خواص و فواید زرد چوبه خواص و فواید زرد چوبه

به گزارش یزد بلاگ، آیا می دانید زردچوبه چه خواص و فوایدی را به همراه دارد؟ با روش نگهداری و انتخاب زردچوبه آشنا هستید؟ در ادامه از تمام آنچه باید در رابطه با زردچوبه دانید، آگاه می شوید.

خواص و فواید زرد چوبه خواص و فواید زرد چوبه

خواص و فواید زرد چوبه

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک فواید زرد چوبه به طور عمده به علت فیتوشیمی بودن آن است. ترکیبات زرد چوبه به نام کورکومینویید (مانند کورکومین، دمتوکسیکورکرومین و بیسدمیتوکسیکورکومین) چندین مزیت برای سلامت انسان دارند - که در این بخش از سلامت تغذیه به تفصیل مورد بحث قرار خواهیم داد. زدچوبه همچنین شامل روغن های فراری به نام آتلانتون، تورمرون و زینگیبرن است. ترکیبات دیگر زرد چوبه، پروتئین ها، رزین و قند است.

تاریخچه زردچوبه چیست؟

این گیاه به مدت هزاران سال در آسیا مورد استفاده قرار گرفته است و بخش عمده ای از آیووردا، طب سنتی چینی، داروی سیدها و اونانی را تشکیل می دهد.

فواید سلامتی و خواص قابل توجه زردچوبه چه چیزهایی هستند؟

زردچوبه به غلبه بر التهاب یاری می نماید و به درمان ناخوشی های تحریک نماینده مانند سرطان و ورم مفاصل هم یاری می نماید. به خاطر ترکیبات کورکومین اش، این ادویه نیز فواید عصبی و سلامتی قلبی عروقی را نیز به همراه دارد.

تمام خواص و فواید بی نظیر زردچوبه

1. ویژگی های ضد التهابی زردچوبه:

در مطالعات متعدد، کورکومین، یک ترکیب قوی در زرد چوبه است که می تواند تورم بدن را کاهش دهد. یکی از راه های افزایش مصرف زرد چوبه، اضافه کردن آن به غذاها در هنگام آشپزی است - که ممکن است قبلاً انجام می دادید. شما می توانید چای زرد چوبه را نیز بنوشید - چهار فنجان آب و یک قاشق چای خوری زرد چوبه را بجوشانید. همچنین می توانید لیمو یا عسل براب طعمش اضافه کنید.

2. ویژگی های عالی آنتی اکسیدانی زردچوبه:

زردچوبه به نابود کردن رادیکال های آزاد، مهار پراکسیداسیون، و کاهش پیچیدگی های آهن مشهور است - که همه آن ها نتیجه مستقیم ویژگی های آنتی اکسیدان آن هستند. و نه فقط زرد چوبه، بلکه حتی روغنش هم خواص آنتی اکسیدانی اش را دارد.در مطالعه ای دیگر که بر روی موش ها انجام شد، زرد چوبه توانست از استرس اکسیداتیو ناشی از دیابت به خاطر خواص آنتی اکسیدان آن جلوگیری کند.

3. زردچوبه برای بهبود سلامت مغز و جلوگیری از بیماری های عصبی:

کورکومین موجود در زرد چوبه می تواند تجدید حیات سلول های مغزی را نیز افزایش دهد. و آروماتیک - تورمرون، یک ترکیب فعال دیگری در زرد چوبه است کخ می تواند رشد سلول های بنیادی عصبی در مغز را تا 80 % افزایش دهد.

کورکومین موجود در زرد چوبه می تواند به درمان افسردگی، دیسکینزی ناخوشایند (اختلال در حرکت داوطلبانه) و نوروپاتی دیابت یاری می نماید. در مطالعات دیگر حیوانات، کورکومین نیز اثرات سودمند تری نسبت به استرس مزمن به نمایش گذاشته بود.

4.زردچوبه برای جلوگیری از بیماری های قلبی:

ویژگی های آنتی اکسیدانی زردچوبه به ویژه در خصوص دیابت، تحت حفاظت قلبی قرار دارند. کورکومین موجود در زرد چوبه به کاهش سطح کلسترول خون یاری می نماید در نتیجه به سلامت قلب یاری می نماید.

جلوگیری از بیماری های قلبی با زردچوبه

5.زردچوبه برای جلوگیری از سرطان:

کورکومین خواص ضد سرطانی را در مطالعات متعدد به نمایش گذاشته بود. در واقع، کشورهایی که هر روز حدود 100 تا 200 میلی گرم زرد را مصرف می نمایند، احتمال ابتلا به سرطان کمتری دارند. در بعضی از بیماران سرطانی که از زردچوبه استفاده می کردند، ایجاد تومور کاهش یافته. در بعضی موارد دیگر، مواد شیمیایی سیستم ایمنی که سلول های سرطانی را از بین می برند، بیشتر متمرکز شده اند.

6. تاخیر در پیری و جوان ماندن با زردچوبه :

زردچوبه حاوی رنگدانه های کورکومینویید هستند که به ژن هایی تبدیل می شوند که سنتز آنتی اکسیدان ها را افزایش می دهند. این کار از سلول های مغز و پوست از آسیب رادیکال آزاد محافظت می نماید، غلظت را بهبود می بخشد و حتی تشکیل خطوط و چین و چروک ظریف را کاهش می دهد.

7.زردچوبه برای یاری به درمان دیابت :

طی یک آنالیز علمی، کورکومین می تواند سطح گلوکز خون را کاهش دهد در نتیجه به جلوگیری از دیابت یاری می نماید. در مطالعه ای دیگر، افراد پیش دیابت که به مدت 9 ماه دوز تجویزی از کورکومین را دریافت کردند، احتمال ابتلا به دیابتشان کم تر شد. این ترکیب همچنین می تواند نحوه عملکرد سیستم ایمنی فعال در بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 را نیز تغییر دهد. همچنین می تواند داروهای ایمن سازی تجویز شده برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 را تقویت کند. در مطالعه ای دیگر، مکمل های کورکومین استرس اکسیداتیو تجربه شده توسط موش های دیابتی را کاهش داده بود.

کورکومین موجود در زرد چوبه می تواند به درمان اختلالات کبد مرتبط با دیابت نیز یاری کند. این اثر، آب مروارید دیابتی را در موش های آزمایشگاهی و در عین حال مطالعه دیگری که توسط دانشگاه چینی پزشکی پکن اجرا شد، سرکوب نموده بود.

یاری به درمان دیابت با زردچوبه

8.زردچوبه برای بهبود ایمنی بدن:

خاصیت ضد التهابی زرد چوبه می تواند به افزایش ایمنی تا حد زیادی یاری کند. تعیین شد که کورکومین بعضی از سلول های ایمنی خاص را متوقف می نماید که وقتی بیش از حد کار می نمایند، می تواند منجر به بیماری هایی مانند بیماری های قلبی و چاقی گردد.

9. زردچوبه مانند ضد عفونی نماینده طبیعی کار می نماید:

زردچوبه خواص آنتی باکتریایی عالی را در برابر انواع مختلف باکتری ها نشان می دهد که بعضی از آن ها شامل ای.کولای، استافیلوکوکوس اورئوس و تیفی سالمونلا) و ویژگی های ضد عفونی نمایندگی آن می گردد.

10. زردچوبه برای سم زدایی کبد:

طبق گفته مرکز پزشکی مریلند، کورکومین موجود در زرد چوبه، فراوری صفرای کبد را تحریک می نماید. کبد، همانطور که می دانیم، از صفرا برای بیرون کردن سموم استفاده می نماید. همچنین کیسه صفرا، سلول هایی را که ترکیبات مضر را می شنمایند، فراوری می نماید.اثرات سم زدایی کورکومین آن قدر خوب است که می تواند برای درمان مسمومیت جیوه ای هم استفاده گردد.

سم زدایی کبد با استفاده از زردچوبه

11. زردچوبه برای کاهش درد قاعدگی:

به گفته یکی از مطالعات ایرانی، کورکومین موجود در زردچوبه به منظور کاهش شدت علائم قاعدگی یافت شد. این اثر را می توان به اثرات ضد التهابی آن نسبت داد.

طبق گزارش کالج دولتی اورگرین، از زرد چوبه می تواند برای درمان دردهای قاعدگی استفاده گردد - همانطور که توسط طبیبان سنتی چینی و هندی مورد استفاده قرار می گرفت.

12. زردچوبه یک ضد درد طبیعی:

از آنجا که به تسکین التهاب یاری می نماید، زرد چوبه می تواند به عنوان مسکن طبیعی عمل کند. به ویژه برای درد های آرتروز صدق می نماید. هم چنین زردچوبه گردش خون را بهبود می بخشد که می تواند به حذف درد یاری کند. دو قاشق سوپ خوری زرد چوبه را با آب مخلوط کنید تا خمیری را به دست آورید و این را به منطقه تحت تاثیر اعمال کنید.

13. زردچوبه برای درمان اختلال دستگاه گوارش:

طبق یک مطالعه، بیماری های معده مانند بازگشت اسید معده می تواند ناشی از التهاب و استرس اکسیداتیو باشد و باید با ضدالتهاب ها و آنتی اکسیدان ها درمان گردد. به همین دلیل است که زرد چوبه می تواند یک گزینه عالی باشد. زرپچوبه همچنین می تواند حساسیت مری را به اسید کاهش دهند و علائم رفلاکس معده را کاهش دهد..

خواص شگفت انگیز زردچوبه

14. زردچوبه برای یاری به کاهش وزن و متابولیسم:

آیا می دانید که چاقی منجر به التهاب در بدن می گردد که در نهایت منجر به دیابت و بیماری های قلبی می گردد؟ خواص ضد التهابی زرد چوبه در ابتدای کار با این حق سروکار دارد. مصرفش به جلوگیری از کلسترول و قند خون بالا یاری می نماید که به چاق نشدن یاری می نماید. زمانی که بدن شما درگیر مبارزه با التهاب زیاد نیست، تمرکز بر روی کاهش وزن آسان تر است. هم چنین زردچوبه گرمای بدن را افزایش می دهد که می تواند متابولیسم شما را بهبود بخشد. کورکومین متابولیسم چربی را تنظیم می نماید، که در چاقی و مسائل مرتبط نقش دارد.

کورکومین چه خواصی برای پوست دارد؟

آنتی اکسیدان های موجود در زرد چوبه، نقش حیاتی در افزایش سلامت پوست بازی می نمایند. این ادویه در درمان آکنه و حتی پسوریازیس یاری می نماید. چنین می تواند علائم کشش و تجمع رنگ پوست را درمان کند.

فواید زردچوبه برای پوست شامل موارد زیر است:

15. یاری به درمان پسوریازیس با زردچوبه:

زرد چوبه می تواند مانع از آنزیم های التهابی در ارتباط با پسوریازیس گردد. همچنین می تواند سطح سیتوکنین را کاهش دهد، که التهاب سلول را تحریک می نماید و ممکن است منجر به پسوریازیس گردد.

استفاده از زرد چوبه برای پسوریازیس بسیار ساده است. می توانید نصف قاشق چای خوری از زرد چوبه را بردارید و به آب اضافه کنید. هم بزنید تا خمیری را به دست آورید. یک لایه نازک از این پماد برای پسوریازیس مفید است. لباس نخی و تنفسی بپوشبد و اجازه دهید یک شب بماند. پارچه را بردارید و صبح روز بعد پوست خود را با آب گرم تمیز کنید.خاصیت ضد التهابی زردچوبه می تواند مزایای بسیار خوبی در درمان پسوریازیس داشته باشد.

آشنایی با خواص و فواید زردچوبه

16. زردچوبه برای یاری به درمان آکنه و خشکی پوست :

خاصیت ضد باکتری زرد چوبه به درمان آکنه یاری می نماید . و خواص ضد التهابی آن، التهاب ناشی از جوش ها را درمان می نماید. زردچوبه می تواند برای پوست روغنی به عنوان شستشو دهنده صورت و یا یک پک صورت استفاده گردد.

همچنین می توانید از زرد چوبه به این منظور بهره ببرید. شیر و زردچوبه خواص درمانی عظیمی دارند که می توانند به درمان آکنه یاری نمایند. یک قاشق چای خوری از زرد چوبه و 3 قاشق سوپ خوری شیر - همراه با 2 قاشق سوپ خوری آرد و چند قطره عسل. خوب مخلوط کنید و یک لایه نازک از این مخلوط را روی صورت خود بمالید. بگذارید 20 دقیقه بماند تا خشک گردد. سپس می توانید ماسک را با آب بشویید و مرطوب نماینده مورد علاقه خود را بزنید.

شیر و زردچوبه همچنین می تواند به درمان پوست خشک یاری کند. همان ماسک صورت می تواند به این هدف یاری کند.

17. زردچوبه از چین و چروک جلوگیری می نماید:

به گفته یک مطالعه ژاپنی، زرد چوبه می تواند از تشکیل چین و چروک و رنگدانه ها جلوگیری کند. هم چنین از کاهش خاصیت ارتجاعی پوست ناشی از نوردهی مزمن UVB جلوگیری می نماید.

18. زردچوبه برای درمان علائم کششی:

زردچوبه برای علامت های کششی عالی عمل می نماید. این کار دوباره به دلیل کورکومین که به غشا سلولی نفوذ می نماید وجود دارد. کورکومین مشهور است که خواص فیزیکی غشا سلولی را تغییر می دهد در نتیجه ممکن است علائم کشش را نیز التیام بخشد.

همچنین می توانید از زردچوبه به عنوان کرم و یا کشک بهره ببرید. این خمیر را قبل از حمام به کمر و شکم خود بمالید. حدود 20 دقیقه صبر کنید. سپس خمیر را در حمام بشویید.

جلوگیری از چین و چروک با زردچوبه

19.زردچوبه برای بهبود سوختگی و التیام زخم :

خواص ضد التهاب و ضد عفونی نماینده زرد چوبه به تسکین سوختگی یاری می نماید. همچنین، برای سوختگی (حداقل، بیشتر آن ها) وقتی از زرد چوبه استفاده می کنید بدتر نخواهد شد. همچنین می توانید زرد چوبه را با دیگر روغن ها مخلوط کنید تا درمان را افزایش دهید. به سادگی این ترکیب را به مناطق متاثر اعمال کنید.خواص آنتی اکسیدانی و انقباضی زردچوبه به التیام زخم ها و کاهش اثر زخم یاری می نمایند.

20. زردچوبه برای درمان رنگدانه های پوستی:

خاصیت سفیدنمایندگی زرد چوبه می تواند به درمان رنگدانه های پوست یاری کند. هم چنین این گیاه می تواند پوست را از عفونت دور نگه دارد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک قاشق چای خوری از زرد چوبه و عصاره لیمو را مخلوط کنید. مخلوط را به منطقه آسیب دیده بمالید و بگذارید 20 دقیقه بماند. حداقل یک ساعت جلو خورشید نروید. با آب سرد بشورید. شما می توانید این کار را هر روز قبل از حمام انجام دهید.

21. زردچوبه برای درمان ترک کف پا:

خواص انقباضی زرد چوبه به التیام ترک های پا یاری می نماید. می توانید مقادیر مساوی روغن کرچک و روغن نارگیل را با هم مخلوط کنید و کمی زرد چوبه به آن اضافه کنید تا خمیری درست گردد. این خمیر را روی پاشنه های ترک خورده خود بمالید و بگذارید 15 دقیقه بماند. سپس با آب سرد بشویید.

درمان ترک کف پا با استفاده از زردچوبه

22. زردچوبه برای درمان هیرسوتیسم یا پرمویی:

این شرایطی است که در آن موهای صورت افراطی زیاد می شوند - و این ناشی از عدم تعادل هورمونی است. استفاده از زرد چوبه به این مساله یاری می نماید. حتی خوردن زرد چوبه می تواند با عدم تعادل هورمونی که پرمویی را به همراه دارد، درمان کند.

23.زردچوبه برای یاری به سم زدایی:

شما می توانید اسکراب زرد چوبه را آماده کنید که به پوست شما یاری می نماید. یک قاشق سوپ خوری زردچوبه را با یک قاشق سوپ خوری آب و سرکه سیب (یا گلاب) مخلوط کنید. این مخلوط را به آرامی به مناطق مشکل دار ماساژ دهید. بگذارید 15 دقیقه بماند و سپس با آب بشویید. اگر رنگ زردی باقی بماند می توانید از یک تمیز نماینده ملایم بهره ببرید. استفاده از این اسکراب دو بار تا سه بار در هفته به حذف سلول های مرده از روی پوست یاری می نماید.

فواید زردچوبه برای مو چیست؟

ترکیبات زرد چوبه برای جلوگیری از از دست دادن مو مفید است و به درمان بیماری هایی مثل شوره سر یاری می نمایند. فواید زردچوبه برای موهای شما عبارتند از:

زردچوبه چه فوایدی برای مو دارد؟

24.زردچوبه برای جلوگیری از ریزش مو:

مطالعات ویژه ای می گویند که کورکومینویید زرد چوبه می تواند به جلوگیری از ریزش مو یاری کند. با اینکه مدرک کافی برای این کار وجود ندارد، اما استفاده از زرد چوبه در موی شما هیچ گونه عوارض مضری نخواهد داشت.

25. زرچوبه برای یاری به درمان شوره:

مخلوطی از زرد چوبه و روغن زیتون می تواند شوره سر را از بین ببرد و سلامتی پوست سر را بهبود بخشد. نسبت های مساوی از هر دو را با هم مخلوط کنید و بگذارید 20 دقیقه قبل از شامپو زدن، روی موهایتان بماند.

26. زردچوبه برای درمان سندرم روده تحریک پذیر

زردچوبه همچنین برای درمان بیماری های گوارشی مرتبط با سندروم روده تحریک پذیر مورد استفاده قرار می گیرد که ناشی از التهاب است.با توجه به گزارش دانشگاه مرکز پزشکی مریلند، کورکومین میزان دو آنزیم در بدن انسان را کاهش می دهد که مسئول التهاب هستند.در صورتی که از مکمل کورکومین برای ورم مفاصل استفاده می کنید، این مقدار مورد توصیه شده توسط بنیاد ورم مفاصل است - 500 میلی گرم از کورکومین، دو بار در روز است. اما توصیه می کنیم قبل از اینکه به دنبال مکمل ها بروید، با پزشک خود صحبت کنید.

درمان سندروم روده تحریک پذیر با زردچوبه

27 . کاهش برنزه شدن پوست

این ادویه شگفت انگیز به کاهش برنزه شدن یاری می نماید. پس چگونه می توان از زردچوبه استفاده کرد؟ کمی زرد چوبه را همراه با مقداری شیر و عصاره لیمو مخلوط کنید. این مخلوط را به مناطق متاثر بمالید. بعد از اینکه اجازه دادید به درستی خشک شد، آن را با آب بشویید.

28. زردچوبه به عنوان کرم شب

همچنین می توانید از کرم شب زردچوبه برای بهبود رنگ چهره خود بهره ببرید. شما به کمی بادام (و پوست کنده) احتیاج دارید و یک قاشق چای خوری از زرد چوبه، کشک، عصاره لیمو، زعفران و پودر چوب صندل. همه چیز را با هم مخلوط کنید و در یخچال بگذارید. هر شب مخلوط را بمالید و آن را در صبح بشویید.

29. زردچوبه ضد سرطان سینه است

در یک مطالعه چینی، کورکومین در درمان سرطان سینه موثر یافت شد. این ترکیب همچنین برای محافظت در برابر سرطان روده عظیم در یک مطالعه دیگر پیدا شد. این کار با حساسیت سلول های سرطانی به شیمی درمانی انجام می گردد که راه را برای حذف عناصر نرم نماینده هموار می نماید. کورکومین همچنین می توانند در دهان بیمارانی که از بدخیمی های گردن و سر رنج می برند کاربرد دارد و رشد سرطان را کاهش می دهد. همچنین کشف شد که کورکومین از عملکرد آنزیم رشد سرطان جلوگیری می نماید.

زردچوبه ادویه ای که ضد سرطان سینه است

30. تقویت حافظه انسان با زردچوبه

مطالعه دیگر نشان می دهد که خواص آنتی اکسیدان کورکومین می تواند حفظ حافظه در انسان ها را بهبود بخشد. در یک مطالعه دیگر، ترکیب، آپوپتوز (مرگ سلول ها به عنوان بخشی از رشد ارگانیسم) را مهار نموده بود - اثرات آن را به خواص آنتی اکسیدانی کورکومین نسبت داد.

در خصوص نوع انتخاب و نگهداری زردچوبه؟

انتخاب زردچوبه:

این روزها، گیاهان خشک و ادویه در سوپرمارکت ها رواج زیادی دارند. اما بهتر است آن ها را از فروشگاه های ادویه محلی در منطقه خود خریداری کنید زیرا مجموعه گیاهان خشک و ادویه از کیفیت برتر و نسبتاً تازه تری است. همواره زرد چوبه ارگانیک بخرید.

زرد چوبه به شدت متفاوت است و نوع انتخاب پودر زرد چوبه بسیارمهم است. اغلب زرد چوبه با مواد دیگری مخلوط می گردد تا رنگ زردش را به آنها بدهد. برای دفع خطراتی که ممکن است ناشی از استفاده از مواد رنگی مصنوعی باشند، مورد استفاده قرار می گیرد. زرد چوبه در پودر کاری بالاترین میزان کورکومین را دارد که به طور متوسط در وزن 3.14 % است. زردچوبه هم در تکه های عظیم و هم به صورت پودر در دسترس است و باید پس از تایید طراوت و کیفیت، خریداری گردد.

نگهداری زردچوبه:

پودر زردچوبه باید در یک ظرف کاملاً بسته نگهداری گردد و در جای خشک و خنک نگهداری گردد، که از نور محافظت گردد. زرد چوبه باید در یخچال قرار داده گردد. باید از گرمای بیش از حد اجتناب کرد چون می تواند روغن اسانس معطر خود را پخش کند. از طرف دیگر نور خورشید می تواند رنگش را محو کند. ظرفش باید به شدت پس از استفاده بسته گردد. قرار دریافت در معرض هوا برای مدت طولانی باعث رفتن طعم و بویش می گردد.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن ضروری است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

اسلیم فا: اسلیم فا: مجله دوخت و دوز، طراحی لباس و انتخاب لباس

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 2357

به "خواص و فواید زرد چوبه خواص و فواید زرد چوبه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص و فواید زرد چوبه خواص و فواید زرد چوبه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید