انتقاد تند وزیر بهداشت به مدعیان طب اسلامی ، این عرصه جایگاه شیادان بی سواد نیست

به گزارش یزد بلاگ، وزیر بهداشت در حالی طی نامه ای از شیادی به بهانه طب اسلامی و ایرانی انتقاد کرد که سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا هم از کلاهبرداری به نام طب اسلامی انتقاد کرده است.

انتقاد تند وزیر بهداشت به مدعیان طب اسلامی ، این عرصه جایگاه شیادان بی سواد نیست

به گزارش خبرنگاران به نقل از تسنیم، دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در یادداشتی درباره توصیه ها مبنی بر مداخلات طب سنتی در درمان ویروس کرونی نوشت: اخیراً در برخی از سایت ها و شبکه های اجتماعی مواردی پیرامون توصیه به مداخلات طب سنتی در درمان بیماری COVID19 مطرح و مورد بررسی و نقد قرار گرفته که لازم دیدم موارد ذیل را به استحضار صاحبنظران حوزه سلامت برسانم.

طب سنتی و مکمل جزء تفکیک ناپذیر تاریخ علوم پزشکی جهان و دیرینه طب ممالک کهن همچون چین، هند و ایران زمین است و عدم توجه به این گذشته افتخارآمیز و غفلت از مبانی علمی، منطقی و کاربردی آن در شرایطی که طب مدرن در جنبه هایی از بیماری های نوپدید و صعب العلاج در جهان نیازمند ورود طب مکمل است، یقیناً از دست دادن فرصت های ارزشمند در تاریخ کشورهاست.

بی تردید در هجمه بی وقفه و درمان ناپذیر ویروس کرونا کشور چین از کلیه ظرفیت ها به خصوص گیاهان دارویی و شیوه های دیگر طب سنتی و جایگزین نیز در کنار روشهای مدرن بهره برد که مشاور طب سنتی اینجانب با مکاتبات و مذاکرات با دانشمندان چینی، گزارشی از اثربخشی این روشها ارائه کرد که توصیه شد پزشکان و دانشمندان طب سنتی در دانشگاههای علوم پزشکی کشور در کنار دیگر متخصصین بالینی و علوم پایه در امور تحقیقاتی بیماری که سرشار از موارد شگفت انگیز جدید بود فعالیت کنند.

این بدان معنا نیست که :

اولاً : می توان فقط استفاده از طب سنتی چنین بیماری پیچیده و پرتلاطمی را بدون بهره گیری از شیوه ها و تجارب صاحبنظران پزشکی نوین جهان علاج کرد.

ثانیاً: اگر قرار باشد دانشمندان طب سنتی و مکمل در کنار متخصصین پزشکی مدرن با هم افزائی عالمانه به جنبه ­های تحقیقاتی و درمانی بیماری بپردازند، این عرصه جایگاه شیادان بی سواد و عوام فریبی نیست که با پوشش طب اسلامی و ایرانی سالها بر جان و مال مردم بی رحمانه تاخته اند و نابخردانه با پایمالی عرصه خرد و دانش پزشکی کشور و حتی به آتش کشیدن مستندات مرجع علمی و بین المللی علوم پزشکی و رفتارهای هنجارشکنانه موجبات وهن دین و علما را فراهم کرده اند.

این گروه کم خردتر و رسواتر از آنند که بتوانند حتی در ساده ترین شرایط به عرصه آیند چه رسد به اوضاع پیچیده کنونی که دانشمندان و صاحبنظران جهانی معتقدند با عزمی جهانی و تلاش عالمانه شبانه روزی باید به این پدیده از مرحله شناخت و پیشگیری تا مراحل دارو، ساخت واکسن و درمان بیماری در کنار هم بپردازند.

همانا با تاریکی جهل و خرافه نمی توان بر ظلمت بیماری نوپدید فائق آمد که به قول حافظ:

صحبت حکام ظلمت شب یلداست

نور ز خورشید جوی بو که برآید

ثالثاً : امروز خدمات دانشمندان و دانش پژوهان رشته های مختلف از قبیل طب گیاهی، طب سوزنی، رایحه ­درمانی، طب فیزیکی و دیگر رشته های طب مکمل که از متخصصین برجسته علوم پزشکی جهانند در کنار صاحبنظران طب مدرن دستاوردهای اعجاب انگیز و روشهای موثری را در پیشگیری و درمان بیماریها خلق کرده است که در کشور ما نیز ضروری ست با استفاده از این ظرفیت و همکاری عالمانه دانشمندان دو حوزه و تمرکز بر تحقیقات و آزمایشات بالینی، فرمولاسیون و ساخت داروهای طبیعی و تدوین پروتکل ها و روشهای درمانی مورد قبول تمام دانشمندان صاحب نام کشور مدل پیروز و حکیمانه ای از هم اقرائی دو عرصه مهم فراهم آید.

بی تردید نزدیکی و هم گرائی عالمانه بین صاحبنظران دو حوزه در دانشگاه های علوم پزشکی کشور می ­تواند حفره ها و گسست هایی که جایگاه رویش و رشد کلاهبرداری ست را پر کند و مردم را نیز از شر خناسان عوامفریب برهاند. ان شاءالله

  • کلاهبرداری به نام طب اسلامی

رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت هم امروز در نشست خبری خود گفت: درباره دخالت مدعیان طب اسلامی درمان کرونا و بیماری کووید 19 باید گفت، بر اساس آنچه مراجع عظام دینی نیز تاکید کرده اند، چیزی به عنوان طب اسلامی نداریم و ادعایی که برخی افراد مطرح می کنند صرفا نوعی مغالطه و پنهان شدن پشت نام دین برای اقدامات غیر قانونی و غیر مجاز و بعظ کلاهبرداری و شیادی است اما طب سنتی ایرانی دارای داشته های است که حاصل قرنها فعالیت است و از داشته های طب سنتی کشورهای دیگر هم بهره گرفته است و آن بخشی از طب ایرانی که شامل فارغ التحصلان آکادمیک آن در دانشگاههای علوم پزشکی در رشته طب ایرانی و داروسازی ایرانی مورد تایید وزارت بهداشت است.

وی گفت: طب ایرانی می تواند در عرضه پیشگیری از بیماری های واگیر حرف های داشته باشد اما برای درمان بیماری کووید 19 با توجه به اینکه طب رایج هم هنوز درمان این بیماری را نمی داند و چون داشته ای طب سنتی مربوط به قرنها پیش است، نمی توان برای درمان این بیماری به طب سنتی مراجعه کرد گر چه همان طور که در طب رایج و مدرن به دنبال درمان این بیماری هستند از تحقیق و پژوهش برای درمان این بیماری در طب ایرانی و طب های مکمل استقبال می کنیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: 80 طرح تحقیقاتی برای درمان کرونا در مراکز تحقیقاتی کشور در حال انجام است و هر اقدامی که بتواند به بهبود و افزایش طول عمر بیماران کمک کند مورد استقبال است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 805

به "انتقاد تند وزیر بهداشت به مدعیان طب اسلامی ، این عرصه جایگاه شیادان بی سواد نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد تند وزیر بهداشت به مدعیان طب اسلامی ، این عرصه جایگاه شیادان بی سواد نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید