تاثیر اعتراضات آمریکا حتی در صورت پیروزی ترامپ در انتخابات هم ماندگار خواهد بود

به گزارش یزد بلاگ، یک کارشناس مسایل بین الملل گفت: حتی اگر ترامپ در انتخابات بعدی رای بیاورد که تا الان این طور به نظر می رسد، به معنای آن نیست که اعتراض ها و تلاش های جریان لیبرال دموکراسی شکست خورده است.

تاثیر اعتراضات آمریکا حتی در صورت پیروزی ترامپ در انتخابات هم ماندگار خواهد بود

رحمان قهرمان پور در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به تاثیر اعتراض ها و تحولات اخیر در آمریکا بر انتخابات ریاست جمهوری سال جاری این کشور گفت: آنچه باعث شد اعتراض های اخیر دیده شود، بیشتر شرایط کنونی آمریکاست. پشت کردن ترامپ به ارزش های جا افتاده مدنی در آمریکا بخشی از جامعه آمریکا از جمله روشنفکران و فعالان مدنی را نگران کرده و حضور گسترده معترضان در خیابان ها تا حدی ناشی از این نگرانی آنهاست.

وی درباره نوع نگاه و رفتار دموکرات ها به تحولات اخیر اظهار کرد: دموکرات ها سعی دارند از این شرایط به نفع خودشان استفاده کنند و می بینیم که جو بایدن در این راستا گام برداشته و در خانه جورج فلوید حاضر شد که در آمریکا خیلی امر رایجی نیست. به نظر می آید دموکرات ها بسیار امیدوارند که از این فضا استفاده کنند و از رای سیاه پوستان و جوانان به نفع خود بهره ببرند. اکنون تعداد قابل توجهی از طرفداران سندرز در بین جوانان آمریکایی هستند که با کناره گیری وی در عمل از مشارکت در انتخابات کنار کشیدند اما جو بایدن تلاش دارد رای آنها را به سمت خود بکشاند.

این کارشناس مسایل بین الملل شرح داد: اینکه اعتراض های اخیر گسترده تر از گذشته و مورد توجه است به خاطر آن است که در مقطع فعلی رسانه ها، فعالان مدنی، طرفداران حزب دموکرات و کسانی که نگران گسترش راست افراطی در اروپا و آمریکا هستند و سعی دارند از ارزش های لیبرال دموکراتیک دفاع کنند، دنبال کننده این اعتراض ها هستند. اعتراض های اخیر، علیه رویارویی دو نیروی در حال خیزش راست افراطی و ناسیونالیست های افراطی و طرفدارن ارزش های لیبرال است. تحولات دو دهه گذشته باعث رشد راست افراطی شده است که می تواند به ضرر لیبرال دموکراسی باشد. از این رو موضوع نژادپرستی را این عده بهانه ای برای ابراز وجود قرار داده اند. راست گرایانی که مخالف مهاجرت، حقوق سیاه پوستان و اقلیت ها هستند و پیروزی دونالد ترامپ در این شرایط تمامی این مسایل را تقویت کرد.

قهرمان پور گفت: پیروزی در انتخابات تا حد زیادی نتیجه اجرای یک کمپین قدرتمند انتخاباتی است و ترامپ مهارت زیادی در این زمینه دارد. البته اگر در انتخابات بعدی رای بیاورد که تا الان این طور به نظر می رسد به معنای آن نیست که لیبرال دموکراسی و اعتراض ها و تلاش هایش شکست خورده است. مهم تر از این مساله، آن است که حزب دموکرات در آمریکا بتواند طرفدارانش را متقاعد کند کننده مناسبی برای دفاع از دموکراسی است یا خیر. واقعیت این است که آنها حتی نتوانستند طرفداران خود را نسبت به این مساله قانع کنند و جوانان را جذب کند. از این مساله فقط در جبهه جمهوری خواهان و رفتار و عملکرد آنها نیست باید دیده جبهه مخالف آنها چگونه عمل می کند.

وی بیان کرد: در یکی دو دهه گذشته طرفداران حزب دموکرات اعتقاد دارند که این حزب کننده شایسته ای برای دفاع از ارزش های دموکراتیک نبوده است. قبل از ترامپ هم گفته می شد که کارکرد دموکراسی با بحران روبرو شده و لیبرال دموکراسی نتوانسته به وعده هایش عمل کند. در عین حال باید منتظر بود و دید این شرایط فعلی می تواند باعث ترمیم و جبران این ضعف در میان دموکرات ها شود یا خیر. به نظر با وجود ترامپ کار سخت است خیلی خوشبینانه است که فکر کنیم حزب دموکرات می تواند بر روی اعتراض های اخیر سوار شده و به نفع خود از آن بهره ببرد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 1486

به "تاثیر اعتراضات آمریکا حتی در صورت پیروزی ترامپ در انتخابات هم ماندگار خواهد بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر اعتراضات آمریکا حتی در صورت پیروزی ترامپ در انتخابات هم ماندگار خواهد بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید