چاک شومر: ایران قصد تضعیف نامزد های انتخابات ما را ندارد

به گزارش یزد بلاگ، رهبر اقلیت دموکرات در مجلس سنای گفته بر خلاف ادعای مدیر اطلاعات ملی این کشور ایران قصد تضعیف هیچ یک از نامزد های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را ندارد.

چاک شومر: ایران قصد تضعیف نامزد های انتخابات ما را ندارد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات در مجلس سنای آمریکا بعد از شرکت در یک نشست توجیهی محرمانه گفت که بر خلاف ادعای مدیر اطلاعات ملی آمریکا ایران قصد تضعیف هیچ یک از نامزد های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را ندارد.

به نوشته پایگاه هیل، وابسته به کنگره آمریکا شومر گفت بعد از شرکت در نشست توجیهی پشت در های بسته با مدیر اطلاعات ملی آمریکا مجاب نشده که ایران قصد تضعیف دونالد ترامپ، رئیس جمهور مستقر آمریکا را داشته است.

شومر در مصاحبه با شبکه خبری ام اس ان بی سی گفت: من عصر امروز در جریان یک گزارش طبقه بندی شده در این خصوص قرار گرفتم. نمی توانم درباره جزئیات این گزارش صحبت کنم، ولی می توانم بگویم که یک چیز برای من روشن بود و آن اینکه قصد ایران در اینجا و قصد روسیه در خیلی جا های دیگر، اساساً تضعیف اعتماد به انتخابات ما است.

چاک شومر در ادامه اضافه کرد: من فکر نمی کنم که هدف این فعالیت، اعتبارزدایی از رئیس جمهور ترامپ بوده باشد.

جان راتکلیف، مدیر طلاعات ملی آمریکا بامداد پنچشنبه مدعی شد روسیه و ایران تلاش کرده اند در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 دخالت کنند.

راتکلیف این ادعا را در یک کنفرانس خبری مختصر که کریستوفر رای، رئیس سازمان اطلاعات داخلی و امنیتی آمریکا (اف بی آی) هم در آن حضور داشت بیان کرد.

او ادعا کرد: ما می توانیم این را تأیید کنیم که برخی از اطلاعات ثبت نامی رأی دهندگان در اختیار ایران و مستقل از آن در اختیار روسیه قرار گرفته است.

خبرگزاری رویترز نوشته این ادعا در حالی مطرح شده که بخش زیادی از اطلاعات ثبت نامی رأی دهندگان برای عموم مردم قابل دسترس است.

با وجود این، راتکلیف مدعی شده ایران از طریق ارسال ایمیل های جعلی به دنبال ارعاب رأی دهندگان بوده است.

چاک شومر درباره اظهارات راتکلیف در نشست پشت در های بسته گفت: اینکه او در این نشست چه چیز هایی به من گفت را نمی توانم بگویم، ولی می توانم به شما بگویم که برداشت من این است که هدف این اقدامات، بیشتر تضعیف اعتماد به انتخابات ما بوده و شخص خاصی را نشانه نگرفته است.

وی تأکید کرد: این برداشت من از آن جلسه بود. این حس به من دست نداد که هدف این فعالیت ها تضعیف فرد خاصی بوده و اینکه راتکلیف چنین ادعایی را مطرح کرده باعث تعجب من شد.

قانونگذاران دموکرات، گزارش های دستگاه های اطلاعاتی آمریکا که در آن ها ایران، چین و روسیه را به تلاش برای دخالت در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر متهم می شوند را نتیجه فشار های ترامپ بر روی دستگاه های اطلاعاتی برای انتشار گزارش های همسو با خواسته های او می دانند.

دونالد ترامپ بار ها گفته که چین و روسیه دوست دارند رقیب انتخاباتی اش، جو بایدن در انتخابات به پیروزی برسد؛ ادعایی که هر سه کشور آن را رد کرده اند.

دونالد ترامپ از زمان ورود به کاخ سفید رابطه خوبی با دستگاه های اطلاعاتی نداشته و بار ها روسای این دستگاه ها را به دلیل ارائه نظراتی مخالف با نظرات خودش اخراج کرده است.

چندی پیش مدیر سابق بخش اطلاعات وزارت امنیت داخلی آمریکا فاش کرد که مقام های ارشد این وزارتخانه وی را تحت فشار گذاشتند تا با دستکاری در اطلاعات ایران و چین را به تلاش برای دخالت در انتخابات آمریکا متهم کند.

برایان مورفی روز 20 شهریور شرح داد که چاد اف ولف سرپرست موقت وزارت امنیت داخلی آمریکا در بهار سال جاری (ماه می) به وی دستور داده بود که شروع به تهیه گزارش هایی درباره فعالیت های مداخله جویانه ایران و چین در آمریکا کند.

مورفی از اجرای این دستورات امتناع ورزید و تأکید کرد که عمل به این دستورات، ایالات متحده را در معرض خطری قابل توجه قرار می دهد و به دنبال آن در ماه ژوئیه، رتبه وی به مدیریت وزارت امنیت داخلی آمریکا تنزل یافت.

آمریکا در حالی کشور های دیگر را به دخالت در انتخابات متهم می کند که از سوی نهاد های مستقل حقوق بشری به تخریب فرایند دموکراسی در دیگر کشور ها از طریق توسل به ابزار های مختلف از جمله کودتا متهم است.

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 2498

به "چاک شومر: ایران قصد تضعیف نامزد های انتخابات ما را ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چاک شومر: ایران قصد تضعیف نامزد های انتخابات ما را ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید