشور با مسائل ارزی دست و پنجه نرم می نماید، بهتر است نگاه ویژه ای به واردات گوشی های زیر 300یورو بگردد و سیاست گذاری در حوزه واردات گوشی بر اساس محدودیت منابع ارزی صورت پذیرد.

وی همچنین گفت: تنها در صورت ایجاد تسهیلات برای واردنمایندگان گوشی های زیر 300یورو، می توانیم مقابل کارشکنی های احتمالی مقابل مصوبات قانونی دولت باشیم.

بیشتر تقاضای بازار مربوط به گوشی های ارزان قیمت می گردد

دبیر انجمن واردنمایندگان تلفن همراه با تأکید بر اهمیت واردات گوشی های مورداحتیاج مردم اضافه نمود: به نظر می رسد که با توجه به محدودیت در تخصیص ارز، بهتر است اولویت واردات برای گوشی های زیر 300یورو باشد، به عنوان مثال اگر کسی تعداد زیادی گوشی های ارزان قیمت به کشور وارد می نماید با سرعت بیشتری ارز مورد احتیاج خود را دریافت کند و به نوعی تسهیلات ویژه ای برای واردت گوشی های زیر 300یورو دریافت کند.

اسحاقی راجع به میزان تقاضای موبایل در بازار ایران گفت: ما به طور میانگین، سالانه به 14 تا 15 میلیون گوشی احتیاج داریم؛ به عبارت دیگر نزدیک به 1میلیون و 300هزار موبایل جدید در ماه مصرف می گردد که البته با توجه به مقاطع زمانی خاص این مقدار افزایش و یا کاهش می یابد، به عنوان مثال به دلیل مجازی شدن فرآیند آموزش، در زمان آغاز مدارس تقاضای جدیدی وارد بازار شد.

سالانه به 15میلیون گوشی تلفن همراه احتیاج داریم

وی ادامه داد: بر اساس آمار سامانه همتا، تا سرانجام مهر ماه امسال نزدیک به 6میلیون و 500هزار گوشی تلفن همراه به کشور وارد شده است که در مقایسه با مدت زمانی مشابه در سال گذشته با کاهش واردات روبه رو بودیم.

دبیر انجمن واردنمایندگان تلفن همراه با اعلام اینکه در 12 ماه گذشته نزدیک به 15میلیون گوشی وارد کشور شده است، گفت: باید به این مسئله توجه گردد که زنجیره واردات و توزیع موبایل و فرآیند تأمین این کالا به صورت میانگین 45 تا 60 روز زمان می برد و در صورت ادامه یافتن مسائل ارزی با کاهش واردات در ماه های سرانجامی سال 99 روبرو خواهیم شد.

فراوری موبایل در داخل کشور در صورت رفع موانع موجود

اسحاقی با انتقاد از شرایط نامناسب موجود برای واردات موبایل گفت: حوزه واردات موبایل متولی تعیینی ندارد و وزارت صمت، وزارت ارتباطات، ستاد مبارزه با قاچاق کالا، سازمان همتا و نهاد های گوناگونی درگیر مسئله واردات موبایل هستند و متأسفانه سیاست واحدی در این زمینه وجود ندارد.

وی در سرانجام با اشاره به کوشش های انجام شده برای فراوری موبایل در داخل کشور گفت: متأسفانه حمایت های لازم برای فراوری بخشی از گوشی های مورد احتیاج بازار در داخل کشور صورت نگرفته است؛ البته در صورت رفع کردن موانع موجود و تعیین شدن نهاد اصلی متولی واردات و فراوری موبایل در کشور، می توان بسیاری از گوشی های وارداتی زیر 150یورو را در داخل فراوری و از خروج ارز از کشور جلوگیری کرد./تسنیم

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 24 آبان 1399 بروزرسانی: 24 آبان 1399 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 2420

به "تخصیص قطره چکانی ارز برای واردات موبایل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخصیص قطره چکانی ارز برای واردات موبایل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید