برچسبی که مواد مخدر در خون را تشخیص می دهد

به گزارش یزد بلاگ، محققان کره جنوبی پیروز به طراحی حسگری پوشیدنی شدند که می تواند وجود داروهای غیرقانونی و مخدر را در عرق بدن به وسیله فناوری نانومواد تشخیص دهد.

برچسبی که مواد مخدر در خون را تشخیص می دهد

محققان کره جنوبی پیروز به طراحی حسگری پوشیدنی شدند که می تواند وجود داروهای غیرقانونی و مخدر را در عرق بدن به وسیله فناوری نانومواد تشخیص دهد. این فناوری سیگنال بصری ماده مخدر را تقویت کرده و به حسگری که روی بدن وصل شده منتقل می کند.

این تحقیقات توسط دکتر هوسنگجانگ(Ho Sang Jung) هدایت می شود و بخشی از موسسه علوم مواد در کره جنوبی است، یک موسسه تحقیقاتی با بودجه دولتی تحت نظر وزارت علوم و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات.

این فناوری تشخیص دقیق و سریع داروی ممنوعه را ممکن می سازد. برچسب برای مدتی به پوست وصل می شود و سپس توسط نور مورد آزمایش قرار می گیرد. این آزمایش تنها یک دقیقه بدون نیاز به مراحل اضافی زمان می برد.

فرآیند قدیمی و سنتی تشخیص مواد مخدر روشی پیچیده است که در آن باید ماده مشکوک از نمونه های بیولوژیکی مثل مو، خون و ادرار جدا شده و سپس به وسیله طیف سنجی جرمی کروماتوگرافی(سوانگاری) گازی یا به صورت مایع بررسی شود. این نوع آزمایش زمان طولانی تری می برد و نیازمند فضایی بزرگ برای تجهیزات و حضور متخصصین ماهر است. اگرچه کیت های سریع می توانند وجود مخدر را در ادرار تشخیص دهند اما یک کیت تنها می تواند یک ترکیب را با دقتی پایین تشخیص دهد.

در مورد ورزشکاران نیز آزمایش دوپینگ به وسیله آزمایش خون و ادرار انجام می شود. از انجام آزمایش خون معمولا اجتناب می شود زیرا این نگرانی وجود دارد که بر عملکرد ورزشکار تاثیر بگذارد و آزمایش ادرار نیز از آن جهت که آزمایش گیرنده باید ادرار همه ورزشکاران را بررسی کند مناسب نیست و می تواند به نوعی نقض حقوق بشر باشد. و در مسابقات ورزشی بزرگ مثل المپیک آزمایش همه شرکت کنندگان سخت است.

از این جهت محققان بر روی عرق تمرکز کردند که آزمایشی تهاجمی نیست و از نظر حقوق بشر نیز مسئله ای ایجاد نمی کند اما حتی اگر موارد مصرفی مختلفی وجود داشته باشد، مقدار کمی از آنها در عرق نمایان می شود. بنابرین این حسگرها باید بسیار حساس و دقیق باشند.

سنجش بسیار دقیق این گروه با استفاده از فناوری اثر رامان(RAMAN) افزایش می یابد. از آنجا که این فناوری سیگنال های مولکولی خاصی دارد تشخیص ماده هرچه که باشد امکانپذیر است.

محققان از پروتئین پیله ای که انعطاف پذیر و قابل پوشیدن است استفاده کردند تا این حسگر را تولید کنند. یک فیبروئین ابریشمی که پروتئینی طبیعی است از پیله ابریشم خارج شد تا یک فیلم با قطر 160 نانومتر تولید شود. این فیلم با نانوسیمی از جنس نقره با ضخامت 250 نانومتر پوشانده شد و به چسب پزشکی وصل شد تا به پوست متصل شود.

هنگامی که این حسگر عرق را جذب می کند ماده موجود در عرق به حسگر نفوذ کرده و به نانوسیم نقره می رسد. با تابش لیزر رامان می توان بدون جدا کردن حسگر مواد موجود را تشخیص داد.

این فناوری می تواند به جلوگیری از سو مصرف مواد در افراد مشهور، معاملات مواد مخدر در باشگاه ها و دوپینگ ورزشکاران کمک کند. از آن جا که هزینه تولید آن کمتر از 50 سنت برای هر عدد است می توان از آن برای رویدادهای ورزشی بزرگ مثل المپیک استفاده کرد.

دکتر هو سانگ جانگ رئیس این واحد تحقیقاتی می گوید: همانطور که جرایم مربوط به موادمخدر نشان می دهد کشور کره دیگر عاری از مواد مخدر نیست فناوری های جدید می تواند بر محدودیت های شناسایی مواد مخدر غلبه کند و امکان شناسایی مواد مخدر بدون استفاده از روش های تهاجمی یا غیراخلاقی را بدهد.،ایسنا

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

اسلیم فا: اسلیم فا: مجله دوخت و دوز، طراحی لباس و انتخاب لباس

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 3402

به "برچسبی که مواد مخدر در خون را تشخیص می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برچسبی که مواد مخدر در خون را تشخیص می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید