برای تسهیل صادرات، زیرساخت های مرزی را مهیا کنیم

به گزارش یزد بلاگ، رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران از شرایط مرزی کشور و زیرساخت های آن انتقاد کرد و خواهان توجه به توصیه های مشورتی بخش خصوصی در این حوزه شد.

برای تسهیل صادرات، زیرساخت های مرزی را مهیا کنیم

جمشید نفر در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران توضیح داد: اگر فعالیت های صادراتی توجیه پیدا کند، صادرنمایندگان آماده سرمایه گذاری در این بخش هستند.

او ضمن انتقاد از شرایط مرزها، نبود هماهنگی لازم و مدیریت واحد در گمرکات مرزی را موردتوجه قرار داد و از مسئولان و تصمیم سازان کشور خواست تا با توجه به اهمیت و ضرورت صادرات غیرنفتی به نظرات مشورتی بخش خصوصی که تخصصی و رایگان هستند، توجه نمایند.

رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران اظهار داشت: مرزهای کشور ایمنی لازم را ندارند و اتفاقات اخیر در دو مرز دوغارون و ماهیرود افغانستان نشان داد که در این حوزه آمادگی مواجهه با حوادث ناگهانی را نداریم. همواره شاهد توقف چندین کیلومتری ماشین ها به دلیل قدیمی بودن دستگاه های اسکن هستیم درحالی که امروز در جهان دستگاه هایی وجود دارند که 10 تریلر را در هر دقیقه اسکن می نماید؛ اما در مرزهای ایران هر 10 دقیقه یک تریلر اسکن می گردد. توقف طولانی مدت در مرزها، امنیت این ماشین ها را با توجه به نبود امکانات لازم مرزی به خطر می اندازد.

این فعال مالی از پیشنهاد کمیسیون صادرات اتاق ایران به وزارت راه برای هوشمند سازی مرزها به ویژه برای محصولات فسادپذیر که کیفیت آنها در صورت توقف طولانی ممکن است تا 50 درصد کاهش پیدا کند، اطلاع داد.

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران معتقد است: ایجاد سامانه نوبت دهی هوشمند در مرزها می تواند تا حد زیادی مسائل امروز را در این بخش کاهش دهد. اگر ماشینی که قرار است از جنوب بیاید و از مرز بازرگان خارج گردد، نوبتش را زودتر به وسیله سامانه ثبت کند، می تواند بر اساس زمان بندی دقیقی در صورت احتیاج در آخرین شهر بماند و متناسب با مسافت باقی مانده به سمت مرز حرکت کند. ایجاد نرم افزارهای هوشمند برای نظم دهی به مرزها بسیار مهم است.

او با بیان اینکه اگر در سال آینده همین یک مسئله را حل کنیم، شرایط صادرات تسهیل شده و انگیزه های صادراتی بهبود پیدا می نماید، گفت: حل این مشکل به سرمایه گذاری احتیاج دارد و اگر شرایط به گونه ای باشد که کار برای صادرنمایندگان بصرفد، خیلی از این سرمایه گذاری ها که باید توسط دولت انجام گردد به همت بخش خصوصی و خود صادرنمایندگان انجام خواهد شد.

نفر، مدیریت واحد گمرکات مرزی توسط نماینده استاندار را پیشنهاد بعدی کمیسیون صادرات اتاق ایران در جلسات کارشناسی شورای عالی صادرت بیان کرد و گفت: چون تمام کارکنان سایر قسمت ها در یک رده هستند و استاندار حکم ریاست جمهوری منطقه را دارد، می تواند اشراف خوبی روی امور داشته باشد و حرف اول و آخر را بزند.

این فعال مالی با تأکید بر این نکته که صادرات تا امروز مسئله اساسی کشور نبوده و در هیچ کجای کشور نگاه درستی نسبت به آن وجود نداشته، توضیح داد: یکی از مسائل دیرینه در بخش صادرات محصولات کشاورزی، احتیاج آنها به کامیون های یخچال دار است. در حال حاضر برای صادرات این بخش در مرزها جابه جای کالا از یک کامیون به کامیون دیگر اتفاق می افتد که خود این جابه جایی، کیفیت کالا را به شدت کاهش می دهد.

رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران احتیاج به حل وفصل مسائل ناشی از کمبود کامیون های یخچال دار را موضوعی قدیمی بیان کرد که متأسفانه همچنان حل شده است.

بر اساس اظهارات او شاید برای بعضی شرکت های حمل ونقل صرف نمی نماید که هزینه بالایی را برای احتیاج محدود به این کامیون ها، صرف نمایند اما این مسئله را می توان با مشورت های بخش خصوصی برای همواره حل کرد.

رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران توضیح داد: در یک سال و نیم گذشته این موضوع را دنبال می کردیم و درنهایت از مراحل پایین به دفتر معاون اول رسیدیم و در جلسه ای حضور پیدا کردیم و شرکت تولیدنماینده کامیون های یخچال دار متعهد شد با تسهیلات و قیمت مناسب حتی برای حمل ونقل بین المللی احتیاج صادرات به این نوع کامیون ها را تأمین کند.

نفر اضافه نمود: حتی یکی از تشکل ها حاضر شد با این شرکت قرارداد یک ساله منعقد کند اما درنهایت اجرایی نشد چون تعهدات ایفا نشد و درنهایت شرکت تولیدنماینده مدعی شد که نمی تواند برای رانندگان خود گذرنامه دریافت کند. متأسفانه دفتر کارشناسی معاونت ریاست جمهوری نیز ظرف 48 ساعت این پرونده را بست و گفت این مسئله جزو احتیاجها و اولویت ها نیست درحالی که این مشکل باید هرچه سریع تر حل گردد.

او ابراز امیدواری کرد: صادرات محصولات کشاورزی که در سال 99 علی رغم افت صادرات در دیگر بخش ها رشد فوق العاده ای داشته بتواند در سال آینده با شرایط بهتری روبه رو گردد.

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 3657

به "برای تسهیل صادرات، زیرساخت های مرزی را مهیا کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای تسهیل صادرات، زیرساخت های مرزی را مهیا کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید